Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR

TechEkspert 04 Lip 2019 22:37 5025 34
  • Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR
    Odbiorniki SDR zwykle posiadają szerokie pasmo pracy i duże możliwości przetwarzania odbieranego sygnału. Odbiorniki bazowane na układach RTL pierwotnie służyły do odbioru telewizji DVB-T i radia DAB+. Masowa produkcja pozwoliła osiągnąć niską cenę, natomiast alternatywne oprogramowanie dostarczyło tanie i szerokopasmowe (25-1700 MHz) odbiorniki SDR dla każdego.

Widoczny na zdjęciu niebieski odbiornik DVB-T miałem okazję testować przy pseudo testach EMC przetwornicy DC/DC. Odbiornik tego typu można znaleźć w cenie ~40zł. Miałem okazję porównać ten prosty odbiornik z wersją RTL-SDR V3. W dalszej części materiału odbiorniki będą nazywane "niebieski" i "srebrny" (podobnie jak kiedyś automaty w budkach telefonicznych ;) być może będą to kojarzyć osoby pamiętające czasy phreakingu).

Do testów zostało wykorzystane oprogramowanie SDR#.

Wnętrze niebieskiego jest super proste:
    Na płytce znajdziecie układy R820T2, RTL832U, eeprom 24C02, rezonator kwarcowy 28.8MHz, odbiornik IR, stabilizator 3.3V.

Zbliżenie na PCB:
    Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR

Złącze jest dość nietypowe, ale być może jest szansa na wymianę i zastosowanie złącza SMA:

W srebrnym dysponujemy złączem SMA i sztywną metalową obudową, odprowadzającą ciepło, w niebieskim zastosujemy przejściówkę do SMA:

Zaglądamy do wnętrza srebrnego, płytka wygląda inaczej, w obwodach wejściowych widać więcej elementów, główne podzespoły pozostają te same. Producent wspomina o lepszej stabilności TCXO, elementy przeciwzakłóceniowe, oraz możliwość odbioru w paśmie KF (0.5-24MHz). Koszt ~22$.
    Więcej o wprowadzonych modyfikacjach: https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/

Podobnie jak w niebieskim po drugiej stronie PCB nie znajdziemy elementów SMD, jest tam masa odprowadzająca ciepło:

Z pomocą znajomego krótkofalowca sprawdziliśmy czułość odbiorników z wykorzystaniem anteny na pasmo 70cm na dachu samochodu i "bikonów" o znikomej mocy (sygnał pilota do bramy generował silniejszy sygnał).

Niebieski wzmocnienie 0dB pasmo 433MHz:

Srebrny wzmocnienie 0dB pasmo 433MHz:

Poziom sygnału ~30, czułość srebrnego nieco mniejsza być może bardziej rozbudowane układy wejściowe mają wpływ na czułość, albo jest to rozrzut pojedynczych egzemplarzy. Oddalamy beacon i zwiększamy wzmocnienie.

Niebieski wzmocnienie MAX pasmo 433MHz:

Srebrny wzmocnienie MAX pasmo 433MHz:

Pojawiły się inne sygnały (piloty i stacje pogodowe), niebieski nadal dysponuje większą czułością.

Zmieniamy pasmo na 868MHz przybliżamy się do źródła sygnału i zmniejszamy wzmocnienie.

Niebieski wzmocnienie 0dB pasmo 868MHz:

Srebrny wzmocnienie 0dB pasmo 868MHz:

Widoczny jest ślad sygnału, zwiększamy odległość i wzmocnienie.

Niebieski wzmocnienie MAX pasmo 868MHz:

Srebrny wzmocnienie MAX pasmo 868MHz:

Niebieski lepsza czułość.

Sprawdźmy możliwość odbioru srebrnego w paśmie KF, częstotliwość testowa ~6MHz, zmieniamy antenę na magnetyczną do CB, zmieniamy próbkowanie na bezpośrednie - kanał Q.

Srebrny 6MHz:

Niebieski brak odbioru:

Srebrny odbierał wiele rozgłośni średniofalowych z poza Polski, jednak nie udało się odebrać beaconów KF https://www.ncdxf.org/beacon/index.html#Schedule być może potrzebna jest lepsza propagacja lub antena?

