Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk twardy Western Digital znika w czasie pracy na laptopie ASUS K75VJ

datalux1 07 Jul 2019 19:45 570 8
 • #1
  datalux1
  Level 10  
  Po pewnym czasie pracy około 1 - 3 godzin na laptopie ASUS K75VJ znika mi dysk talerzowy Western Digital. System operacyjny jest zainstalowany na dysku SSD dlatego na sam system operacyjny nie ma wpływu. W BIOSIE ten dysk talerzowy też znika. Co jest przyczyną tej usterki ?

  Dodano po 9 [minuty]:

  Dodam jeszcze że jak podłączyłem ten dysk talerzowy do stacjonarnego komputera to było go widać ale nie testowałem go na tym komputerze przez 1-3 godziny.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dodam jeszcze ze po pewnym czasie ten dysk sie pojawia w laptopie ale po uplywie 1-3 godzin znowu znika.
 • #2
  Dra98
  Moderator of Computers service
  Proszę zamieścić screen ze S.M.A.R.T. dla tego dysku np z programu Crystal Disk Info lub HDS.
 • #3
  datalux1
  Level 10  
  Screen z programu CrystalDiskInfo jest poniżej:

  Dysk twardy Western Digital znika w czasie pracy na laptopie ASUS K75VJ

  Dodano po 13 [godziny] 16 [minuty]:

  Czy winny jest dysk twardy czy kontroler dysków twardych a może wina jest programowa ?
 • #5
  RADU23
  Moderator of Computers service
  SMART nie komunikuje niczego niepokojącego.

  Zweryfikuj pracę dysku na stacjonarnym PC jeśli masz taką możliwość.
 • #6
  datalux1
  Level 10  
  Laptop był w serwisie i sprawdzono że dysk twardy jest prawidłowy. Winna okazała się płyta główna która była wymieniona wcześniej przeze mnie. Płyta główna była kupowana na Aliexpress od Chińczyków. W serwisie powiedziano że pomoże jedynie wymiana płyty głównej na nową. W serwisie mi płyty głównej nie wymieniono bo nie mieli takiej. Skąd mogę otrzymać płytę główne do swojego modelu żeby nie trafić na wadliwą bo już druga płyta główna zakupiona przeze mnie w internecie jest wadliwa ?
 • #7
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  A powiedzieli, co jest tej płycie? Bo w/g mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby naprawa płyty. Takie znikanie dysku moze wynikać z problemów z laminatem - Asus ma słabe laminaty i ta usterka jest faktycznie nie do naprawienia. Ale z drugiej strony SSD Ci nie znikał, więc to by było trochę dziwne. Może problem jest po stronie zasilania? Dyski twarde biorą więcej prądu od SSD. Tak, czy inaczej przed kupowaniem kolejnej płyty dobrze byłoby widzieć co dolega tej. A dlaczego wymieniałeś poprzednią? I czy ją jaeszcze masz?
 • #8
  datalux1
  Level 10  
  W serwisie powiedzieli tylko że winna jest płyta główna. Moje przypuszczenie to że winny jest dokładnie kontroler dysku twardego. Jak się wkłada odwrotnie dysk SSD do drugiego portu kontrolera a dysk talerzowy do pierwszego portu kontrolera to znika mi dysk SSD a dysk talerzowy jest widoczny. Więc wychodzi na to że winny jest drugi port kontrolera dysku twardego. Poprzednią płytę główną wymieniałem bo miałem uszkodzoną kartę graficzną na płycie głównej. Przy poprzedniej płycie głównej pojawiała się ikona wykrzyknika przy danej karcie graficznej w menedżerze urządzeń. Tą poprzednia płytę główną powinienem mieć. Tutaj wyjściem jest podłączyć ten drugi dysk który znika przez kieszeń do dysków 2,5'' do portu USB 3.0. ale oczywiście lepiej jest żeby działał przez kontroler twardych dysków bo wówczas to on zajmuje miejsce jak działa jako zewnętrzny dysk. Ale jak drugi dysk talerzowy jest podlaczony do portu USB 3.0 to system często się zawiesza. Dlaczego system się zawiesza ?
 • #9
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Obie płyty mozna spróbować naprawić, ale jeśli problem lezy po stronie laminatu, to jest spore ryzyko, że płyta w ogóle przestanie się uruchamiać. Przyczyna zawieszania systemu po podłączeniu dysku przez USB jest ta sama - poszukaj sobie informacji za co odpowiadają poszczególne układy na płycie.