Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacze antenowe liniowe regulowane

mirchol 08 Jul 2019 19:12 1461 9
Computer Controls
 • #1
  mirchol
  Level 9  
  Dzień dobry.
  Mam jedno chyba proste pytanie, czy wzmacniacze liniowe (przelotowe) regulowane dają wzmocnienie w całym paśmie ?
  Wyjaśniam o co chodzi. Szukam odpowiednika wzmacniacza np.: SWA 9009/C (równe, płaskie wzmocnienie ok 30dB w całym paśmie od 160 do 770MHz). Wg opisu na wzmacniaczach przelotowych regulowanych często jest napisane np.: regulacja 15-30dB w zakresie 47-862MHz (model digisat lite dl30). Czy wzmocnienie w takim wzmacniaczu jest równe czyli po ustawieniu na 20dB będzie takie wzmocnienie dla np.: 746 MHz,
  770 MHz, 506 MHz i 184,5 MHz (czyli w całym zakresie wymienionym na produkcie)? Przy okazji zapytam czy jest sens używania zasilaczy regulowanych do zasilania anten/wzmacniaczy w antenach DVB-T?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Mirek
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  bestboy21
  Level 39  
  Kolego, zawsze są jakieś spadki na krańcach pasma, nie ma filtrów idealnych, jak strome będą te spadki i w którym miejscu zależy od konstrukcji wzmacniacza.
  Z założenia wzmocnienie jest takie samo w całym zakresie ale w praktyce to jednak na krańcach trochę słabsze.
  Powinna być dostępna charakterystyka dla danego wzmacniacza, jeśli nie w instrukcji obsługi to w dokumentacji on-line i sobie kolega zobaczy jak charakterystyka wygląda.
  Zawsze warto mieć regulowane wzmocnienie (napięcie), za mocny sygnał często pogarsza sprawę tzw. książkowy przypadek pt.
  siła : 100%
  jakość : 25%
  Prawdopodobnie za duże wzmocnienie...
 • #3
  mirchol
  Level 9  
  Zdaję sobie sprawę, że na krańcach są spadki, ale już za częstotliwościami, które mnie interesuje (nadajnik Ślęża). Póki co, nie znalazłem lepszego wzmacniacza do anten szerokopasmowych (siatkowych) jak SWA 9009c. Niestety wykresy charakterystyki wzmocnień dla wzmacniaczy są moim zadaniem bardzo ciężko do zdobycia (najwięcej znalazłem na stronie właśnie producenta SWA 9009c czyli Anprel). Jeżeli posiada Pan takie do zasilaczy przelotowych to proszę o link. Mój wybór wzmacniacza jest oparty na zasadzie najpierw sprawdzić częstotliwości nadajnika a później dobierać wzmacniacz. I stąd moje pytanie. Jeżeli chodzi o zasilacz to mam rozumieć, że zmiana V zasilania np.: na 10V powoduje spadek wzmocnienia np.: z 25dB (nominalne) na np: 20dB przy 10V ?
  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #4
  bestboy21
  Level 39  
  Widać że wiesz o czym piszesz ale na brak charakterystyk ja już nic nie poradzę, do "chińskich płytek" ciężko o dokumentacje ;)
  Co masz na myśli pisząc "zasilacze przelotowe" bo to nie wzmacniacz, chyba że masz na myśli trójnik z przelotem dla zasilania ale to nie ma nic wspólnego ze wzmacniaczem.
  Trudno powiedzieć ile spada wzmocnienie wraz ze spadkiem napięcia (a raczej nie liniowo), kłania się po raz kolejny brak dokumentacji.
 • #5
  mirchol
  Level 9  
  Przepraszam za błąd, oczywiście mialo być "wzmacniaczy przelotowych..."Mirek
 • Helpful post
  #6
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Przedwzmacniacze antenowe mocowane w puszkach antenowych,czy tzw. "wzmacniacze liniowe" po 10÷39zł a w rzeczywistości też te same szerokopasmowe układy wzmacniające to bardzo uproszczone konstrukcje mające na celu zniwelowanie strat sygnału i tym samym zmniejszenia współczynnika S/N na długich przewodach antenowych. Dawniej, gdy głowice w.cz.odbiorników telewizyjnych i przemienników częstotliwości w antenowych instalacjach zbiorowych AZARTmiały współczynniki szumów na poziomie 12÷14dB uzyskiwano dzięki stosowaniu niskoszumowych przedwzmacniaczy antenowych również łącznego polepszenie współczynnika S/N w instalacji antenowej.
  To co jest w ich opisach podane jako regulacja wzmocnienia w rzeczywistości jest regulacją tłumienia sygnału na wejściu a czasem na wyjściu przedwzmacniacza.

