Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Dzierżoniów] Modyfikacja instalacji + wybranie ustawienia anteny

04 Lip 2019 11:37 294 12
  • Poziom 3  
    Dzień dobry

Standardowo, jak każdy początkujący - przepraszam za ewentualne błędy. Jest to mój pierwszy post na forum. Wiele razy na elektrodzie znalazłam odpowiedź na swoje technologiczne problemy, aż w końcu postanowiłam się zarejestrować.

Na początku powiem, że na 100% googlałam, ale nie do końca wszystkie znalezione hasła zrozumiałam, stąd proszę o konsultację.
    Nie za bardzo zrozumiałam z tą polaryzacją anteny i nie wiem jak to przełożyć na moją instalację.

Posiadam obecnie instalację zmontowaną jak na obrazku:
    - Dekoder Manta DVBT02, soft zaktualizowany do ostatniego na stronie producenta.
    - Kabel wewnątrz mieszkania standardowy długości 5m, średnica 6mm, 75ohm, zakończony wtykami pasującymi do dekodera oraz zasilacza/wzmacniacza antenowego fabrycznego
    - kabel na zewnątrz - identyczny jak wyżej długości 3 metry - jeden wtyk F, drugi wtyk antenowy do wzmaka fabrycznego
    - antena Technisat SmartTenne 2HD - teraz po gwarancji, ale na gwarancji były z nią problemy i wymieniono na nowy model, przy którym nie było kłopotu z odbiorem,
    - jest jeszcze kabel gniazda abonenckiego oznaczony jako TelkomTelmor GA-16F z wyjściem TV 5-862MHz oraz R 5-138 MHz
    - są też dwa gniazda anteny naziemnej, ale jedno ma kabel obcięty, a drugie nie wiadomo (choć sądzę, że też, bo nawet radio na nim nie łapie)

[Dzierżoniów] Modyfikacja instalacji + wybranie ustawienia anteny

- około 15km w linii prostej od Ślęży, ale na mapach google lina wyznaczona między nadajnikiem, a mieszkaniem ma na swojej drodze 3 wieżowce, 1 blok 4-piętrowy, osiedle domków jednorodzinnych - zabudowania gęste, bez czystego prześwitu na Ślężę. Zabudowania zlokalizowane w odległości niecałego kilometra od mojego mieszkania. Nie chcę podawać adresu na forum. Jak ktoś będzie chciał precyzyjniejszą lokalizację, to proszę na priv.
    - z balkonu mam widok na góry - kierunek Pieszyce i góry Sowie, najbliższe zabudowania równoległe do balkonu to jedynie park w odległości 500m,
    - Z kolei kierunek Świdnica - osłonięty przez pobliski blok zlokalizowany jakieś 100m dalej, blok 4-piętrowy.
    - obecnie antena skierowana jest w kierunku Świdnicy i nachylona względem podłoża o jakieś 80 stopni
    - próbowałam kierować na górę Chełmiec, ale wydaje mi się, że to raczej był sygnał odbity od kolejnego wieżowca zlokalizowanego na tym kierunku.

Objawy:
    - łapię czysto tylko mux 3 - siła sygnału maksymalna. Pozostałe muxy jeśli już złapię, to pikselują. Dźwięk jest przerywany, a obraz jak przy silnej wichurze u rodziców na satelicie - piksele i problem z widokiem.
    - skierowanie anteny na Ślężę nic nie daje, bo wtedy nawet mux 3 nie łapie.
    - kierunek Nowa Ruda - to samo jak ze Ślężą - tylko mux 3 czysto
    - mam wrażenie, że przy włączonym tv jest silne tłumienie sygnału antenowego radia. Radio odbieram na osobne antenie pokojowej.

Poczytałam sobie między innymi :
    - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2737593.html
    - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2573966.html

Jest tam napisane o wzmacniaczach, jednak nie wiem czy wymienione modele nadadzą się do mojej instalacji.

Co bym chciała:
    - zmodyfikować instalację, aby na jednej antenie ciągnąć sygnał radio i tv
    - przekierować antenę na poprawny kierunek umożliwiający odbiór innych muxów
    - ewentualnie wymiana anteny - zależy mi na takich modyfikacjach, które będą dobre, ale jednocześnie nie będą kosztować miliony monet.
    - zastanawiam się też czy kabel antenowy przypadkiem nie jest za gruby.....
    - nie chcę telewizji kablowej, bo mieszkanie jest wynajmowane, a umowy kablowe tutaj są jakieś dziwne. Nie chcę mieć potem problemu z rezygnacją z usług.