Nie jestem pewny, ale być może udało się odebrać sygnał z satelitów GNS:

Niebieski 1.5GHz:

Srebrny 1.5GHz:

Mam zbyt małą wiedzę i dostępność narzędzi aby dokładnie ocenić różnice między dwoma odbiornikami, ale uważam że nawet podstawowa wersja "niebieska" za ~40zł może przydać się każdemu. Możemy sprawdzić czy piloty RF wysyłają sygnał, ocenić jakie zakłócenia generowane są przez układ, natomiast krótkofalowcy otrzymują uniwersalny odbiornik SDR do wstępnej obserwacji pasma i wielu modulacjach do wyboru. Wersja "srebrna" ma wygodne złącze SMA i ponoć większą stabilność wzorca częstotliwości, jest gotowa na odbiór KF, testowany egzemplarz miał nieco mniejszą czułość niż "niebieski".

Co myślicie o odbiornikach RTL-SDR, jakie macie dla nich zastosowanie, czy pojawią się następcy RTL-SDR?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Na elektroda.pl przygotowuję newsy, artykuły, testy produktów elektronicznych, wyniki eksperymentów ze sprzętem elektronicznym, opisy uruchomienia modułów, które często trafiają do gadżetów elektroda.pl.
    Interesuje mnie transmisja bezprzewodowa i przewodowa, przetwarzanie dźwięku i obrazu, kryptografia, systemy pamięci masowych, zagadnienia związane z komunikacją w sieciach LAN i WAN i wiele innych rzeczy.
    Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 2600 postów o ocenie 1758, pomógł 5 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • PCBway
    TechEkspert
    Redaktor
    atari_robbo
    Poziom 23  
    Po co robisz test aby na końcu napisać 'nie znam się na tym'? Wez jakiś generator RF i sprawdz czułość i inne parametry. Sygnału GNSS nie zobaczysz bo on jest poniżej szumu termicznego.
    pawelr98
    Poziom 36  
    Jak zakupię srebrnego to może w końcu pobawię się w strojenie toru p.cz w radioodbiornikach FM.

Mój "niebieski" działa znośnie poniżej 27MHz ale spada wzmocnienie. Poniżej 20MHz absolutna cisza.

Muszę przenieść częstotliwość generatora w ECH81 bliżej 20MHz (obecnie 30MHz) to przestanie zatykać RTL-SDR. Nie mniej jednak dało się blisko tak silnego sygnału wydobyć 225kHz czyli Polskie Radio Program I.
    arturavs
    Poziom 41  
    TechEkspert napisał:
    Niebieski brak odbioru:

Nie ma takiej możliwości, zwłaszcza jak wybrano Direct Sampling (Q Branch). Wejścia QP i QN RTL nie są w ogóle podłączone do układu tunera R820. Wyprowadzone są jako pady do podłączenia baluna RF, wtedy odbiór kf jest możliwy.

Odbiór na 1mb przewodu DY.

Tu trochę informacji nt. metalowego: https://www.radio-sklep.pl/pl/p/RTL-SDR-V3-R820T2-RTL2832U/2885
    I jeszcze: https://www.rtl-sdr.com/wp-content/uploads/2018/02/RTL-SDR-Blog-V3-Datasheet.pdf

Z tego co widać ma oddzielny tor do Direct Sampling i dodatkowe filtry.
  • PCBway
    pawelr98
    Poziom 36  
    miszczo997 napisał:
    pawelr98 napisał:
    Jak zakupię srebrnego to może w końcu pobawię się w strojenie toru p.cz w radioodbiornikach FM.
    Rozwiniesz?

Możliwość odbioru niższych częstotliwości umożliwia analizę tego co wypada z filtra p.cz. 10.7MHz (powszechnie stosowana wartość) wypada poniżej dolnej granicy odbierania zwykłego RTL-SDR.

"Srebrny" i ogólnie każdy RTL-SDR z bezpośrednim próbkowaniem schodzi na tyle nisko że można nawet by stroić p.cz w odbiornikach AM (455/465kHz).

Do tego oczywiście można by się bawić w strojenie heterodyn w różnego rodzaju radioodbiornikach niższych częstotliwości.

RTL-SDR to prawdziwy scyzoryk szwajcarski jeśli chodzi o technikę w.cz.
    Niska cena sprawia iż każdy może teraz bawić się w technikę w.cz bez konieczności dłubania "na ślepo" albo kupowania częstościomierzy/oscyloskopów.

Oczywiście one mają swoje zastosowania ale kosztują znacznie więcej.
    TechEkspert
    Redaktor
    Niebieski ma PCB 2 warstwowe, srebrny trudno określić, najprawdopodobniej 2 ale może to być też 4.

Sygnał z GNSS ciężko powiedzieć czy to jego ślad, podobny sygnał w innej lokalizacji odebrałem tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3234338.html testując SDR NI USRP-2920:
    prosiak_wej
    Poziom 27  
    Dodam od siebie, jako trzecią wersję odbiornika, dzyndzel na którym ponad rok odbierałem ADS-B i wysyłałem do serwisu FlightRadar24.

Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR
    TechEkspert
    Redaktor
    prosiak_wej
    Poziom 27  
    Konto premium w klasie Business, czyli najwyższy plan abonamentowy za free na czas udostępniania danych. Od kwietnia 2017 mam ich zestaw. Mnie to praktycznie nic nie kosztuje, bo PoE mam buforowane, a modem i tak działa 24/7, więc... ;)

Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR Porównanie dwóch odbiorników RTL-SDR
    TechEkspert
    Redaktor
    Wartość najwyższego planu jest dość spora, udział w społecznościowym dostarczaniu danych do projektu też fajna sprawa podobnie jak w blitzortung.

Sprawdziłem odbiór beaconów KF https://www.ncdxf.org/beacon/index.html#Schedule
    ale niestety cisza, cóż propagacja słaba: https://www.sp5py.pl/viewpage.php?page_id=16
    prosiak_wej
    Poziom 27  
    Nie sądziłem, że Blitzortung bazuje na indywidualnych odbiornikach. Muszę się do nich zgłosić :)
    TechEkspert
    Redaktor
    Zbudowali sieć detektorów wyładowań o większej ilości węzłów niż np. krajowy PERUN:
    http://www.imgw.pl/meteorologia-i-gospodarka-...giczna/wydzial-teledetekcji-satelitarnej-wtn/
    http://lowcyburz.pl/detektory/

Podobna sprawa jest z rozwojem sieci dla IoT
    Sigfox:
    https://www.sigfox.com/en/coverage
    i amatorski TTN na LoRaWAN:
    https://www.thethingsnetwork.org/

Albo zapomniany już trochę projekt wykrywania promieniowania jonizującego:
    http://radioactiveathome.org/map/

Podobnie odbiorniki SDR online to w większości projekty amatorskie:
    http://www.websdr.org/
    ew.:
    https://satnogs.org/
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Z SDR mam trochę doświadczenia.

RTL-SDR to najlepsza droga aby zacząć swoją przygodę z technikami radiowymi.

Jako oprogramowanie polecam zobaczyć sobie na Gnu Radio - to potężne narzędzie, umożliwiające robienie z sygnałem po stronie komputera dowolnej magii (dostępne pod UNIX i Windows)

Podobnie jak koledzy udostępniam dane do Flightradar24 - mam podstawiony systemik na Raspberry Pi + RTL-SDR + WiFi ;)

Do nadawania są dwie warte rozważenia "tanie" opcje (tak, są też SDR mogące nadawać sygnały!): Lime SDR mini lub PLuto SDR.
    Lukdz
    Poziom 8  
    Czy oba odbiorniki (srebrny i niebieskie) można użyć do zbierania danych dla Flightradar24 (z Raspberry Pi)?

Niebieski wygląda bardzo podobnie do polecanego modelu (i kosztuje 3x mniej):
    https://www.flightradar24.com/build-your-own
    https://shop.jetvision.de/epages/64807909.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/64807909/Products/53200

PS. Skłaniam się do srebrnego (chyba obecnie na Ali występuje w zielonej obudowie), ze względu na złącze SMA. Czy może do tego konkretnego zastosowania lepiej użyć niebieski ?
    Lukdz
    Poziom 8  
    TechEkspert napisał:
    Złącze jest dość nietypowe, ale być może jest szansa na wymianę i zastosowanie złącza SMA:

Czy gniazdo antenowe w niebieskim do MCX żeńskiej?
    Czy wymieniałeś je może na SMA? Lutownicą umiem się posługiwać, ale nigdy nie wymieniałem gniazd antenowych i martwi mnie 5 punktów lutowniczych + duża pojemność cieplna elementu (może być problem z odlutowaniem).
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Tak, te niebieskie mają gniazdo MCX. Jak możemy sobie pozwolić na nieco strat to można kupić adapter MCX na SMA.
    A do wylutowania tego to trzeba uważać, żeby nie odlutować innych elementów, szczególnie jak operujemy HOTem.
    jozgo
    Poziom 29  
    pawelr98 napisał:
    ak zakupię srebrnego to może w końcu pobawię się w strojenie toru p.cz w radioodbiornikach FM.