  Zasadniczo, ten typ przedwzmacniaczy antenowych jest obecnie projektowany tak aby pracować stabilnie, bez znaczącego zmniejszenia wzmocnienia i stosunku S/N przy zmianach napięcia zasilajacego w zakresie od 4÷12V=
  Nie ma więc teoretycznie uzasadnienia do stosowania regulowanego napięcia zasilania w celu efektywnej regulacji wzmocnienia tych przedwzmacniaczy antenowych.

  Projektowanie to jedno a wykonanie takich przedwzmacniaczy w masowej produkcji i kontrola rozbieżności ich parametrów dla tak mało przychodowych wyrobów to druga stroną medalu bo nie opłacalnym jest testowanie każdego.
  Więc zdarza się,że taki przedwzmacniacz ze źle ustawionym punktem pracy w wyniku możliwego statystycznie z różnych przyczyn np.nieprawidłowego lutowania na automatycznej linii produkcyjnej "trefnego" micro rezystora, da się niby podratować obniżaniem napięcia zasilania do względnie poprawnej pracy bez zakłóceń.
  Ale to jest ratowanie czegoś co powinno się wymienić na sprawny ale nie opłaca sie w praktyce stosować procedury testującej i sprzetu pomiarowego ani w miejscu instalacji ani przy zakupie czy wymianie na nowy w sklepie.

  To o co pan pyta to klasa szerokopasmowych wzmacniaczy cenowo co najmniej tzw.budynkowych) do sieci kablowej w cenie 150÷200zł.
  Wzmacniacz liniowy kablowy z gwarantowaną płaską charakterystyka wzmocnienia ±0.5dB, spełniający wymagane normami parametry elektryczne, odpowiednio odporny na modulację skrośną, zakłócenia intermodulacyjne, maks. poziom sygnału wyjściowego122dB, adla pakietu 40-60 sygnałów po 8Mhz szerokości to cena od 400÷1500zł.
  Nawet takie profesjonalne wzmacniacze z reguły nie mają regulacji wzmocnienia dla samej regulacji lecz tylko tłumienie poziomu sygnału pomiędzy pierwszym a drugim stopniem wzmacniającym, a jedynie, ewentualnie, układy Automatycznej Regulacji Wzmocnienia (AGC) dla utrzymania stałości wzmocnienia w zakładanym dopuszczalnym zakresie np.±0.5dB.

  Inna sprawa to regulacja pożądanego nachylenia charakterystyki wzmocnienia wzmacniacza w funkcji częstotliwości 40÷900MHz.
  Bo im wyższa częstotliwość nośnej sygnału tym większe jego tłumienie w przestrzeni (tłumienie rozchodzenia się fal elektromagnetycznych w atmosferze),sygnału elektrycznego w.cz.w przewodach antenowych instalacji antenowej i sieci rozdzielczej kablowej, wyższe współczynniki szumów stopni wejściowych (głowica w.cz.)odbiorników R i TV. a

  Dla tego aby we wszystkich miejscach sieci rozdzielczej utrzymywać założony dopuszczalny dla prawidłowego odbioru zakres wzmocnienia sygnałów R i TV stosuje się większe wzmacnianie sygnału wyższej częstotliwości i mniejsze dla częstotliwości niższych R i TV oddzielnymi wzmacniaczami stacji czołowej, plus w wyniku stłumienia sygnału korektorem nachylenia charakterystyki wzmocnienia(a raczej stłumienia) wzmacniaczy liniowych.

