Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LM317 jako Audio Amplifier

gumisie 08 Jul 2019 15:35 711 14
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Coś tam na pewno wzmocni, ale szału nie będzie. To tak samo jak stabilizator impulsowy na LM78XX. Działa, ale rewelacji nie ma.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    gumisie
    Level 43  
    trymer01 wrote:
    warto o tym mówić wyłącznie jako o ciekawostce
    Wiem, i stąd ten temat, właśnie jako ciekawostka.
    Pewnie w złym dziale, ale innego nie znalazłem.
    Jak możesz przenieś do właściwego (nam nadzieję że nie do kosza).

Pozdrawiam
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    trymer01 wrote:
    Pamiętam, że ten temat już był omawiany na forum (szukaj) - warto o tym mówić wyłącznie jako o ciekawostce, bo w praktyce to bez sensu.

Tak samo jak podanie sygnału audio na kostkę SG3525 i podobne wydumki.
    gumisie
    Level 43  
    arturavs wrote:
    Działa, ale rewelacji nie ma
    Fakt, przed chwilą sprawdziłem.
    Ale jako projekt edukacyjny dla początkujących może się sprawdzić, tym bardziej że można go złożyć w ciągu około 15min (mnie to tyle zajęło) z podzespołów typu: "przyda_się".

Pozdrawiam
    ArturAVS
    Żarówka zamiast głośnika też zagra, ale jak... sztuka dla sztuki. Pokazać że się da. Wiele jest takich układów które jako tako działają pełniąc funkcję całkowicie inną niż to miał konstruktor w zamiarze.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    arturavs wrote:
    Żarówka zamiast głośnika

Kiedyś przyłożyłem neodyma do przewodu głośnikowego i przewód zaczął drgać pasmo średnio wysokie .
    ArturAVS
    Strumien swiadomosc... wrote:
    przyłożyłem neodyma do przewodu głośnikowego i przewód zaczoł grać

Tego nie praktykowałem :-) , ale jak dużo młodszy byłem to nawiedzały mnie "procesje" młodzierzy chcącej posłuchać żarówki :-) .
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Zacząć należy od tego że ten układ z pierwszego postu jest wtórnikiem, wzmocnienia napięciowego nie będzie, tylko prądowe.

Rozumiem skąd sie biorą takie pomysły jak wzmacniacz na LM317.
    Zapewne ktoś zauważył, że LM317 steruje się prawie jak tranzystorem, z tą różnicą że ma on bardzo dużą transkonduktancję i bardzo mały prąd "bazy", więc przynajmniej teoretycznie powinien wyjść z tego o wiele lepszy (bardzo liniowy) "wzmacniacz na jednym tranzystorze", w praktyce zakres częstotliwości w którym LM317 można uznać za idealny tranzystor nie będzie zbyt szeroki, no i trudno powiedzieć jak wpłynie na jego pracę obciążenie reaktancyjne o o charakterze zależnym od częstotliwości.
    Porównanie wzmacniacza na jednym stabilizatorze ze wzmacniaczem na jednym tranzystorze ma trochę sensu, ale nierozsądne było by oczekiwanie parametrów zbliżonych do prawdziwego wzmacniacza audio - układu który został od podstaw zaprojektowany aby jak najlepiej pełnić funkcje wzmacniacza mocy audio.

Quote:
    Ale jako projekt edukacyjny dla początkujących może się sprawdzić, tym bardziej że można go złożyć w ciągu około 15min (mnie to tyle zajęło) z podzespołów typu: "przyda_się".
    Nie dla początkujących, bo nic się z tego nie nauczą.

Takie układy powstają w głowach średnio zaawansowanych, mają jakiś zasób wiedzy, kojarzą fakty, potrafią stworzyć coś nowego, jeśli się uda to znaczy że myślenie było poprawne, jeśli nie to znaczy że albo wiedza byłą kiepska albo myślenie do kitu. Rozwiązywanie łamigłówek zazwyczaj jest celem samo w sobie, końcowy efekt nie musi być praktyczny.
    gumisie
    Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Cytat:

Takie układy powstają w głowach średnio zaawansowanych, mają jakiś zasób wiedzy, kojarzą fakty, potrafią stworzyć coś nowego, jeśli się uda to znaczy że myślenie było poprawne, jeśli nie to znaczy że albo wiedza byłą kiepska albo myślenie do kitu. Rozwiązywanie łamigłówek zazwyczaj jest celem samo w sobie, końcowy efekt nie musi być praktyczny.
    Temat rozwiązany.
    gumisie
    Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Cytat:

Temat rozwiązany.

Dodano po 14 [minuty]:

Układ działa, lecz:
    arturavs wrote:
    Działa, ale rewelacji nie ma.

I to by było na tyle.

Pozdrawiam.