Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Yamaha RX-AV680 podłączenie - nie łączy BD-S1067 po HDMI

09 Lip 2019 08:44 243 21
  • Poziom 12  
    Koledzy, kupiłem ten ampli, by ujednolicić sprzęt, i zrobiłem sobie problem. Po HDMI nie widzi BD. Od razu nadmienię, że gniazda są ok, podłączałem do nich laptop i działało, video i audio. Gdy bezpośrednio podłączę BD do tv, też działa, audio idzie zwrotnie przez ARC do ampli. Próbowałem wykorzystać inne łącza ampli : video po kompozyt, nie idzie, ale audio po koncentryku działa. Jakiś problem ze sparowaniem tego konkretnie modelu Blueray ?
  • Poziom 21  
    Próbowałeś zmieniać kabel HDMI ? może nie trzyma standardu.
  • Poziom 12  
    Ten laptop podłączałem na rożnych kablach, i 4K, i starych, łączyły bez problemu.
  • Poziom 41  
    Niech kolega - dla celów testowych - wyłączy HDMI ARC zarówno w telewizorze i wzmacniaczu.
    I wtedy sprawdzi działanie tego BR podłączonego do wzmacniacza.
    Proszę donieść, jakie były efekty.
  • Poziom 12  
    Wyłączyłem, bez zmian... czekam na lepszy kabel HDMI, zobaczymy. Napisałem tez do serwisu Yamahy, czekam czy coś poradzą.
  • Poziom 21  
    Podeślij zdjęcie, jak masz to podłączone z tyłu. opisz kable, który gdzie idzie.
  • Poziom 41  
    Czy na ekranie TV widoczne jest "menu" tego odtwarzacza BR?
    Czy kolega próbował zmniejszyć rozdzielczość ustawioną w odtwarzaczu? I wtedy podłączać do wzmacniacza.
    Przy tych próbach HDMI-ARC i HDMI-CEC proszę mieć wyłączone.

Czy w wzmacniaczu kolega wykorzystuje tylko dźwięk 5.1?
  • Poziom 12  
    Nie ma obrazu BD na ekranie tv, nie przechodzi ani przez HDMI, ani po złączu av composite. Głośniki 5.1. Na starym Denonie wszystko szło, a ten ma rozdzielczość 4K nawet....
  • Poziom 21  
    Jaki to TV ?

no i trzeba sprawdzić w ustawieniach, jak są porty skonfigurowane, domyślnie HDMI powinno być włączone, ale rożnie to bywa.
    Przeprowadzałeś cały proces kalibracji tej Yamahy ? Nie wiem, jak to tam wygląda ale w Denonie i Pioneerze sa na dzień dobry kreatory ustawień.
  • Poziom 41  
    Jestem przekonany, że w tym przypadku występuje problem z HDCP - High Definition Copyright Protection. Amplituner Yamahy ma wbudowaną wersję HDCP 2.2, ta wersja dostosowana jest do sprzętu który jest w stanie obsłużyć format 4k.
    O ile telewizor nie obsługuje tego formatu, to ma wbudowaną wersję HDCP 1.X, przystosowaną do standardu FullHD.
    Wersja HDCP 2.2 jest wstecznie kompatybilna z założenia, lecz nie zawsze to pracuje poprawnie. Czego sprzęt autora tematu doświadcza, moim zdaniem.

Miejmy nadzieję, że serwis Yamahy coś poradzi, lecz nie pokładałbym dużych nadziei.

Z drugiej strony, można to przecież obejść. Nie widzę przeszkód, aby odtwarzacz BR podłączyć bezpośrednio do telewizora, a dźwięk będzie przeniesiony poprzez HDMI-ARC do wzmacniacza. Przy odpowiednim skonfigurowaniu te połączenie bez kłopotu przeniesie DD lub DTS 5.1 - bo w takiej konfiguracji autor tematu odtwarza dźwięk.
    Czyli funkcjonalnie będzie to dokładnie to samo, jakby BR był podłączony do wzmacniacza. Tylko technika włączania zestawu byłaby co nieco inna.
  • Red. Komputery FAQ
    HDMI potrafi być dość nieprzewidywalne. Możesz mieć uszkodzenie po stronie BD i podłączając BD do TV jest obraz a BD do Amplitunera jak podłączysz to już nie ma obrazu... I nie są to moje wymysły tylko takie psikusy mogą się zdarzyć. Byle jaki przeskok iskry na piny złącza HDMI przy podłączaniu potrafi uszkodzić interfejs.
  • Poziom 12  
    Polon_us napisał:
    Z drugiej strony, można to przecież obejść. Nie widzę przeszkód, aby odtwarzacz BR podłączyć bezpośrednio do telewizora, a dźwięk będzie przeniesiony poprzez HDMI-ARC do wzmacniacza. Przy odpowiednim skonfigurowaniu te połączenie bez kłopotu przeniesie DD lub DTS 5.1 - bo w takiej konfiguracji autor tematu odtwarza dźwięk.
    Czyli funkcjonalnie będzie to dokładnie to samo, jakby BR był podłączony do wzmacniacza. Tylko technika włączania zestawu byłaby co nieco inna.

