Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak radzicie sobie z upałami?

TechEkspert 04 Lip 2019 21:02 3510 63
    TechEkspert
    Redaktor
    Fala upałów to nie tylko wyzwanie dla ciągłości działania elektroniki, ale także utrudnienie codziennego życia. Najprościej ciepło z miejsca w którym przebywamy, przepompować ciepło w inne miejsce i tam rozproszyć.
    Ale jak to wygląda w praktyce?

Gdy w firmie lub mieszkaniu mamy pełną kontrolę nad budynkiem, najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja z jednostką wewnętrzną i jednostką zewnętrzną. Można długo dyskutować o rodzaju jednostki zewnętrznej (np. inwerter), lub głośności pracy jednostki wewnętrznej, wykorzystanym typem czynnika, czy też możliwości obsługi kilku jednostek wewnętrznych, a także możliwością wydajnego ogrzewania jesienią.
    Natomiast efektem końcowym jest odpompowanie ciepła z pomieszczenia, w którym przebywamy i to zapewnia nam komfort termiczny.

W wielu przypadkach nie możemy zainstalować jednostki zewnętrznej (budownictwo wielomieszkaniowe, ew. wynajęte pomieszczenia firmowe),
    ew. pobór mocy przez sprężarkę jest zbyt duży dla istniejącej instalacji (np. aluminiowe przewody, istniejące odbiorniki ograniczające dostępną moc itp.).
    Masowa instalacja klimatyzacji w wielu mieszkaniach, może wywołać problemy ze zbyt dużym łącznym poborem mocy.
    W większych obiektach spotkacie instalacje wody lodowej.

Podczas upału kuszą klimatyzatory monoblokowe (przenośne) jednak pamiętajmy o tym, że ich sprawność będzie mniejsza niż tych z jednostką zewnętrzną, często są to dość hałaśliwe urządzenia. Warto zadbać o sprawne odprowadzenie ciepłego powietrza z klimatyzatora monoblock (jak najkrótsza rura, oraz uszczelnienie zapobiegające ponownemu zasysaniu gorącego powietrza). Do pomieszczenia musi dopływać świeże powietrze, które klimatyzator wykorzystuje do chłodzenia, warto aby powietrze było zasysane z np. przeciwległych okien, które nie są nagrzewane słońcem.

Można spotkać wiele informacji o szkodliwości klimatyzacji, wg. mnie mnie upały też są szkodliwe, a o klimatyzację trzeba dbać (czyścić ją) oraz używać rozsądnie (m.in odpowiednie ustawienie temperatury i siły nawiewu).

Czasami można trafić na klimatyzator monoblock z doprowadzeniem chłodnego powietrza z zewnątrz i wyprowadzeniem ciepłego powietrza na zewnątrz. Jest to lepsze rozwiązanie niż klimatyzator z "jedną rurą", jednak są to zwykle rozwiązania droższe.

Na rynku znajdziecie też tańsze klimatyzery, które właściwie są wentylatorami wykorzystujące także parowanie wody na powierzchni wewnątrz urządzenia. Takiemu rozwiązaniu daleko do klimatyzatora, który przepompowuje ciepło z jednego miejsca w drugie.

W ostateczności pozostaje wentylator, który odrobinę pomoże w oczekiwaniu gdy będziemy mogli przemieścić się w chłodniejsze miejsce.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być gruntowe wymienniki ciepła. W skrócie jest to sporej długości rura zakopana w ziemi, która pozwala na zmianę temperatury tłoczonego powietrza do temperatury panującej pod ziemią (kilka-kilkanaście stopni). W lecie chłodzimy w zimie grzejemy. Istnieje też mniejsza wersja z podziemnym złożem kamiennym (żwir).

W sieci znajduje się wiele pomysłów na alternatywne metody walki z upałami, jednak podchodzę do nich ze sporą rezerwą. Obłożenie wentylatora pojemnikami z lodem raczej nie wiele zmieni, podobnie jak klimatyzatory butelkowe ;)

Jak radzicie sobie z upałami, czy zauważyliście ich wpływ na działanie elektroniki?

Wolicie zimę czy lato?
  • Osprzęt kablowy
    TechEkspert
    Redaktor
    Całe szczęście, zobaczymy jak długo się utrzyma taka pogoda :)

Gorąco, źle, zimno też źle, wszystkim pogoda nie dogodzi... :D
    fotomh-s
    Poziom 20  
    Upały też potrafią się dać we znaki komputerom PC. Jak w pomieszczeniu jest gorąco to słychać jak ciężko pracują wentylatory aby nie usmażyć GPU i CPU. O overclockingu na "zwykłym" coolerze można zapomnieć.

