Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung WD90N740NOA - pytanie o bęben

09 Lip 2019 08:47 555 33
  • Poziom 9  
    Witam,
    To jeszcze nie problem, ale moja pralka powoli dokonuje swego żywota i myślę o zakupie nowej - wstępny wybór padł na Samsung WD90N740NOA - jest to produkt w miarę nowy więc brak opinii o usterkowości w necie przy czym przeglądając różne fora internetowe i youtube natknąłem się na spójne opinie że krzyżaki bębnów w pralkach Samsunga często są dosłownie zjedzone przez rdzę... - dość dobrze jest to opisane tutaj:

Link

Pytanie do Was - czy te nowe bębny typu quick drive (2 częściowe gdzie każda obraca się niezależnie) również są wykonane w ten sposób, że krzyżaki będą korodować czy może w tak drogim modelu dali to z kwasówki?

Drugie pytanie - mniej powiązane z działem forum, która firma oprócz Miele Waszym zdaniem robi pralki/pralko suszarki, które pożyją 10~15 lat przy praniu 1x w tygodniu?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Częstą usterką w pralkach samunga sa padające moduły sterujące które kosztują koszmarne pieniądze warto to wiedzieć , ja bym szukał pralki na silniku bezszczotkowym .
  • Poziom 9  
    według opisu ta pralko-suszarka ma silnik bezszczotkowy
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Podaruj sobie Samsunga i jeśli chcesz mieć pralkę z możliwością wymiany łożysk to przejrzyj ofertę producenta LG.
    Krzyżaki bębna to znany problem w pralkach i nie dotyczy tylko Samsunga, ale Samsung przesadza od pewnego czasu z cenami części zamiennych i w przypadku uszkodzenia krzyżaka bębna jego cena jest na tyle absurdalnie wysoka, że naprawa staje się nieopłacalna.
    Silnik bezszczotkowy jako napęd jest bardzo trwały i niezawodny, ale niestety bardzo często zawodzi sterownik sterujący pracą tego silnika i jeśli jego naprawa się nie powiedzie to oczywiście zakup nowego postawi znak zapytania nad sensem naprawy z powodu ceny.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Nigdy pralko suszarka nie daj się naciągnąć.
  • Poziom 9  
    dzięki Panowie :)
    chyba rzeczywiście daruję sobie pralko suszarkę i kupię jakieś beko czy LG w cenie do 2k bo jak za 5~10lat przyjdzie mi wymienić na nową to nie będę za bardzo płakał...
    czy Bosch też jest wart rozważenia czy to już nie ta jakość? (wiem ze z elektronarzędziami tną koszta jak mogą - plastikowe tryby/zębatki itp nie mam pojęcia jak z AGD)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    W Beko już nie ma możliwości wymiany łożysk, chyba że to nie ma dla Ciebie większego znaczenia a w takim przypadku możesz brać to co się podoba.
    W Bosch należy sprawdzić przed zakupem czy istnieje możliwość wymiany łożysk bo nie w każdym modelu zbiornik to umożliwia, ale jeśli to nie jest wyznacznikiem to bierz to co Ci odpowiada.
    Myślę że ten temat Cię zainteresuje: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3594606.html
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    5lat beko albo LG śmiech na sali.
  • Poziom 9  
    ok - wątek pomocniczy przeczytałem, powiedzmy że pralko suszarka mi przeszła, Obecnie mam ~10 letniego Whirpoola AWE9725 - jedyny problem tej pralki (i powód chęci wymiany) to to że przy większym wsadzie przy wirowaniu skacze po całej łazience - rozkręciłem lewy bok i sprężyny wyglądają ok - test "ręczny" też wypadł nie najgorzej - lewego boku nie rozkręcałem ale w north.pl części kompletu sprężyn były porównywalne z ceną 80% nowej pralki... (dodam że i ją poziomowałem z poziomicą i przy wirowaniu - szczególnie to drugie trochę pomogło ale nadal tańczy lambadę)
    poczytałem trochę podobne tematy tutaj o pralkach whirpool ładowanych od góry i kilka osób wymieniło tu pół pralki (zestawy łożysk, sprężyny i parę innych rzeczy i problem nie zniknął... patrząc na potencjalne koszta raczej zdecyduję się na nową i stąd między innymi ten wątek. Chęć posiadania wbudowanej suszarki uznałem za "może czasami się przyda" (mieszkam w bloku) ale w sumie chyba mnie z tego wyleczyliście... w sumie przez 4lata "samotnego" prania 95% czasu używam 2 programów: szybki (~1h7min z dodatkowym płukaniem) i normalny/mieszany 1h45min z dodatkowym płukaniem - wirowanie na maxa
    Przypuszczam iż w nowej pralce będzie podobnie choć podoba mi się funkcjonalność w postaci pary, czyszczenia bębna i aplikacji na telefon (choćby jako diagnostyka ale często bardzo nieregularnie wracam do domu więc fajnie byłoby zdalnie uruchomić pranie aby skończyło się tuż po tym jak wrócę) - tak to ostatnie to bajer ale skoro technika idzie do przodu i pokochałem robota odkurzającego mieszkanie to pewnie w pralce też mi się spodoba.
    Ze swojego doświadczenia - czy możecie polecić coś trwałego w klasie A+++ i wsadzie 8~9kg (z nastawieniem na 9) co posiada taką funkcjonalność i najchętniej nie przekracza 3000zł? (jeśli w danym modelu co 5 lat psują się łożyska ale są wymienne a reszta jest bezawaryjna / mało awaryjna to też się kwalifikuje) - dodatkowy plus za brak wibracji i ciszę podczas prania.