  Jeszcze jedna sprawa to fakt, że nie wszystkie osiągalne w danym miejscu sygnały, np. u pana, mają ten sam poziom, bo nadawane z inną mocą, z innych lokalizacji i odległości wiec różnie stłumione, odbierane antenami o innym zysku energetycznym.
  Stąd pomocne a wręcz konieczne w pracy instalatora anten jest wstępne sprawdzenie ich parametrów miernikiem sygnału i anteną testową a następnie dobranie anten i pasywnych względnie wzmacniających elementów sieci rozdzielczej tudzież ewentualne zastosowanie korektora tłumienia w celu wyrównania ich poziomów.
 • #7
  mirchol
  Level 9  
  Nie chodziło mi o takie skomplikowanie prostej instalacji antenowej. Wyjaśniam, że chodzi tylko i wyłącznie dostosowanie jakości obrazu w TV za pomocą możliwie najtańszych i skutecznych urządzeń. Stąd moje pytanie o wzmacniacze przelotowe (liniowe, na kabel itp. w niektórych sklepach tak określają tego typu wzmacniacze np.: Digitsat DL 30, WZ-2 Hd, Bo-117 itp. i o ich potwierdzone praktyczne działanie. Mam nadzieję, że ich charakterystyka wygląda podobnie tak jak na poniższej grafice. Wzmacniacze antenowe liniowe regulowane
  W odniesieniu do wcześniejszych sugestii: dlaczego wzmacniacz ok 30dB ? Ponieważ, w niedalekiej przyszłości będą dwa telewizory. Obecnie w antenie (zamontowana pod dachem: nie ma innej możliwości) jest wzmacniacz Emos Ben-025 (25dB). Poziomy jakości to 87-95. Tłumienie na kablu od 3,8dB do 1,4dB w zależności od częstotliwości (25m, kabel Triset 113PE) czyli pozostaje wzmocnienie ok 21,2 - 23,5 dB.
  Zmiana na dwa telewizory pociąga za sobą dołożenie kilku urządzeń tj. rozgałęźnika tłumienie ok śr. 3,5 dB + 10m kabla tłumienie ok śr. 1,4dB (Tristet 113) do drugiego TV. Szacuję, że spadek na TV1 wyniesie dodatkowo ok śr. 3,5dB za rozgałęźnikiem (1m kabla pomijam), a na TV2 za rozgałęźnikiem i kablem 10m wyniesie odpowiednio ok śr. 4,9dB. Gdy zastosuję wzmacniacz ok 30dB (pomijam jego odchylenia +/-) to 30-4,9=25,1dB uzyskane wzmocnienie na TV2, natomiast na TV1 ewentualnie dołożę tłumik, tak aby na TV1 i TV2 poziomy jakości były możliwie zbliżone tj ok 87-95%. Zastosowanie regulowanego wzmacniacza daje możliwości manewru i obniżenia wzmocnienia, ale także powoduje dołożenie symetryzatora 1-60k tłumienie ok 1 -1,5dB. Prawdopodobnie nie zastosuję zasilacza regulowanego. Raczej wymienię obecny na porządny, stabilizowany (może impulsowy) co najmniej 0,2 A.
 • Helpful post
  #8
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Uproszczone tanie zasilacze impulsowe nie zawsze sprawdzają się w zasilaniu przedwzmacniaczy antenowych nawet jako sprawne, ze względu na możliwe "szpilki"napięcia.
  Transformatorowe wydają się lepsze w tym wzgledzie,jednak w warunkach nie domowych np.strych 40°-÷60°Celsjusza też mogą ulegać przegrzaniuniu a najczęściej wysuszeniu ulegają tam co kilka lat kondensatory elektrolityczne tłumienia tętnień. Jest więc pole do prób we własnym zakresie.

  Przedwzmacniaczem o względnie płaskiej charakterystyce wzmocnienia jest np. MGF-1 Anprela.
  Ma bardzo niski współczynnik szumów tranzystora F=0.2dB i prosty układ wejściowy z szerokopasmowego symetryzatora antenowego i jednej cewki.
  Niestety dzięki tym "zaletom" jest bardzo wrażliwy na uszkodzenie od elektryczności statycznej z ubrania, swetra, dresu itp. podczas manipulacji nim np.przy antenie w suche dni. I zimą i latem i wewnątrz pomieszczeń.

  Oczywiście ostrożnie założony do anteny siatkowej na uziemionym odgromionym maszcie antenowym (przezornie w wilgotny pochmurny dzień),odłączany od zasilania przed spodziewanymi burzami i przy opuszczaniu domu na dłużej pracuje prawidłowo 4-ty rok.

  Kupując i manipulujac nim warto pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa dla urządzeń elektronicznych wrażliwych na uszkodzenia od elektryczności statycznej i w napiętym grafiku robót na dachu kupować dla pewności co najmniej 3 sztuki.