I taki był plan B...
    Niniejszym ogłaszam, że problem rozwiązany : poza wyłączeniem sterowania po HDMI, zmieniłem w BD sygnał HDMI z PCM na bitstream, i działa!
    Tym samym upadł mit o hitech kablach, które są niezbędne by HDMI działało. Jeszcze się pobawię ustawieniami, bo pozmieniałem też skalowanie, ale jak będę miał czas gdy rodzinka wyjedzie...
    Dziękuję wszystkim za porady, ale tematu nie zamykam.
  • Poziom 41  
    zeppelin60 napisał:
    zmieniłem w BD sygnał HDMI z PCM na bitrate, i działa!

Tego bym się nie spodziewał ...
    Przecież to są parametry sygnału audio. Dziwne ...
  • Poziom 12  
    Może jak nie puszczał audio, to i video... ale jak pisałem, zmieniłem też rozdzielczości, może to zdecydowało.
  • Poziom 41  
    zeppelin60 napisał:
    zmieniłem też rozdzielczości, może to zdecydowało.

Z tym to bym się zgodził.

Proszę podać, dla jakiej rozdzielczości połączenie BR -> wzmacniacz -> TV zaczęło działać.

Czy serwis Yamahy coś poradził?
  • Poziom 12  
    Polon_us napisał:
    Czy serwis Yamahy coś poradził?

Jak dotąd olali...
  • Poziom 12  
    Po sprawdzeniu, w BD wszystkie opcje mam ustawione w auto. I chyba nie w nim tkwi problem.
    W ampli ma ustawione brak sterowania oraz wyłączone audio z tv po HDMI . Gdy tylko któreś włączyłem, od razu brak sygnału z BD. Nie podoba mi się to, będę chyba musiał puścić dziźwięk z tv po optyku, chociaż wolałbym ARC, w końcu po to jest. Generalnie jest jakieś niezgranie tych urządzeń,
  • Poziom 41  
    zeppelin60 napisał:
    W ampli ma ustawione brak sterowania oraz wyłączone audio z tv po HDMI

Wpspominałem o tym w moim pierwszym wpisie.
    zeppelin60 napisał:
    Gdy tylko któreś włączyłem, od razu brak sygnału z BD.
    zeppelin60 napisał:
    Generalnie jest jakieś niezgranie tych urządzeń,

Kolega nie ma tu racji. Sprzęt zachowuje się dokładnie, jak został przygotowany. Odnoszę wrażenie, że kolega nie do końca wie, jak działa i jak powinno się ustawiać sprzęt, kiedy wykorzystuje sie funkcję HDMI-ARC. Z drugiej strony musze przyznać, że instrukcje obsługi są dość ubogie w szczegóły.

Także, jeżeli chcemy wykorzystywać HDMI-ARC (zwrotny kanał audio) trzeba być przygotowanym na:
    - telewizor jest jednostką centralną, mającą "władzę" nad pozostałym sprzętem
    - przy tym połączeniu (HDMI-ARC i włączony TV) wzmacniacz podporządkowany jest wyłącznie telewizorowi tj. na sygnał audio przesyłany zwrotnie z TV do wzmacniacza. Nie akceptuje on żadnych innych wejść.

W praktyce z powyższego wynika jeden podstawowy wniosek.
    Wszelaki sprzęt zewnętrzny np. BR, dekoder itp. musi być bezpośrednio podłączony do telewizora. Użytkownik wybiera sobie pilotem TV co chce oglądać, a telewizor automatycznie przełącza dźwięk z tego źródła na kanał zwrotny do wzmacniacza.

HDMI-ARC ma swoje zalety, jak i wady. Ale to dyskusja na osobny temat. Nie chce mi się już tu rozpisywać ...

Kolega musi sam zdecydować, co mu lepiej pasuje. Przy wybieraniu konfiguracji połączeń - HDMI-ARC vs. połączenie optyczne S/PDIF - proszę wziąść pod uwagę, że bardzo często telewizory sa przygotowane w ren sposób, że degradują dźwięk wysyłany na swoje wyjście optyczne do dźwięku stereo. Niezależnie, jakiego formatu jest dźwięk oryginalny. Innymi słowy, można zapomnieć o przestrzennym dźwięku na wyjściu optycznym w takim przypadku. Celuje w tym firma Samsung. Czego sam doświadczam ...
  • Red. Komputery FAQ
    Nie wiem czy masz rację i czy nie mylisz pojęć ARC/CEC. Często to amplituner ma władzę nad całym sprzętem, nawet Yamaha ma "sceny" które od razu włączają potrzebny sprzęt.
    ARC to nic innego jak kanał zwrotny audio przy amplitunerze miało by to sens np. przy oglądaniu DVB-T z tunera w TV.

Więc pisanie że cały sprzęt musi być podłączony HDMI do TV i że nie akceptuje innych wejść to bzdura. I to zarówno na TV jak i amplitunerze wybiera się co ma się oglądać. Jak się chce przykładowo pooglądać BD podłączone do amplitunera klika się scenę BD/DVD na amplitunerze, i jak wszystko jest skonfigurowane poprawnie amplituner włączy TV, przełączy na odpowiednie źródło sam siebie i TV, włączy BD i nawet może wystartować odtwarzanie. Jak widać komunikacja może działać w dwie strony i wcale nie TV musi być tu "masterem".
    Yamaha RX-AV680 podłączenie - nie łączy BD-S1067 po HDMI

Ten odtwarzacz BD nie daje mi spokoju. Sprawdzałeś za pomocą "Scen" czy wybierając ręcznie wejście sygnału w amplitunerze? Jak nie ma obrazu to OSD poprawnie się wyświetla? Próbowałeś przywracać ustawienia amplitunera do wartości fabrycznych? (Dział "Configuring the advanced settings (ADVANCED SETUP menu)" w instrukcji - opcja INIT). Sprawdzałeś w menu opcji "Signal information" jakie parametry wyświetla gdy nie ma obrazu?
  • Poziom 41  
    sylweksylwina napisał:
    Więc pisanie że cały sprzęt musi być podłączony HDMI do TV i że nie akceptuje innych wejść to bzdura.

Cóż, kolega ma prawo do swojej opinii. Ja nie będę wyrażał swojej w formie jakiej kolega to uczynił.

Chcę tylko zaznaczyć, że pisałem o funkcji HDMI-ARC, która może tylko działać w połączeniu z HDMI-CEC.
    Połączenia urządzeń przy włączonym HDMI-CEC, a wyłączonym HDMI-ARC to jest zupełnie inna historia i mój powyższy wpis nie dotyczy takiej konfiguracji ustawień.
  • Poziom 12  
    sylweksylwina napisał:
    Próbowałeś przywracać ustawienia amplitunera do wartości fabrycznych? (Dział "Configuring the advanced settings (ADVANCED SETUP menu)" w instrukcji - opcja INIT). Sprawdzałeś w menu opcji "Signal information" jakie parametry wyświetla gdy nie ma obrazu

Chciałem uniknąć resetu, by nie tracić ustawień głośników, którym poświęciłem sporo czasu, zaprogramowanych stacji radiowych itp. Signal info muszę sprawdzić, no i wypróbować podłączenie audio z tv po optyku, ale gdy mi rodzina wyjedzie...

Dodano po 7 [minuty]:

Polon_us napisał:
    Wszelaki sprzęt zewnętrzny np. BR, dekoder itp. musi być bezpośrednio podłączony do telewizora. Użytkownik wybiera sobie pilotem TV co chce oglądać, a telewizor automatycznie przełącza dźwięk z tego źródła na kanał zwrotny do wzmacniacza.

Na pewno to wypróbuję, bo nie wiem czy wtedy przejdzie dźwięk wielokanałowy do ampli.
    Co do CEC i ARC, to przecież jest opcja puszczenia dźwięku z tv przy wyłączonym sterowaniu po HDMI, ale niestety nie idzie.
    Aktualizacja : miałem trochę czasu to się pobawiłem, poza tym musiałem, bo znowu przestało działać : nie szło audio z BD, a obraz był cały różowy... Przećwiczyłem wszelkie możliwe kombinacje ustawień BD i AV, bez rezultatu, a w końcu w tv wyłączyłem upscaling obrazu, i jak ręką odjął. Działa wszystko, łącznie ze sterowaniem po HDMI, i na dowolnie starych kablach, bo i to przećwiczyłem.
    Teraz został mi tylko problem z tv : nie idzie przesyłanie plików filmowych po sieci LAN ( do AV pliki muzyczne idą bez problemu), urządzenia się widzą, pliki są widoczne, ale przy próbie odtwarzania zaczyna ładować plik video i tak bez końca to trwa.. Używam Universal Media Server, przedtem przesyłał do BD.
  • Poziom 12  
    Opisane wyżej