(pewnie "tak to tylko w Erze" ale nic mnie nie kosztuje Was spytać)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ale w twojej pralce nie martwiłbym się o sprężyny tylko wymienił amortyzatory , wywalone amortyzatory nie tłumią drgań no to skacze , amorki nie kosztują dużo więc wymień i korzystaj bo być może dłużej pochodzi niż te nowe świecidełka .
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Sprężyny taż nie sa jakieś drogie jak napisałeś
  • Poziom 9  
    jak odkręciłem lewy bok nie widziałem żadnego amortyzatora - za to cała część gumowana była podwieszona z 1 strony na 2 sprężynach - założyłem że z drugiej tak samo z tym że ich od tej strony nie widziałem

spis wszystkich części do pralki:
    Link

pierwsza pozycja:
    Sprężyna do pralki Whirlpool AWE 9725
    Indeks: ZHX-B9-CLM8-JD0
    607,00 zł
    Dostawa od: 9,99 zł

607zł za 1 sprężynę!! :shocked!:

później są:

Sprężyna bębna 1szt. do pralki Whirlpool AWE 9725
    indeks: 1VZ-57-CLM8-JDY
    211,00 zł

Sprężyna bębna 1szt. do pralki Whirlpool AWE 9725
    indeks: K5X-0C-CLM8-JD0
    74,90 zł

niby w spisie części widzę pozycję:
    Link

ale tych amortyzatorów z mojej strony nie widziałem...
    macie może jakiś service manual do tego modelu lub któregoś o podobnej budowie? (60zł w amorki mogę zainwestować - może przedłuży życie pralki)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Nie wiem, jak Ty to szukasz, ale:

Sprężyna 52zł
    https://north.pl/karta/sprezyna-bebna-do-pralki,713-UX-1924.html
    Przy czym o ile nie peknie to w zasadzie element wieczny

Amorki 30zł / szt
    https://north.pl/karta/amortyzator-bebna-do-pralki,704-AK-1340.html

geralt2 napisał:
    poczytałem trochę podobne tematy tutaj o pralkach whirpool ładowanych od góry i kilka osób wymieniło tu pół pralki (zestawy łożysk, sprężyny i parę innych rzeczy i problem nie zniknął...

Tak bywa, jak kombinuje się samemu na oślep.

geralt2 napisał:

chyba rzeczywiście daruję sobie pralko suszarkę i kupię jakieś beko czy LG w cenie do 2k bo jak za 5~10lat przyjdzie mi wymienić na nową to nie będę za bardzo płakał...

