Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] magnetofon ZK120T - Uszkodzona głowica ?

07 Lip 2019 14:05 285 3
  • Poziom 4  
    Witam.
    Ostatnio udało mi się ożywić magnetofon ZK120T jednak gdy odtwarzam coś na nim to gra coś zbyt cicho jak na te magnetofony. Wygląda to jakby brakowało mu parę V/V wzmocnienia. Całą elektronikę sprawdziłem - wszystko działa poprawnie. Mam takie wrażenie jakby głowica była w pewnym stopniu uszkodzona
    Na schemacie zamieszczam wszystkie zmiany jakich dokonałem podczas naprawy
  • Poziom 34  
    W tym magnetofonie łatwo ocenić stan głowicy po wyglądzie jej czoła.
    Daj zdjęcie, lub najlepiej wymontuj i zeskanuj (jak możesz), bo ustawienie głowicy na pewno zmieniałeś.
  • Poziom 37  
    Witam,
    rozumiem ze czerwoneoznacza twoje modyfikacje - a mozesz wyjasnic cel ich zastosowania ?
    - pierwszy tranzystor zastosowales wersje szumiaca, BC413 sa nisko szumiace.
    - usunales C4/R10 - czemu, wiesz co robi P1 ?
    - BD137/140 nie sa zamiennikami AD16x, uklad wymaga adaptacji/regulacji
    Czy wzmacniacz "gra" poprawnie gdy podajesz sygnal z wejsciazewnetrznego?
    Uszkodzenie glowicy objawialo by sie nie tylko niskim sygnalem ale takze zawezeniem pasma, ten sam efekt wystapi jezeli maszproblem z dociskiem tasmy do glowicy jak i jej ustawieniem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Znalazłem kolejny spalony tranzystor - T7 (prawdopodobnie oberwał rykoszetem gdy uszkodziły się tranzystory końcowe)
    Niestety pojawił się kolejny problem - zmęczony życiem przełącznik (ta imitacja isostatu) rozsypał się totalnie przez co mam teraz dylemat czym go zastąpić by znacząco nie wpłynąć na konstrukcję...

Dodano po 14 [godziny] 56 [minuty]:

Wymieniłem T7 - wzmacniacz dostał kopa, jako że dalej cicho grał to po prostu mu wzmocnienie zwiększyłem... Przez przypadek też udało mi się zwiększyć pasmo przenoszenia całego urządzenia
    To co było tematem zostało "naprawione" więc temat zamykam