Kolejna sprawa to oczywiście układy scalone. Niektóre moduły ładowarek Li-Ion potrafią normalnie poparzyć palec jak się ich dotknie, same akumulatory też nie lubią ciepła.
    Także np. ESP-32 robi się niezłym piecykiem, mimo tego cały czas działa, nie wiem jaki ma to wpływ na np. pamięć FLASH która także jest ukryta pod tą samą metalową osłonką.

Są jednak i zalety. Większe nasłonecznienie oznacza większe zyski z ogniw fotowoltaicznych.
    TechEkspert
    Redaktor
    Teraz pomyślałem o SSD, ciekawe czy w np. QLC upał może znacząco zwiększyć ryzyko awarii.

Czy są dostępne statystyki energii wyprodukowanej w Polsce w ostatnich dniach z elektrowni PV? zobaczylibyśmy czy jest istotna zmiana.

Może faktycznie zbytnio przyzwyczajamy się do technologii i kiedyś gdy w samochodzie nie było klimatyzacji nikt nie narzekał, ale z drugiej strony jeżeli to możliwe to czemu nie skorzystać z udogodnień?
    sanfran
    Poziom 38  
    W zeszłym tygodniu fala upałów dotarła nawet do mnie.
    Można było w końcu wyłączyć ogrzewanie i otworzyć okna, a na ogródku miłe 20c.

A to dzień wcześniej, 25 czerwca o 16:00 po wyjściu z pracy:
  • Osprzęt kablowy
    pawelr98
    Poziom 36  
    A ja mam takie fajne fajne problemy:
    -jest zimno, monitor pracuje prawidłowo, komputer startuje za 4 razem dopiero po rozgrzaniu
    -jest ciepło, monitor się psuje (jeden pas robi odbicie lustrzane), komputer od strzała.
    Monitor ma wyrżniętą dziurę i wentylator oraz przyklejony radiator do układu-winowajcy.
    Komputera nie dało się zdiagnozować. Bateria wymieniana, zasilacz zmieniany i nic.
    Komputerowi upał nie straszny bo ma chłodzenie cieczą. Można by zamontować wstępne podgrzewanie czynnika na okres zimowy :D .

A ja chłodzę się tak.

