Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test zbiornika - sterowanie.

wekar 15 Wrz 2005 13:35 2646 13
  • #1 15 Wrz 2005 13:35
    wekar
    Poziom 14  

Witam.
    Mam do rozwiązania problem. Należy zaprojektować tester zbiornika wykonanego z plasiku.
    Opis.
    1 - Zbiornik umieszczony w komorze temperaturowej w 100 °C
    2 - Należy podawać doniego i wypuszczać powietrze w cyklach co 5sek. tzn na 5s podać ciśnienie do zbiornika i utrzymywać je na zadanym poziomie. Po pieciu sekundach "z cisnieniem" wypuscić powietrze ze zbiornika na czas 5s.
    3 - Ciśnienie wymagane 177kPa lub 123kPa (dla dwóch różnych testów)
    4 - Ilość cykli: 10000 i 30000 (dla dwóch różnych testów)
    5 - Zlicznie ilosci cykli i zatrzymanie badania po osiągnieciu zadanej ilości.
    6 - Wymagana odpowiednia dokładność regulatora i manometru by nastawić zadane parametry.

Pytania.
    Czy prosty sterownik (typu LOGO) jest w stanie czymś takim wysterować i zliczyć cykle?
    Na szkicu przedstawiłem ideę jak mniej wiecej ma to wyglądać, ale czy ma jakiekolwiek znaczenie usytuowanie elementów, co wcześniej elektrozawór czy może regulator?
    Jaki elektrozawór? Bo chiałbym aby przez niego powietrze wydostawało się ze zbiornika do atmosfery (co 5sek)?

Pozdrawiam

• #2 15 Wrz 2005 17:39
    harlejowiec
    Poziom 24  

Podejrzewam ze jest to uklad do badania przemiany adiabatycznej gazu.

• #3 15 Wrz 2005 19:07
    Mol
    Poziom 30  

Małe logo powinno w zupełności wystarczyć.

• #4 16 Wrz 2005 10:09
    wekar
    Poziom 14  

Witam.
    Nie jest to układ do badania przemiany adiabatycznej gazu. Jest to układ do badania zbiornika, jego wytrzymałości na zmieniające się ciśnienia w dużej temperaturze.
    Co do logo to czy na pewno, bo złyszałem że nie jest w stanie zliczać takiej ilości cykli.
    Pzdr

• #5 16 Wrz 2005 13:44
    pewicz
    Poziom 11  

Z tego co napisałeś ,sterownik logo raczej nie pasuje .Po pierwsze musisz mieć wejście analogowe w sterowniku do pomiaru cisnienia w komorze.Wyjścia z przetworników ciśnienia posiadają zazwyczaj wyjścia 0/4-20mA lub 0-10V ,bo prestotatu bym odradzał za mała czułość i duża histereza działania.Logo tego niema chyba że dodatkowy moduł (koszty :cry:).Dlatego proponuje sterownik MITSUBISHI serii ALPHA. Naprawdę prosty w programowaniu.
    Posiada licznik 0 ÷ 32762 czyli powinien Ci wystarczyć.Co do elektrozaworu proponuję firmę Festo oraz elektrozawór typ MFH -3- 1/8 , ale elektrozaworów tego typu proponują różne firmy.
    Pozdr.

• #6 19 Wrz 2005 09:16
    wider
    Poziom 14  

Dorzucę mały szczególik: policz sobie ile cykli w ciągu np. roku ma wykonać ta maszyna i porównaj z żywotnością wyjść sterownika. Może się okazać, że trzeba będzie zastosować sterownik z wyjściami tranzystorowymi, bo przekaźnik wytrzyma klika miesięcy.

• #7 22 Wrz 2005 19:31
    fazio1978
    Poziom 14  

Proponuję sterownik UNITRONICS.
    Ma bardzo duże możliwości: rozbudowane PLC, we/wy analogowe w zależności od wersji; wizualizację.
    Opisy w zależności od wersji znajdziesz na www.elmark.pl..
    Możesz też go wypożyczyć i przetestować.
    Polecam.

