Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Antena UKF do radia lampowego

Kwachu87 05 Jul 2019 20:49 864 10
 • #1
  Kwachu87
  Level 3  
  Witam, jaką antenę zewnętrzną mogę zastosować przy słuchaniu radia lampowego? Mieszkam w bloku i antena wewnętrzna zamontowana w radio jest podatna np. na ruch domowników w pokoju, albo odbiera dobrze tylko gdy odbiornik usytuowany jest w jednym miejscu, najlepiej gdyby była to antena pokojowa.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  sosarek

  Level 43  
  Kwachu87 wrote:
  jaką antenę zewnętrzną

  Kwachu87 wrote:
  najlepiej gdyby była to antena pokojowa.

  Więc w końcu jaka, do jakiego odbiornika?
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  jozgo wrote:
  Witam
  Np. taka. Ważne abyś miał symetryzator.

  Skąd wiesz że ma wejście 75 a nie 300 OHm?
 • Helpful post
  #5
  jozgo
  Level 40  
  Rozumiem, że do Telefunken Opus 2550?

  Dodano po 1 [minuty]:

  sosarek wrote:
  Skąd wiesz że ma wejście 75 a nie 300 OHm?

  Bo pamiętam, że ma wejście symetryczne a nie 75ohm..
 • Helpful post
  #7
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Dawne odbiorniki R i TV lampowe miały duże współczynniki szumów własnych. W latach 1970-199 głowice w.cz. z tranzystorami niskoszumowymi w wyspecjalizowanych tunerach UKF-FM z wyższej półki cenowej umożliwiły odbiór prawidłowy sygnałów znacznie słabszych (o ok.10razy mniejszej mocy sygnału).

  Do dobrego odbioru należało zapewnić sygnał odpowiedniej mocy. Mieszkając w bloku należałoby się zorientować czy nie dostarcza takiego sygnału UKF-FM, system zbiorczej instalacji antenowej (AZART) względnie telewizja kablowa.

  W wykonaniu indywidualnym w zależności od miejsca zamieszkania i tego co się chce odbierać: stacje lokalne w promieniu 10km i "wojewódzkie" w promieniu 60-80km lub stacje z innych wojewódzctw i sporadycznie stacje dalekie ponad 120km( tzw. DX uzależniony od atmosferycznych warunków rozchodzenia się fal radiowych (tzw.propagacji), trzeba wykonać indywidualną instalację antenową dostosowaną do potrzeb i wymaganego poziomu sygnału użytkowego programów radiowych UKF-FM.
  Najlepiej aby antena była zamocowana możliwie na najwyższym piętrze,najlepiej na dachu i nie była zasłonięta sąsiednimi budynkami od strony nadajników RTCN z których programów radiowych UKF-FM chcemy skorzystać.

  Ze względu na powstające wielokierunkowe odbicia sygnału między blokami mieszkalnym dodające się wzajemnie lub odejmujące w zależności od ich wzajemnego dopasowania lub opóźnienia w fazie sinusoidalnego sygnału nośnej w.cz. na balkonach "bliższych" ziemi(parteru) najkorzystniejsze miejsce zamocowania anteny odbiorczej należy dobrać doświadczalnie metodą prób i błędów lub z użyciem odpowiedniego miernika/analizatora sygnału.

  Czytaj też o fazowej eliminacji zakłóceń sygnału UKF;
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4049265#4049265
  http://home.iprimus.com.au/toddemslie/phase-cancellation.html

  W podstawowym zastosowaniu antena indywidualna przy oknie lub na balkonie powinna być z odpowiedniej strony budynku tj. w kierunku nadajników najbliższego RTCN. Anteny łączymy typowym "75omowym" niskostratnym instalacyjnym przewodem koncentrycznym (inaczej współosiowym ekranowanym) ze względu na korzystne warunki przewodzenia sygnału i odporność na zakłócenia zewnętrzne elektromagnetyczne.

  Ponieważ wiekszość anten odbiorczych ma impedancję wejściową 300 ohm to pomiędzy symetrycznym współosiowym przewodem antenowym o impedancji 75ohm a symetrycznym wejściem anteny o impedancji 300ohm stosujemy symetryzator antenowy; asymetrycznie75/300symetrycznie.
  W domu przy odbiorniku w zależności,czy wejście antenowe tunera radiowego jest symetryczne 300Ω (w dawniejszych zachodnich odbiornikach UKF 240Ω) czy asymetryczne 75Ω (dawniej 60Ω) stosujemy odpowiedni symeryzator odbiornikowy, najlepiej łączony z przewodem antenowym za pomocą złącza gniazdo-wtyk koncentryczny aby móc łatwo zmieniać typ symetryzatora w zależności od typu gniazd w zabytkowych odbiornikach radiowych UKF-FM.

  Niedopasowanie pomiędzy współczesnym antenowym przewodem koncentrycznym o impedancji 75Ω (a z symetryzatorem odbiornikowym75Ω/300Ω, 300Ωsymetrycznym) a wejściowym gniazdem koncentrycznym UKF 60Ω lub symetrycznym 240Ω starszego zachodniego odbiornika UKF w instalacji antenowej tylko do odbioru sygnałów UKF, jest pomijalne w ocenie jakości odbioru zabytkowych odbiorników UKF-FM.
  Mogące powstawać (z takiego niewielkiego niedopasowania impedancji) zakłócenia echowe od odbić sygnału w przewodzie antenowym pomiędzy odbiornikiem a anteną, znaczące moga być dopiero w odbiornikach UKF-FM 87.5÷109MHz klast Hi-Fi(Hi Fidelity) Stereo.

  W poradniku Ultra Krótko Falowca Z.Bieńkowskiego można znaleźć opisy dopasowujących impedancję 75Ω/60Ω transformatorów różnych typów, łatwych do samodzielnego wykonania.
  http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
 • #9
  Kwachu87
  Level 3  
  Niestety na kawałku drutu nie wszystkie stacje odbierają prawidłowo, zależy też od pogody, godziny, odbieranej stacji, miejsca w którym stoi odbiornik, wogóle mamy problem z odbiorem w mieszkaniu bo nawet nowe radio nie zbyt ciekawie gra, denerwuje mnie te drobne szeleszczenie w głośnikach może nie jest głośne, ale dla mnie uciążliwe. Oczywiście najlepiej odbiera pewna rozgłośnia z Torunia, czysciutko i oczko schodzi się do końca.