Silnik styczeń 1972 i łopaty z uszkodzonego wentylatora komputerowego.
    Katalogowo silnik ma 2760 obr/min.
    Osiowość jest "taka sobie" ale robi robotę. Nawet przy 34°C da się żyć.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    U mnie w domu centralny klimatyzator z rekuperatorem który w upały czerwcowe przy 280 metrach, przyznam szczerze ledwo dawał rady. Jak tak dalej pójdzie to zmienię na mocniejszy o większej wydajności a i tak był projektowany z zapasem. Jak widać nie bardzo :-(
    sp4msu
    Poziom 20  
    A ja napiszę tak.
    Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.
    Ciepło źle, zimno źle, a ja tak wolę jak teraz.
    Pozdrawiam ciepło ludów i nie tylko.
    odalladoalla
    Poziom 20  
    Ekologicznie, nie jestem "emitentem" dodatkowego CO2 do atmosfery-wszak produkcja energii elektrycznej to jego powód.
    Nie stosuję klimatyzatora, zastosowałem "blokadę promieniowania podczerwonego" w postaci ekranów steropianowo-aluminowych w oknach. Może to brzydko wygląda ale nie pobiera "prądu" i nie generuje ciągłych dodatkowych kosztów - zapłaciłem raz i to już koniec opłat.Koszt 25 zł "ekrany steropianowe" z ciastoramy plus taśma klejąca szerokości 5 cm i dwie rolki folii aluminiowej do pieczenia za 5 zł. Metoda Adam Słodowy, montaż jakieś 5 minut po przygotowaniu odpowiednich formatów, demontaż 30 sekund.
    Dodatkowy plus "systemu"- całkowita cisza w nocy, nic nie wyje z klimy nawet 45dB.
    W dzień słoneczny okna są zamknięte od strony wschodnio-południowej, w nocy uchylane by mieszkanie się schładzało.
    Szczeliny w stosunku do krawędzi ramy okiennej zapewniają "dopływ światła" w ilości zapewniającej dobre widzenie na ekranie monitora.
    Szacowana skuteczność: w czasie tegorocznych szczytów temperatury z dotychczasowym najgorętszym dniem o temp. 36 °C temp. w mieszkaniu 27,2°C
    Wrocław.
    Da się żyć, w pracy mam dużo gorzej, punktowo 40°C plus opary ketonu etylowo-metylowego, acetonu i innych świnstw. Centralny cooler i wentylacja wyłączona w ramach oszczędności bo i tak nie wyrabia.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Ciekawy patent tylko jak to wygląda z zewnątrz. Pomimo tego ze mam okna niskoemisyjne to i tak słońce potrafi dość sporo zagrzać. Może od tej strony sprawdziły by się szyby pokryte złotem ale ich cena zwala z nóg :-( Może kiedyś się za to wezmę gdyż słyszałem że można je zdemontować i pokryć.
    vorlog
    Poziom 33  
    Ja mam w oknach żaluzje w kolorze srebrzystym, dobrze odbijają światło.
    V.
    E8600
    Poziom 37  
    Na potrzeby upałów zmuszony byłem naprawić wentylator PC 120 mm. Naprawa wykonana w największe upały dlatego trochę czasu zajęło namierzenie winowajcy; znalezienie schematu, sprawdzenie halotronu oscyloskopem ze sklepiku, pomierzenie kondensatorów a winowajcą były zimne luty na driverze (niewidoczne przy pomiarze multimetrem). Objawy - wentylator po chwili od podłączeniu zasilania stawał, po odłączeniu i podłączeniu zasilania brak reakcji dopiero dłuższa kilku godzinna przerwa skutkowała kilkusekundową pracą.
    Wpięty pod zasilacz regulowany robi robotę jest cicho i chłodno - czasem aż zbyt chłodno. Trzeba tylko zrobić statyw zamiast 3 ręki. :D Jak radzicie sobie z upałami?
    Jak radzicie sobie z upałami?Jak radzicie sobie z upałami?
    sp4msu
    Poziom 20  
    Czy Ty czasem nie przesadzasz z tym oscyloskopem ??
    To po pierwsze .
    A po drugie to nie jest sprzet co chłodzi, a tylko miesza .
    Miesza powietrze .
    E8600
    Poziom 37  
    sp4msu napisał:
    Czy Ty czasem nie przesadzasz z tym oscyloskopem ??

Wynik upałów sprawił, że naprawa prosta nie była.
    Obstawiałem utratę pojemności kondensatorów odpowiedzialnych za częstotliwości pracy drivera potem halotron a okazała się klasyka gatunku zimne luty.
    Halotron daje na wyjściu zaledwie 0,2 V więc trudno było zaobserwować poprawność jego pracy na multimetrze lub LED.
    sp4msu napisał:
    A po drugie to nie jest sprzet co chodzi a tylko miesza .

Niech tam sobie miesza ważne, że mi jest chłodniej. :D
    sp4msu
    Poziom 20  
    ok .
    Tylko zeby pracowal wentylator nic z tych opisanych przez ciebie nie jest potrzebne .
    no ale pisac trzeba .
    E8600
    Poziom 37  
    sp4msu napisał:
    Tylko zeby pracowal wentylator nic z tych opisanych przez ciebie nie jest potrzebne .

Niech kolega zgłębi temat silników bezszczotkowych jednofazowych prądu stałego stosowanych w wentylatorach PC a przekona się, że błądzi.
    To nie jest zwykły silnik DC gdzie wystarczy zasilanie aby pracował.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    sp4msu napisał:
    A po drugie to nie jest sprzet co chodzi a tylko miesza .
    Miesza powietrze .

