Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka variolux słabo pompuje

05 Lip 2019 23:11 321 12
  • Poziom 24  
    Dzień dobry. Mam problem z spreżarką ok 30l. Pompuje do 100 kPa i nic dalej nie drgnie. Jak przesuwam ręką wał silnika, który napędza sprężarkę tłokową, to przekręca się bez problemu i większej siły. Czy to bardziej tłoki, czy pierścienie, czy bardziej zaworki zwrotne?
  • Poziom 24  
    Mam odkręcić przewód z głowicy do zaworu zwrotnego butli? Co daje ten olej na tłokach?
  • Poziom 42  
    jurtur napisał:
    Odkręć przewód tłoczny od głowicy i wlej na tłok troszkę oleju

Przecież to nic nie da. Zawór tłoczny nie wpuści oleju.
    Jeżeli już to wlać olej od strony ssącej.
    elektronikq napisał:
    Jak przesuwam ręką wał silnika, który napędza sprężarkę tłokową, to przekręca się bez problemu i większej siły.

Chyba obracałeś, a nie przesuwałeś?
    Przy kręceniu wałem ręką powinno być słychać zasysanie powietrza od strony filtra ( może on jest zatkany?) a następnie powinien być wyczuwalny opór sprężania gdy wylot ze sprężarki zatkamy ręką.
    Podejrzewam uszkodzenie w obrębie zaworów.
  • Poziom 24  
    Wlać olej od strony ssącej i zobaczyć czy zassało? Jaki zawór tłoczny? Kompresor pobiera powietrze takimi wlotami z boku. Tam jest siatka. Jeden cylidner jest połączony z drugim. Domyślam się że jeden spręża powietrze a drugi jeszcze raz spręża to sprężone. i potem z 2 cylindra idzie na zawór zwrotny i baniak.
    Jak te zaworki mają wyglądać. Rozbiorę i zrobię zdjęcia. Nie było uszczelki na głowicy. Może przy rozkręceniach rozszczelniłem i może korpusem głowicy ucieka.
  • Poziom 24  
    Sprężarka variolux słabo pompuje Sprężarka variolux słabo pompuje [img-2] [img-3]
    Wydaje mi się że te zawory są do kitu? Te blaszki są sztywne. Pod jednym z zaworem coś się telepocze natomiast pod ta druga blaszka jest zapieczona. Czy jest możliwość aby to dokupić?
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    elektronikq napisał:
    Wydaje mi się że te zawory są do kitu? Te blaszki są sztywne. Pod jednym z zaworem coś się telepocze natomiast pod ta druga blaszka jest zapieczona.

Zawór z prawego zdjęcia jest zniszczony - coś wpadło i go sklepało.
    elektronikq napisał:
    Czy jest możliwość aby to dokupić
    Jakbyś tak łaskawie napisał dokładnie co to za sprężarka...
  • Poziom 24  
    Ten po lewej nie jest w cale elastyczny i pod nim coś "dzwoni". Wydaje mi się ze on powinien być elastyczny. Tzn jak go wcisnę to odskoczy.
    Przepraszam za podanie niepełnych danych:
    Sprężarka Variolux 1,5kW. Nie wiem ile zbiornik ma l ale nap ewno więcej niż 20L.
  • Poziom 24  
    Kompresor PROFI 3450. Na tabliczcce:
    GUDE
    Kompressor 345/10/50
    1,5kW, 230V, 50L, 315L/min, max 10bar
  • Poziom 24  
    Sprawdziłem już kilkanaście hurtowni i nie mają takich płyt zaworowych. Panowie jak można sobie z tym poradzić?
  • Poziom 1  
  • Poziom 24  
    Faktycznie tłok jest troszkę podziabany w miejscu gdzie jest ten zawór sklepany.
    Te blaszki co widać je na pierwszy rzut oka nie są płytami zaworowymi bo są nieelastyczne. W tym drugiej ładniejszej blaszce coś pod spodem lata czyli pewnie ta właściwa blaszka. Dzisiaj rozbiorę ten zawór i zobaczę co jest pod spodem.
  • Poziom 42  
    elektronikq napisał:
    blaszki co widać je na pierwszy rzut oka nie są płytami zaworowymi bo są nieelastyczne

Bo to co widać, to są tylko ograniczniki otwacia( odgięcia) włściwych listków zaworu.
    Pewnie są pokruszone.
    Daj zdjęcia jak rozbierzesz.
    Kupienie samych listków będzie trudne, choć stosowane są w pompach próżniowych i sprężarkach chłodniczych. Tłokowych właśnie.
    Jednak sens ich szukania, bo z reguły jako częścią zamienną jest cała płyta zaworowa, zależy od stanu tłoka pierścieni, cylindra, wału korbowego.