Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie mocy przyłączeniowej i zmiana instalacji elektrycznej pod indukcję

07 Lip 2019 16:17 174 6
  • Poziom 1  
    Witam,

Chciałem zapytać o zwiększenie mocy przyłączeniowej i zmianę instalacji elektrycznej pod indukcję.
    Z góry przepraszam za ewentualne pomyłki, ale jestem laikiem w obszarze elektryki. Mam nadzieję, że wybrałem odpowiedni dział na ten post. Widziałem posty o podobnej tematyce, ale nie wiem czy odpowiadały mojemu przypadkowi, więc postanowiłem napisać.

Trochę danych:
    Bezpiecznik na klatce B20
    Bezpiecznik w mieszkaniu B16
    Instalacja jednofazowa
    W spółdzielni powiedzieli mi, że moc przyłączeniowa jaką teraz mam (max?) to 8kW

Generalnie to zastanawiam się czy na obecnej instalacji elektrycznej mogę zamontować indukcję w mieszkaniu. Czy może muszę zmienić na instalację trójfazową, albo wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej? Dodam tylko, że zmiana na instalację trójfazową może być bardzo problematyczna, bo podobno trzeba będzie ciągnąć instalację z drugiej klatki. Boję się, że jest to bardzo kosztowne i wiąże się z długim czasem na załatwienie formalności np. w spółdzielni. Chciałbym natomiast uniknąć sytuacji gdy po włączeniu np. 3 pól grzewczych, czajnika, piekarnika, pralki będzie za każdym razem wybijało bezpiecznik.

W związku z tym chciałem zapytać m.in. o następujące kwestie:
    1) Przy ilu kW wybije bezpiecznik B20?
    Jak na razie spotkałem się z dwoma „opiniami”…:
    Pierwsza, to że powinniśmy wykonać działanie 20 * 230 = 4600. Czyli wówczas wychodzi 4,6kW
    Ale spotkałem się też z wersją, że bezpiecznik 13A wybija przy 5kW (a wówczas nie zgadza się to z powyższym wzorem, bo byłoby 13 * 230 = 2,99kW. Więc jest to duża różnica. Dodam tylko, że usłyszałem to od elektryka, dlatego biorę tę opinie pod uwagę i o niej tutaj wspominam… na jakimś filmiku usłyszałem, że charakterystyka bezpieczników B jest taka, że można przekroczyć graniczną wartość przez pewien czas, więc może to jest związane z tą rozbieżnością. Tak jak wspominałem, jestem laikiem w tej dziedzinie i tylko przytaczam to co do tej pory usłyszałem z nadzieją, że tutaj uzyskam wiarygodne informacje)
    2) czy w ogóle powinienem brać pod uwagę bezpiecznik B20, który jest na klatce czy tylko B16 który jest w mieszkaniu? przy założeniu, że mam osobny kabel na kuchenkę, na piekarnik itd.
    3) czy rozwiązaniem może być zwiększenie mocy przyłączeniowej? Czy i tak nie ma to sensu, skoro na klatce jest bezpiecznik B20 i tak czy siak wytrzyma tylko ok 4,6kW? Czy jest możliwość zmiany bezpiecznika na klatce w porozumieniu ze spółdzielnią lub zarządcą energii?

Mam nadzieję, że zrozumieliście mój problem i że pomożecie w tej kwestii :) z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Ale przecie sam sobie odpowiedziałeś /przy okazji gratulacje, na ogół takie przemyślenia ludzie mają jak już kuchenka indukcyjna stoi w kuchni/:
    " Dodam tylko, że zmiana na instalację trójfazową może być bardzo problematyczna, bo podobno trzeba będzie ciągnąć instalację z drugiej klatki. Boję się, że jest to bardzo kosztowne i wiąże się z długim czasem na załatwienie formalności np. w spółdzielni. "

Albo bierzesz to na klatę - albo używaj dalej - podejrzewam że jest - kuchenki gazowej...

Poszukaj - było z 300 wątków na ten temat :-) np: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14575877#14575877
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Musisz posiadać instalację trójfazową, bo nawet jakbyś chciał zasilić indukcję jedną fazą, to zabezpieczenie takiego obwodu powinno być 32 A. Oczywiście mowa o klasycznych indukcjach 7,4 kW. Nikt tak nie robi, tylko zasila indukcję z dwóch faz. Ewentualnie z 3 faz jak to jest większa indukcja, z większą ilością pół - powyżej 4 pól grzewczych.
  • Poziom 13  
    Można kupić indukcję 2 polową. Fakt mało użyteczne rozwiązanie ale koszta minimalizowane. Co do pytanie przy jakim natężeniu "wybije" bezpiecznik to temat rzeka i raczej nie ma co robić na styk. Bezpieczniki nadmiarowo-prądowe potrafią wytrzymać większe natężenie niż znamionowe przez jakiś czas. Zależy jakie urządzenie się grzewcze, czy np. silniki.
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam kuchenkę indukcyjną (całość - płyta indukcyjna 2x2200W + 2x1400W i piekarnik) od 2011r. Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, zabezpieczenie kuchenki (osobny obwód) 16A. Od początku użytkowania żonie udało się "przeciążyć" bezpiecznik może ze 3razy.
    Moim zdaniem można montować płytę przy takich warunkach, osobny obwód na płytę i będzie ok.
    Zasada działania indukcji jest inna niż płyty elektrycznej, indukcja działa impulsowo.
    Myślę że nawet jak zdarzy się przeciążenie to będzie to bardzo rzadko.
    Pozdrawiam
    Jacek
  • Poziom 26  
    Kup kuchenkę o mocy 3,7kW (poznacz m. in po zamontowanej już wtyczce) albo taką z możliwością ograniczenie mocy co 1000W np. Bosch
  • Poziom 13  
    Pan Jacek1l, chyba mówisz o podłączeniu do instalacji trójfazowej, no bo chyba nie do 1 fazy 7KW. Jedyna rada kuchenka jednofazowa na wtyczkę, ewentualnie przekaźnik priorytetowy żeby nie załączać dwóch urządzeń które pobierają dużo prądu jeśli takowe są. Nie brałbym pod uwagę załączania wszystkich urządzeń na raz w instalacji jednofazowej nawet przy większym przydziale mocy. Polecam przemyśleć temat na spokojnie. Warto zainteresować się jaki jest pion do mieszkania. Miałem kiedyś sytuację że przy wymianie liczników w bloku, przyszedł Pan z prośbą o podłączenie indukcji na "fuchę" oczywiście. Poszedłem z ciekawości zobaczyć o co chodzi. Stary blok więc połowa instalacji alu, indukcja 4 pola, więc podziękowałem i powiedziałem że tego nie podepnę bo nie będę brał odpowiedzialności za awarie. Na to wyszedł sąsiad że on ma kuchenkę tak podpiętą ( w sumie dwu polową) i wszystko działa. Tak działało ale też mina sąsiada była ciekawa jak pokazałem jak wygląda pion do sąsiada, z 4mm2 aluminium to nie wiem czy w liczniku to nawet 1.5mm2 było ( na samym styku).