Bez wobulatora jak?
    Tak na max jak 465 kHz?
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    FM, nie AM, FM jest na 10,7Mhz i tam zdejmie charakterystykę oczywiście jak ma generator.
    jozgo
    Poziom 29  
    Janusz_kk napisał:
    FM jest na 10,7Mhz

Coś podobnego?
    nocot
    Poziom 3  
    Sam odbiornik może i kosztuje 40 zł, ale warto dodać, że aby odebrać na nim cokolwiek poza UKF FM to trzeba mieć antenę za co najmniej kolejne 3 razy tyle albo upconverter z niższych pasm, który również swoje kosztuje. Znaczy jeśli ktoś ma szczęście i mieszka w miejscu z dobrą propagacją, to może i odbierze coś więcej. Ja nie mam, i straciłem dawno nadzieję że bez specyficznej anteny odbiorę jakiekolwiek rozmowy na PMR, 2m czy CB.
    masa_huku
    Poziom 9  
    I teraz wszyscy napaleńcy pobiegną do sklepów kupować, kupować i raz jeszcze kupować. Potem instalować, modyfikować i uruchamiać. Potem płakać. A jeszcze potem wrzucać do kosza. Prawie jak z historią słynnych Baofengów :D
    Te te te całe zaje... oprogramowanie to wie co to EDEK (Edacs)? A wie co to Trunio (Trunking)? Nie? No i nie zapominajmy o AM/USB/LSB/CW. Nie chwalmy też pasma 2m bo tam od wieków pustki i cisza, już więcej na 10m hula ale nie w FM-kach.

TechEkspert napisał:
    Co myślicie o odbiornikach RTL-SDR, jakie macie dla nich zastosowanie, czy pojawią się następcy RTL-SDR?
    Nie będzie następców dopóki to nie zacznie działać a działać zacznie dopiero wtedy gdy w jednym takim SDRku będzie 10-sięć SDRków tak by trunking ogarnąć i całą resztę (np. złamać Edka), wtedy można będzie "dużo" posłuchać, tymczasem to coś nie nadaje się nawet do słuchania PMR-ek, taka jest prawda.

nocot napisał:
    że aby odebrać na nim cokolwiek poza UKF FM to trzeba mieć antenę

Masz rację, ale jest małe "ale" i brzmi "anteny" a nie "antenę". Mój stary (mąż) zjadł zęby na rurkach alu z OBI :D

Jakiś czas temu gdy na allegro Bałusie robiły szał, w 3city normalnie zapijali się o każdy model, w szczególności mitycznie rozbudowywalny UV5R. Chcieli se chłopaki samolotów słuchać na Rębiechowie, hahahah, brali nawet te samochodowe z ładnym LCD po 6 stówek, szły jak bułeczki z rana i co? Za chwilę lądowały na Alleluja po półtorej stówki.

Tutaj w 3city to taksiarzy nie ma już szans słuchać, nawet na Bałusiu przekopanym na 380-450MHz, jakieś szczątki gliniarzy między 460 a 470, całe 2m puste prócz kilku kutrów które co jakiś czas wypływają/wpływają do/z zatoki. Reszta już dawno hula zdigitalizowana a poszli w inne systemy bo nawiedzeńcy bawiące się "w eterze" śmietnik robili wszystkimi Bało-szumofonami. Już więcej frajdy człowiekowi da poczciwy Lincoln hulający w 10m z wysoko postawioną odpowiednią "Futurką" minimum nad 10 piętrem. Wtedy o ile łączy bazę z anteną jakieś odpowiednie RG913CU a na dole konkretny piec (taki z lampkami z dziadkowego radia, tzw. 0.5kW na wylocie) i rykniesz z takiego w Gdańsku to ludziom wrony z dachów spadają w Kaliningradzie :D (z pozdrowieniami dla Stasia 121X i jego piecyka)
    pawelr98
    Poziom 36  
    nocot napisał:
    Sam odbiornik może i kosztuje 40 zł, ale warto dodać, że aby odebrać na nim cokolwiek poza UKF FM to trzeba mieć antenę za co najmniej kolejne 3 razy tyle albo upconverter z niższych pasm, który również swoje kosztuje. Znaczy jeśli ktoś ma szczęście i mieszka w miejscu z dobrą propagacją, to może i odbierze coś więcej. Ja nie mam, i straciłem dawno nadzieję że bez specyficznej anteny odbiorę jakiekolwiek rozmowy na PMR, 2m czy CB.

