Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piorunochron krzyżujący się z rurką z gazem.

urwis007 06 Jul 2019 14:42 1767 2
 • #1
  urwis007
  Level 2  
  W nowym domu zrobiliśmy instalację odgromową, jednakże jedna kwestia budzi moją wątpliwość. O ile sama instalacja na dachu wydaje się na pierwszy rzut oka w porządku to zastanawia mnie, czy drut, który schodzi po ścianie budynku i jest połączony w ziemi z bednarką może na ścianie budynku krzyżować się z metalową rurą z gazem (która przebiega poziomo po ścianie domu)? Czy nie powinno być zachowanych jakichś odległości pomiędzy rurą z gazem i drutu od instalacji odgromowej lub nie powinno to być jakoś odizolowane (a jeżeli tak to w jaki sposób). Proszę o poradę, bo to sprawa bezpieczeństwa... Nie jestem fachowcem, więc wybaczcie za niefachowe opisanie problemu.
 • #2
  Mobali
  Level 39  
  Sądzę, że wskazuje to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.). W Rozdziale 7 czytamy:

  Instalacja gazowa na paliwa gazowe

  § 164. 3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.
  4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.
  5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m.
  § 167. Gazomierzy nie można instalować:
  1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),
  2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
  3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,
  4) w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu.
 • #3
  urwis007
  Level 2  
  A może by tak uziemić też rurkę z gazem?