Gwoli ścisłości dmucha powietrzem :-) A oscyloskop do prostego drivera to przerost formy nad treścią. Koledze pewnie się nudziło :-) A swoją drogą zimne luty to każdy dobry elektronik rozpozna bez sprzętu pomiarowego no za wyjątkiem oka.
    michał_bak
    Poziom 16  
    odalladoalla napisał:
    najgorętszym dniem o temp. 36 °C temp. w mieszkaniu 27,2°C

Czyli szału nie ma.
    Jako, że wbrew mediom, latem bywa gorąco, już dawno temu odkryto, że najprostszym sposobem na niedopuszczenie do przegrzania pomieszczenia są okiennice.
    Mam, stosuję i polecam. W najgorętsze dni, gdy słońce dosłownie pali, przy zamkniętych okiennicach i zamkniętych oknach (od południa), temperatura w pokoju nie przekracza 22 °C. Po południu otwieram okna a w nocy również okiennice.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    michał_bak napisał:
    odalladoalla napisał:
    najgorętszym dniem o temp. 36 °C temp. w mieszkaniu 27,2°C

Czyli szału nie ma.
    Jako, że wbrew mediom, latem bywa gorąco, już dawno temu odkryto, że najprostszym sposobem na niedopuszczenie do przegrzania pomieszczenia są okiennice.

A guzik prawda gdyż dawno dawno temu mieszkano w domach z bali i to był rewelacyjny środek zaradczy jak i mieszkaniowy, zarówno na upały jak i srogie zimy.
    sp4msu
    Poziom 20  
    E8600 napisał:
    sp4msu napisał:

Niech kolega zgłębi temat silników bezszczotkowych jednofazowych prądu stałego stosowanych w wentylatorach PC a przekona się, że błądzi.
    To nie jest zwykły silnik DC gdzie wystarczy zasilanie aby pracował.

Odpuszczam , nie mam zamiaru kopać się z koniem .
    Podepnij dwa przewody i ja mam z głowy nie będę się wgłębiał , no chyba że chcesz napisać co najmniej pracę , jakąś tam .
    A co do domów drewnianych , czy z bali to nic nie da jak będą ogromne okna .
    A drewno nie jest przewodnikiem , ani też ciepła i tak a nie inna właściwość .
    robokop
    Moderator Samochody
    cooltygrysek napisał:
    U mnie w domu centralny klimatyzator z rekuperatorem który w upały czerwcowe przy 280 metrach, przyznam szczerze ledwo dawał rady.
    Hahaha.... Dobry żart.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    robokop napisał:
    Hahaha.... Dobry żart.

Co haha jeśli wolno spytać ??
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Co w tym śmiesznego i nadzwyczajnego ? Mam nawiew w każdym pomieszczeniu z sufitu z regulacją a nie jakiś badziew na ścianie huczący :-) Plus taki że klima i filtry w jednym miejscu są.
    pawelr98
    Poziom 36  
    szeryf3 napisał:
    Ja jestem ciepłolubny, ale teraz nie wyobrażam sobie podróży samochodem bez klimatyzacji.
    Nawet ostatnio zastanawiałem się z żoną jak podróżowaliśmy nad morze bez nawigacji i na domiar Fiatem 126 p.

Ja wprost przeciwnie, zimnolub.
    Przed zimnem ochrona prosta, cieplej się ubrać.
    Urządzenia grzewcze też dużo tańsze niż klimatyzatory.
    Każde urządzenie w domu, komputer, żarówki, telewizor emitują do pomieszczenia ciepło.

A latem to bardziej niż do gołej skóry się nie rozbierzesz a klima jest droga i głośna.

Co do jazdy autem bez klimy.
    Wiele zależy od prędkości.

Na trasie gdzie jedzie się te 80-100km/h to można nawet i bez klimy jechać.
    Nawet przy wyłączonym nawiewie czuć strumień powietrza z kratek.
    Dopiero przy niższych warto zapalać wpierw nawiew a potem klimę.

Ale 126P do takich prędkości to już nie bardzo.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    pawelr98 napisał:
    warto zapalać wpierw nawiew a potem klimę.

Ciekawe określenie " zapalać " a nie załączyć :-) teraz wiadomo czemu na autostradach auta stają w płomieniach ostatnio widziałem tydzień temu na A4 okolice Wieliczki .
    vodiczka
    Poziom 43  
    pawelr98 napisał:
    Monitor ma wyrżniętą dziurę i wentylator oraz przyklejony radiator do układu-winowajcy.
    Mam podobnie w telewizorze Sjesta3 na działce. Telewizor wyłączał się po ok. półgodzinnej pracy przy temp. powyżej 27°C .Wystarczyła sama dziura i wentylator, bez radiatora. :|
    sp4msu
    Poziom 20  
    Jak go zwał tak o zwał .
    Nie bierz do głowy .
    Czy przez most czy bez most i jeszcze duuuuuużo mozna przytoczyć .
    Ważne że ktoś co ma do powiedzenia .
    pozdrawiam