Dodano po 2 [minuty]:

Przepraszam.
    Strona ma adres www.elmark.com.pl

• #8 23 Wrz 2005 22:42
    euromatic
    Poziom 21  

Ja proponuję mały procesor PIC 16F819 za 10 zł. do tego parę drobiazgów, oprogramowanie można napisać a 15 minut. koszt łączny pomijalnie mały w porównaniu z plc.

pozdrawiam

• #9 27 Wrz 2005 12:24
    wekar
    Poziom 14  

Witam.
    Wszystko super tylko że ja nie bardzo na programowaniu się znam. Może ktoś ma firmę albo pracuje w takiej która mogłaby coś takiego wykonać?
    Pzdr

• #10 28 Wrz 2005 15:52
    wider
    Poziom 14  

Podaj swoje namiary na prv.
    Czy regulacja temperatury zbiornika też należy do projektu ?

• #11 28 Wrz 2005 17:59
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam,
    na pewno sprosta temu najbardziej zaawansowany przekaźnik programowalny easy serii 800 lub MFD. 1 licznik może zliczać do 2174483647 impulsów. Ponadto ma 4 wejścia analogowe 0...10V a niektóre z tej serii 1 wyjście analogowe. Ponadto seria MFD ma panel operatorski na którum można przedstawić wyniki i komunikaty panel jest graficzny można więc przedstawiś miniwizualizację układu. Możemy również podjąć się takiego zadania i wykonac Pana aplikacje.

pozdrawiam

• #12 29 Wrz 2005 09:25
    wekar
    Poziom 14  

Witam.
    Do wykonania układu jeszcze daleka droga. Najpierw mój szef musi zobaczyć oferte, najlepiej trzy. I dopiero wtedy może pojawić się zamówienie. Tak więc jeśli ktoś z Panów chciałby siętym zająć to bardzo proszę o szacunkowy koszt (oferta) na wykonanie całości.

• #13 05 Paź 2005 17:31
    fazio1978
    Poziom 14  

Witam ponownie;

Może własnej firmy nie mam ale pracuję w bardzo dużej firmie międzynarodowej na stanowisku programisty PLC i mogę ci pomóc podsuwając jakiś pomysł.
    Jeśli chodzi o wykonanie takiej instalacji to najlepszym wyjściem jest zastosowanie najtańszego sterownika PLC oraz zaworu proporcjonalnego
    z pętlą zwrotną. Otóż takiego zaworu używam w swoim zakładzie.
    Instalacja:
    - zawór realizuje funkcję utrzymywania stałego ciśnienia w układzie poprzez pętlę zwrotną z czujnika ciśnienia, oraz realizuje funkcję zamykania i otwierania dopływu powietrza; (sterownie zaworem: 4-20mA lub 0-10V), sygnał zwrotny określający procent otwarcia zaworu (mA i V);

W tym przypadku można zastosować dowolny mały sterownik PLC posiadający 1 wyjście analogowe (może to być także jeden z LOGO);
    Szacunkowy koszt takiego układu to:
    - sterownik PLC - 600zł (np. LOGO) , (Unitronics z OPLC - wizualizacja procesu - 1500zł);
    - zawór proporcjonalny - ok. 1000-2000 zł;
    - manometr lub przetwornik ciśnienia - (bardzo duża rozpiętość cenowa);

Może nie jest to tanie rozwiązanie ale sprawdzone i bardzo dokładne.
    Wykonanie takiej instalacji zależy tylko i wyłącznie od środków jakie chce się na nią przeznaczyć.

• #14 17 Lis 2005 11:13
    wekar
    Poziom 14  

Witam
    Dostałem od administratora prośbę o zakończenie tematu. Choć wisi on w powietrzu tylko dlatego, że niesty nie jesteśmy pewnie czy układ bedzie nam potrzebny. Prawdopodobnie element na którym miały być wykonywane testy bedzie przekazany do innej fabryki a załozenie jest że niech się tam wtedy martwią.
    Więc póki dziękuję wszystkim za rady i wskazówki. Nie wykluczone że się jeszcze odezwę w tej sprawie.

pzdr

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo