Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beko WRE5511BWW - Listwa zasilająco-filtrująca z bezpiecznikiem

fryderyk2001 06 Jul 2019 06:12 411 4
Computer Controls
    fryderyk2001
    Level 4  
    Szanowni Państwo,
    Tematy dotyczy pralki: Beko WRE5511BWW
    chodzi mi o to aby listwa chroniła przed ewentualną pechową awarią urządzenia. Chodzi mi o fakt iż w Internecie można znaleźć informacje iż pralki oraz zmywarki uznanych producentów potrafią spłonąć podczas pracy mimo tego, że są wyposażone we własne bezpieczniki i zabezpieczenia.

Nie wiem czy dobrze wyczytałem na Google, że listwa filtrująca będzie przede wszystkim chronić na wypadek awarii urządzenia. Przykładowo Listwa ma bezpiecznik 10A. Czy w przypadku awarii pralki i nie zadziałaniu jej zabezpieczeń taka listwa może stanowić pomoc i jest szansa, że sprawdzi się jako dodatkowe zabezpieczenie i odetnie zasilanie do pralki, która ma np. awarię sprężarki lub inną która może doprowadzić do pożaru?

Zależy mi na jak największej ochronie. Czy listwa może być filtrująca i antyprzepięciowa w jednym? Czyli odciąć zasilanie zarówno wtedy kiedy urządzenie będzie miało jakieś zwarcie-awarię oraz wtedy gdy z sieci płynie niebezpieczne napięcie do urządzenia? Jakie będą najlepsze parametry?

Pozdrawiam serdecznie,
    fryderyk2001
  • Computer Controls
    hubiwit
    Level 25  
    Przede wszystkim prawidłowo wykonana instalacja elektryczna w budynku (odpowiednia wartość zabezpieczeń, odpowiedni układ sieci w gniazdkach, RCD, odpowiednie przekroje przewodów, odpowiedni WLZ, ochronniki itd.) Jeżeli nie jest kolega pewny co do powyższych to można skorzystać z usług elektryka, który wykona oględziny i pomiary instalacji. Listwa przepięciowa różni się od zwykłej tylko bezpiecznikiem topikowym 10A i warystorem (który należy traktować jako ostatni z elementów ochrony przepięciowej), także za dużo to koledze nie pomoże.
  • Computer Controls
    fryderyk2001
    Level 4  
    Założyłem ten temat żeby dowiedzieć się czy listwa z bezpiecznikiem 10A jest w stanie zareagować i odciąć zasilanie
    jeśli zabezpieczenia pralki: Beko WRE5511BWW nie zareagują.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Problem polega na tym, że producent urządzeń typu pralka automatyczna przestrzega przed używaniem przedłużaczy w jakiej kolwiek formie a taka listwa zabezpieczająca jest właśnie przedłużaczem z zabezpieczeniem. Powinna być nawet o tym wzmianka w instrukcji obsługi a w każdym bądź razie kiedyś zawsze zamieszczali tego typu informację.
    Owszem przed awarią Twojej instalacji elektrycznej w mieszkaniu taka listwa zabezpieczy teoretycznie urządzenie, ale już przed awarią wewnętrznej instalacji elektrycznej urządzenia nie.
    Zabezpieczanie elektroniki sterującej urządzeniem nie leży w interesie producenta bo moduł sterujący jest częścią wymienną choć jego ceny najczęściej są absurdalnie wysokie i dlatego wiele serwisów sprzętu AGD naprawia moduły mimo, że producent takich napraw nie przewidział projektując sterownik.
    LED5W
    Level 33  
    fryderyk2001 wrote:
    Szanowni Państwo,
    Tematy dotyczy pralki: Beko WRE5511BWW
    chodzi mi o to aby listwa chroniła przed ewentualną pechową awarią urządzenia. Chodzi mi o fakt iż w Internecie można znaleźć informacje iż pralki oraz zmywarki uznanych producentów potrafią spłonąć podczas pracy mimo tego, że są wyposażone we własne bezpieczniki i zabezpieczenia.
    Można znaleźć, że nawet podczas czuwania. Niestety trudno znaleźć informacje o przyczynach.

fryderyk2001 wrote:
    Nie wiem czy dobrze wyczytałem na Google, że listwa filtrująca będzie przede wszystkim chronić na wypadek awarii urządzenia.
    Jeśli chodzi o popularne listwy przeciwprzepięciowe to one mają chronić urządzenie przed bardzo krótkimi impulsami wysokiego napięcia.

fryderyk2001 wrote:
    Przykładowo Listwa ma bezpiecznik 10A. Czy w przypadku awarii pralki i nie zadziałaniu jej zabezpieczeń taka listwa może stanowić pomoc i jest szansa, że sprawdzi się jako dodatkowe zabezpieczenie i odetnie zasilanie do pralki, która ma np. awarię sprężarki lub inną która może doprowadzić do pożaru?
    Jakaś szansa jest, ale raczej niewielka, bo inaczej producenci pralek by je montowali. Rozumiem, że chodzi o pompę, sprężarka to w tym przypadku nieodpowiednie słowo.

fryderyk2001 wrote:
    Zależy mi na jak największej ochronie. Czy listwa może być filtrująca i antyprzepięciowa w jednym? Czyli odciąć zasilanie zarówno wtedy kiedy urządzenie będzie miało jakieś zwarcie-awarię oraz wtedy gdy z sieci płynie niebezpieczne napięcie do urządzenia? Jakie będą najlepsze parametry?
    Filtr przeciwzakłóceniowy nie służy do ochrony przed zwarciami tylko do tłumienia niepożądanych częstotliwości. Ochrona przeciwprzepięciowa tłumi jedynie impulsy napięcia znacznie przekraczające napięcie zasilania. Nie ochroni przed podwyższonym napięciem zasilania.

W kwestii pożaru oczywiście podstawą jest właściwa instalacja elektryczna. Skuteczne może być zastosowanie w niej AFDD (urządzenie wykrywające iskrzenie). Ochrona przed przepięciami (ograniczniki przepięć) i przed niewłaściwą wartością napięcia (np. przekaźnik napięciowy) zmniejsza ryzyko uszkodzenia urządzeń. Trudno stwierdzić na ile może zapobiec pożarowi.

Idealnego zabezpieczenia nie ma, dlatego jako kolejny stopień (na wypadek, gdy pożar wystąpi) można zastosować czujnik dymu i system gaszący.