W cenie 2k to już fajnego Boscha kupisz.

geralt2 napisał:

pytanie do Was - czy te nowe bębny typu quick drive (2 częściowe gdzie każda obraca się niezależnie) również są wykonane w ten sposób że krzyżaki będą korodować czy może w tak drogim modelu dali to z kwasówki?

Już to widze, kwasówke już sie dawno temu porzuciło w agd, teraz robi sie tak, by było tanio. W przypadku samsunga płacisz za niewiele wnoszące bajery i dużą kampanie reklamową.
  • Specjalista AGD
    Nie wiem skąd Ty takie ceny u mnie po znizkach sztuka 19zl
  • Specjalista AGD
    abuhamza napisał:
    Nie wiem skąd Ty takie ceny u mnie po znizkach sztuka 19zl

Podałem to, co "Kowalski" może kupić sam.
  • Specjalista AGD
    Ale ten gość skąd wziął sprężynę za 600zl o to mi chodzi mrice :D nic do Ciebie
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    abuhamza napisał:
    Ale ten gość skąd wziął sprężynę za 600zl o to mi chodzi mrice :D nic do Ciebie

Ano stąd:
    https://north.pl/karta/sprezyna-do-pralki-whirlpool-awe-9725,ZHX-B9-CLM8-JD0.html

I rzeczywiście jest to sprężyna do pralki autora tematu, ale nie do zawieszania zespołu piorącego. Ciekawe czy zgadniesz od czego ona jest, podpowiem tylko tyle, ze nie jest duża ani masywna.
  • Poziom 9  
    dzieki Mrice że jako jedyny sprawdziłeś part number który podałem a który - jak wspomniałem w opisie - mi listował się jako pierwszy w spisie części
    od 3 dni jestem w Wawie a pralka w Łodzi i przed chwilą dostałem od ojca zdjęcie z nr seryjnym i service numberem: 859397210057 - po wpisaniu w nord.pl AWE9725 jest z 8 modeli do wyboru.

amortyzator z spisu części do pralki J1X-XM-CLM8-JD7:
    Amortyzator

odbiega od tych co podaliście i to nie istotne że tu cena za 2szt to 40zł + przesyłka a istotna jest długość:
    Indeks: J1X-XM-CLM8-JD7
    Nazwa wolnorynkowa: C00315238
    Długość (l): 154 mm
    Waga: 0 g
    Ilość: 2 szt.
    Nazwa produktu: Amortyzator bębna

vs podany przez Was :

Indeks: 704-AK-1340
    Nazwa wolnorynkowa: SUSPARD18
    Długość (l): 213 mm
    Waga: 300 g
    Średnica otworu: 13 mm
    Długość po rozłożeniu: 31 cm
    Nazwa produktu: Amortyzator bębna
    Siła tłumienia: 120 N
    Długość wysunięcia: 330 mm

czort wie jak z siłą tłumienia bo na nord tego nie podali... i czy te co podaliście są kompatybilne bo 9cm różnicy może spowodować iż nie będzie pasować
    patrząc na to: schemat amorki powinny iść od dołu

Czy kupując amorki lepiej od razu dokupić jakiś trzpień mocujący czy to się raczej łatwo wyjmuje (pewne pojęcie o mechanice posiadam)?
  • Poziom 9  
    Amortyzatory kupione - jak dobrze pójdzie (i kurier zdąży) jutro dam znać jak poszło.
  • Specjalista AGD
    Amortyzatory nigdy w pralce nie pracują w pełnym zakresie długości, tak więc zostaje pewien zakres tolerancji. Te które podałem były skatalogowane jako zamiennik i ja bym je w ciemno zamówił i sie nie zastanawiał.
  • Poziom 9  
    mrice napisał:
    Amortyzatory nigdy w pralce nie pracują w pełnym zakresie długości, tak więc zostaje pewien zakres tolerancji. Te które podałem były skatalogowane jako zamiennik i ja bym je w ciemno zamówił i sie nie zastanawiał.
    Wiesz - Ty masz wiedzę o pralkach, której ja nie posiadam... W autach długość i skok amortyzatora ma znaczenie, a 9 cm przy 16 cm to kolosalna różnica. Wolałem nie ryzykować, a zależało mi na czasie bo w Łodzi jestem tyko dziś i jutro - odpowiedzi w wątku nie było, a chciałem mieć pewność, że przesyłka dojdzie na czas.