Ja na swojej RTL-ce odbierałem pasmo lotnicze na dołączonej antence.
    Nie za dobrze ale na tyle aby mniej więcej rozumieć co jest mówione.

12 piętro i niedaleko przelatywały samoloty.

Upconverter wcale nie taki duży koszt.
    Są scalaki pokroju NE612 albo można robić jak ja, na heptodzie ECH81/ECH84 (w zasadzie jedno i to samo jak ustalili ludzie z radiomuseum).
    Jeszcze niektórzy robią na mostku diodowym z elementów dyskretnych, również działa poprawnie.

Generatory zwykle kwarcowe, u mnie jest LC na triodzie w ECH81 bo miałem cewki heterodyny z radia.
    atari_robbo
    Poziom 23  
    [quote="masa_huku"
    Te te te całe zaje... oprogramowanie to wie co to EDEK (Edacs)? A wie co to Trunio (Trunking)? Nie? No i nie zapominajmy o AM/USB/LSB/CW. Nie chwalmy też pasma 2m bo tam od wieków pustki i cisza, już więcej na 10m hula ale nie w FM-kach.[/quote]

Są dekodery EDACS, TETRA itp do SDR pod postacią pluginów do gnuradio. Istnieją także wielokanałowe tx/rx SDRy. Psy szczekają karawana idzie dalej.
    masa_huku
    Poziom 9  
    atari_robbo napisał:
    Są dekodery EDACS, TETRA itp do SDR pod postacią pluginów do gnuradio. Istnieją także wielokanałowe tx/rx SDRy. Psy szczekają karawana idzie dalej.
    To że COŚ jest nie oznacza że DZIAŁA, no i gdyby DZIAŁAŁO to byłoby o tym głośno a jest CICHO bo każdy kto pobawi się choć chwilę - ODPUSZCZA.
    atari_robbo
    Poziom 23  
    masa_huku napisał:
    atari_robbo napisał:
    To że COŚ jest nie oznacza że DZIAŁA, no i gdyby DZIAŁAŁO to byłoby o tym głośno a jest CICHO bo każdy kto pobawi się choć chwilę - ODPUSZCZA.

Co to znaczy 'byłoby głośno'? Sam używasz SDRów na codzień nawet o tym nie wiedząc.
    masa_huku
    Poziom 9  
    Każdy kto pobawił się tym a spodobało mu się hobby, nie szedł dalej w SDRy tylko poleciał po skaner, następnie po licencję i ... pierwszego TX'a. Te SDRki to taka zabawa dla tych, którzy mają trochę zbędnej $$$€€€ no bo tak naprawdę wyselekcjonowanego SDRa trzeba kupić, nie kupisz go w sklepie na rogu, często wysyłka a z tego co wiem, nie wszystkie CHIPy hulają tak jak powinny. 100zł z wysyłką musisz wydać ale i tak dużo nie posłuchasz, bo anten nie masz. Ci bardziej ogarnięci i kumaci, antenki w rurek z OBI sobie zrobią a Ci mniej - muszą kupić. Więc 100zł + jakaś zabawka za okno + przewody i tak naprawę suma+suma= 2 stówek nie ma.
    Tymczasem, takiego Uniden'ena UBC75XLT możesz znaleźć już za 400zł (nowego) lub używkę za 250-300zł. Czym to się różni? Ano tym iż masz tam AM/FM i zakres od 25 do 520MHz i na bank sprzęt ten zadziała czyli na bank coś tam usłyszysz.

Pytanko mam: kolegi zdaniem działający SDR jaki zakres może "widzieć" na widmie?
    Powiedzmy, ustawiam się między 440 a 460MHz, mam widmo, zaczynają się jakieś transmisje na 441.000, na 449.000 i na 459.000, SDR (sprawny) to zobaczy? Trzy paski jednocześnie w tak szerokim zakresie?