Coś jeszcze mam sprawdzić, zmierzyć, skontrolować i podać wyniki? Czy da się jakoś prosto sprawdzić te gniazda antenowe w mieszkaniu?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ta antena nie nadaje się do odbioru telewizji i w dodatku ze wzmacniaczem, który pogarsza odbiór ponieważ przy takiej odległości nie stosuje się wzmacniaczy. Należałoby zainstalować normalną antenę bez wzmacniacza typu combo czyli umożliwiającą odbiór MUX-8 (część odpowiedzialną za jego sygnał należy zamontować pionowo).
    https://www.eltrox.pl/antena-dvb-t2-miton-demeter-900-vhf-uhf.html
    https://univision24.pl/pl/p/ANTENA-DVB-T-OLYMPIA-BX1000-LTE-Combo-VHFHV-UHF/529
  • Poziom 3  
    No ok. Tylko teraz tak, jakbym zdecydowała się na Twoją propozycję to:
    1) Lepiej pociągnąć jednolity kabel do pomieszczenia czy można wykorzystać istniejące kable odpinając zasilacz anteny i łącząc końcówki odpowiednimi gniazdami/wtykami?
    2) Czy kabel wewnątrz mieszkania zakończyć rozdzielaczem jakimś na sygnał radiowy i telewizyjny?
  • Poziom 3  
    a te rozdzielacze jakoś specjalnie dobierać? tam są jakieś parametry, na które muszę zwrócić uwagę?
  • Poziom 3  
    No to powiem jeszcze tak.
    Antena zaproponowana powyżej ma jeden istotny minus z mojego punktu widzenia - ten metrowy drągal będzie się mocno rzucał w oczy na parterze od strony mocno uczęszczanej przez ludzi. Dodatkowo, no co tu dużo mówić, będę miała problem z manewrowaniem anteną przy ustawianiu.

A co sądzicie o takiej antence https://allegro.pl/oferta/antena-dvb-t-digit-...MI3t39naai4wIVkU0YCh2YmA7ZEAQYAiABEgKeB_D_BwE
    Telmor Digit activa - opinie dość dobre.
  • Poziom 32  
    Ta antena da efekt odbioru zbliżony od tej opisanej w pierwszym poście i nie umożliwi odbioru MUX 8, jaki jest sens wydawać pieniądze na coś o czym wiemy, że nie spełnia swojej roli.
  • Poziom 36  
    McGyverka napisał:
    około 15km w linii prostej od Ślęży, ale na mapach google lina wyznaczona między nadajnikiem, a mieszkaniem ma na swojej drodze 3 wieżowce, 1 blok 4-piętrowy, osiedle domków jednorodzinnych - zabudowania gęste, bez czystego prześwitu na Ślężę. Zabudowania zlokalizowane w odległości niecałego kilometra od mojego mieszkania

Wrzuć zdjęcie co "widzi" antena ustawiona w kierunku Ślęży.
  • Poziom 3  
    _kli_ napisał:
    Wrzuć zdjęcie co "widzi" antena ustawiona w kierunku Ślęży.

He he.... musiałabym wrzucić zdjęcie ściany. Mieszkam od strony gór, wszystkie okna mam na góry. Ustawiając się w kierunku Ślęży, to tak:
    - 3-4 m od anteny jest ściana
    - za ścianą jest winda i mieszkanie sąsiadów
    - za mieszkaniem sąsiadów w odległości około 5-10 m jest kolejny wieżowiec,
    - po wieżowcu mamy jakieś 20 m parkingu,
    - następnie pawilony handlowe, to nie wiem ile to ma grubości - kilka metrów?
    - potem kolejna przestrzeń kilku-kilkudziesięciu metrów i znowu pawilony
    - następnie znowu kilkadziesiąt metrów i znowu wieżowiec,
    - następnie znowu kilkadziesiąt metrów i znowu blok mieszkalny 4-piętrowy.

Nie mam żadnego zupełnie widoku na Ślężę. Ani jak okrążę mój wieżowiec, ani sąsiedni. Może jakbym była na dachu, ale ja jestem na parterze. Nie ma możliwości podpięcia do sąsiada, bo na górze jest wredny dziadek dokarmiający gołębie, które fajdają na moje poziomki. A z boku jest młoda para, której więcej nie ma niż są.