Nie mam pojęcia jak z jakością tego co zamówiłem, ale to groszowa sprawa więc jeśli rzeczywiście macie rację, (a wierzę, że tak jest) to w najgorszym wypadku za kilka/kilkanaście miesięcy kupię inne lepszej jakości.

W sumie na chłopski rozum (nigdy wcześniej tego nie robiłem) pralkę odłączamy z prądu i zakręcamy dopływ wody - czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    geralt2 napisał:
    W sumie na chłopski rozum (nigdy wcześniej tego nie robiłem) pralkę odłączamy z prądu i zakręcamy dopływ wody - czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli dasz rade to wymieniaj je na stojąco, w podstawie będziesz miał wpinkę blokującą przesunięcie sie amortyzatora i wysuniecie z gniazda, przy zbiorniku upierdliwe plastiki, które jak pamiętam trzeba rozłożyć na dwa (są plastikowe zaczepy), zdejmij sobie oba boki i przygotuj dobrą latarkę.
  • Poziom 9  
    mrice napisał:

Jeśli dasz rade to wymieniaj je na stojąco [...] i przygotuj dobrą latarkę.

ok - dzięki - tak zrobię :)
  • Poziom 9  
    Oba amortyzatory zdemontowane bez większych problemów. Jednak w tym modelu w środku trzpienia mocującego jest metalowa tuleja, którą trzeba wybić, górne zaczepy idą bez problemu, ale ten dolny niech je ... strzeli. Łapy poharatane, a te plastikowe zaczepy nie chcę wejść tak jak powinny w blachę pomimo delikatnej sugestii młotkiem... Macie jakiś patent jak to prosto włożyć? Zadzwoniłem po ojca i może jak jeden to równo przytrzyma, a drugi delikatnie pomoże młotkiem to wejdzie gdzie trzeba...
  • Specjalista AGD
    geralt2 napisał:
    a te plastikowe zaczepy nie chcę wejść tak jak powinny w blachę pomimo delikatnej sugestii młotkiem...

Oznacza to tylko tyle, że łapa amora nie siedzi dobrze w swoim gnieździe, sugeruje sugestie młotkiem w strone łapy amorka skierować. Te plastiki zabezpieczające muszą wejść popchnięte jednym palcem.

Jak będziesz miał kogoś do pomocy, to niech Ci pralkę przechyli na bok, i możesz spróbować dopomóc łapie od spodniej strony blachy.
  • Poziom 9  
    mrice napisał:
    Te plastiki zabezpieczające muszą wejść popchnięte jednym palcem. Jak będziesz miał kogoś do pomocy, to niech Ci pralkę przechyli na bok, i możesz spróbować dopomóc łapie od spodniej strony blachy.
    Samo ich wyjęcie wymagało użycie dźwigni z trzonka młotka bo ręką ani drgnęły - drugi prostu 1 młotek jako przedłużenie drugim lekko z 4x puk i poszło. Za czorta to nie chce się dopchnąć, a próbowałem na róże sposoby łącznie z tym, że drugi amorek wpierw postanowiłem zamontować od dołu... Właśnie przyjechał ojciec będziemy walczyć. Sam ważę 100kg i to nie do końca jest tłuszcz, ale mam za mało pary aby je wsunąć, a próbowałem chyba każdej możliwej kombinacji. Jak ojciec przyjechał to 5 minut i zrobione oba, a teraz czas skręcić całość i test.
  • Specjalista AGD
    PRzy okazji wymyj dobrze podłoge pod pralką i nóżki pralki od spodu
  • Poziom 9  
    mrice napisał:
    Przy okazji wymyj dobrze podłoge pod pralką i nóżki pralki od spodu
    Od tego zacząłem bo syf był tam straszny - nie dało się pracować... Teraz znów rozbieram bo mi się przypomniało, że jest dźwięk jakby kabel obijał o obudowę i od razu to wyeliminuję...
  • Specjalista AGD
    Wąż spustowy prawdopodobnie puka o tylną ściane pralki ;-)