  Teoretyczne wyliczenia i praktyka stosowania przedwzmacniaczy antenowych pokazują,że wzmocnienie powyżej 20dB-24dB przynosi więcej problemów z jakością sygnału niż pożytku i jest zbędne. I MGF-1 słusznie 20dB wzmocnienia nie przekracza.

  Również stosowanie przedwzmacniaczy antenowych o całkowitym współczynniku szumów własnych poniżej F=2.5dB, w czasach gdy były dość drogie uważano za nie zbyt sensowne ponieważ poziom szumów i zakłóceń elektromagnetycznych obecny w otoczeniu mieszkalnym oraz szumów wnoszonych przez elementy pasywne typowe w takim uproszczonym,nie ekranowanym przedwzmacniaczu, powodowa, że osiągalny w praktyce łączny współczynnik szumów przedwzmacniacza zawsze przekraczał 3dB. Zapewne przy zastosowaniu MGF-1 do telewizyjnej anteny tzw."siatkowej" szerokopasmowej efekt będzie podobny, ze współczynnikiem szumów F zbliżonym do 3dB.

  Przy większych wzmocnieniach przedwzmacniaczy rzędu 30dB zawsze łatwiej o przesterowanie przedwzmacniacza lub głowicy w.cz. odbiornika TV i pogorszenie jakości sygnału uniemożliwiające całkowicie odbiór DVB-T.

  W praktyce dąży się do stosowania jak najrzadziej przedwzmacniaczy antenowych.
  Najlepiej pasywne anteny z symetryzatorami i dla bardziej rozgałęzionej instalacji rozdzielczej solidny wzmacniacz budynkowy.

  Nawet jeśli nie mamy dostępu do instalatorskiego miernika sygnału antenowego, próby zaczynamy najpierw od anten bez przedwzmacniaczy tj. z symetryzatorami antenowymi z jednym odbiornikiem TV podłączonym do nich pojedynczym przewodem antenowym (nie dzielonym, nie łączonym, nie "sztukowanym")z prawidłowo "zarobionymi i sprawdzonymi końcówkami czy nie ma zwarcia oplotu z żyłą wewnętrzną.

  Oczywiście jeśli sygnał już "na dachu" tj.na antenie dość słaby to przedwzmacniacz antenowy warto zastosować aby zmniejszyć wpływ tłumienia długiego przewodu antenowego na współczynnik sygnału do szumów S/N a dopiero pod dachem zastosować solidniejszy jakościowo wzmacniacz do zrównoważenia strat na elementach pasywnych sieci rozgałęźnej.  MGF-1 ogół nie stosuje się w antenach telewizyjnych a jedynie w wyspecjalizowanych antenach przenośnych specjalistycznych skanerów czestotliwości.
  http://www.anprel.sklep.pl/p50,wzmacniacz-ant-swa-mgf01-w1049.html

  Z reguły uproszczone tranzystorowe układy wzmacniajace wysokiej czestotliwości "mają tendecję" do silniejszego wzmacniania częstotliwości mniejszych i słabszego większych.
  Czasem więc dla uzyskania charakterystyki względnie płaskiej lub nawet narastającej proporcjonalnie do częstotliwości wzmacnianego sygnału w.cz. stosowano w szerokopasmowych przedwzmacniaczach antenowych pętlę sprzężenia zwrotnego w której sygnał w.cz. sterujący tranzystorem tłumiony był dla niższych czestotliwości.
 • Helpful post
  #9
  bestboy21
  Level 39  
  Dokładnie, nie ma co iść w moc, ilość telewizorów ma nie duże znaczenie, na trójnikach tracisz w bardzo pesymistycznym scenariuszu do 3db/szt.
  Tak jak już kolega napisał, silny wzmacniacz to proszenie się o problemy
  -przejedzie chiński skuter, zwiecha
  -walnie piorun 5km dalej, zwiecha
  Jeśli już chcesz iść w moc to tylko i wyłącznie wzmacniacz z wbudowanym regulatorem wzmocnienia.
  Zasilacz regulowany (jak już kolega pisał) działa ale tylko na najprostsze wzmacniacze, te lepsze wzmacniacze i tak mają stabilizator i w przedziale 5-15V działają identycznie.
 • #10
  mirchol
  Level 9  
  Dziękuję wszystkim autorom wypowiedzi. Temat zamykam. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.
  Mirek