Z balkonu żadnych nadajników (poza radiowymi na kominie ciepłowni oraz na słupie koło McDonalda) nie widzę.
    Przy pomocy aplikacji dvb-t finder na androida i na podstawie gps, to mogę powiedzieć, że:
    - do Ślęży mam 14,5km - skierowanie bezpośrednie na ten kierunek oznacza skierowanie na szybę balkonową oraz wymienione wyżej przeszkody betonu zbrojonego i innych materiałów,
    - do Walimia mam 15,6km - kierowanie w tą stronę daje jakiś sygnał, ale nie wiem czy to bardziej odbicie Ślęży od wieżowca, czy jednak Głuszyca i Jedlina
    - do Świdnicy 18km - teraz jest tak skierowana antena (w tym kierunku najmniej zabudowań na bezpośredniej drodze do anteny), Odbiera TVP, pozostałe muxy śnieżą jeśli w ogóle cokolwiek antena łapie. CZasem zdarzyło jej się złapać TTV, ale dźwięk tak bardzo czkał, że w końcu przeskanowałam i wywaliłam nieaktywne kanały. Nie wiadomo też czy sygnał w tym keirunku nie jest zakłucany - na tej drodze mam Głuszycę, Jedlinę, Walim, Wałbrzych-Chełmiec.
    - do Głuszycy mam 20km - daje sygnał na TVP, dość czysty, ale reszty albo nie ma, albo pikseluje
    - do Jedliny 21km - Jak wyżej przy Walimiu
    - Nowa Ruda 22km - W tym kierunku też dość duża czystość na drodze, jednak jest problem z górami, które Nową Rudę zasłaniają.

Może takie coś by pomogło - miernik sygnału dvbt. Widziałam takie do sygnału sat.
    https://allegro.pl/oferta/miernik-sygnalu-naz..._unit_id=7f631cd7-642c-4fbe-a2cb-5baaa29d7850
  • Poziom 32  
    W takim wypadku trudno o prawidłowy odbiór telewizji na posiadanej antenie. Dlatego namawiam na zakup anteny zewnętrznej, która zapewni lepsze warunki odbioru i warto spróbować odebrać sygnał odbity czyli antenę kierujemy jakąś przeszkodę od której może odbić sygnał w naszą stronę.
    W linkach jest opisany odbiór sygnału odbitego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2462186.html
    http://www.ntvc.pl/aktualnoci/234-jak-poprawi-odbior-dvb-t-czyli-sygna-z-odbicia.html
    https://www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-r...-wybrac-antene-do-odbioru-telewizji-cyfrowej/
    https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=3979&start=20
  • Poziom 36  
    McGyverka napisał:
    do Walimia (...) do Głuszycy (...) do Jedliny (...) Nowa Ruda

To wszystko słabiutkie lokalne doświetlenia mux-3. Stąd dosyć stabilny odbiór programów TVP z niektórych.
    McGyverka napisał:
    do Świdnicy

Dosyć słaby nadajnik lokalnego mux-L4 na k.24.
    McGyverka napisał:
    Może takie coś by pomogło - miernik sygnału dvbt. Widziałam takie do sygnału sat.
    https://allegro.pl/oferta/mier...d7-642c-4fbe-a2cb-5baaa29d7850

Daj sobie spokój z ta zabawką. Lepszy wskaźnik sygnału masz w odbiorniku.
    McGyverka napisał:
    Mieszkam od strony gór, wszystkie okna mam na góry.

Jak wygląda sytuacja z azymutem na Czarną Górę k. Kłodzka? Nadaje na tych samych kanałach co Ślęża.
    McGyverka napisał:
    poza radiowymi na kominie ciepłowni oraz na słupie koło McDonalda

To prawdopodobnie nadajniki LTE, które dodatkowo mogą utrudnić odbiór mux-1 i 2 (K.55,58), szczególnie w przypadku anteny ze wzmacniaczem.
  • Poziom 3  
    _kli_ napisał:
    Jak wygląda sytuacja z azymutem na Czarną Górę k. Kłodzka? Nadaje na tych samych kanałach co Ślęża.

według powyższej aplikacji odległość to około 55km, jakieś 500m bez zabudowań, potem bloki 4-piętrowe. Nadajnik na Czarnej Górze jest zlokalizowany w Kotlinie, obawiam się, że będzie blokada przez Góry Bardzkie kryjące wjazd do Kotliny w tamtą stronę.

nomudrek napisał:
    Dlatego namawiam na zakup anteny zewnętrznej,

Tyle, że ta antena obecna jest na zewnątrz. Jest umocowana na skraju ściany balkonowej....