Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux RM4270 (C 40/110) - Uszkodziłem kapilarę termostatu

JanuszKornas 09 Jul 2019 09:47 1254 5
    JanuszKornas
    Level 10  
    Wyciągałem lodówkę zabudowaną w przyczepie kampingowej (uszkodzona grzałka 230V) i uszkodziłem rurkę kapilary, która obsługuje termostat podający Propan/Butan do palnika. Termostat można kupić nowy, ale cena zaporowa. Wygląda tak:
    Link. Uszkodzenie polega na tym, że rurka się zahaczyła i ciągnąc lodówkę nagle usłyszałem Puuufffff, jak by zeszło z czegoś powietrze. Kapilara się zagięła przy samym termostacie i jest tam malutka dziurka, a teraz pytania:
    1. Czy ta lodówka będzie chodziła z uszkodzoną kapilarą (chłodzenie ma maksa czy brak chłodzenia)?
    2. Jak działa taki termostat, czy tam było podciśnienia, nadciśnienie? Może wystarczy, że zalutuję dziurkę i będzie działało? Może zalutować, ale z jakąś wstępną regulacją na termostacie, albo przy obniżonej temperaturze rurki kapilary?
    3. Może są jakieś inne regulatory podawania gazu, na przykład elektroniczne, które mógłbym wysterować elektrycznie z innego termostatu, czy też jakiegoś układu, który będzie mierzył temperaturę w środku?

Serwisy, które obdzwoniłem mówią, że takie części nie są już dostępne? Czy są jakieś inne metody, aby lodówka mogła znowu pracować na gazie?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    JanuszKornas wrote:
    Może wystarczy, że zalutuję dziurkę i będzie działało?
    Nie ponieważ różni producenci stosują różne gazy (mieszaniny), a w warunkach amatorskich naprawa nie jest możliwa. Raczej tylko wymiana na nowy.
    JanuszKornas
    Level 10  
    A jakieś rozwiązanie zastępcze? Generalnie jedzie się w przyczepie cały czas z prądu 230V, 12V, to tylko okazjonalnie, bo akumulator na długo nie starczy. Gaz okazjonalnie także i raczej awaryjnie, więc jeśli by chłodzodziło jakkolwiek na gazie, to byłoby w miarę. A gdyby chłodziło tak, aby cała lodówka nie zamarzła, to już byłoby super.

Może można ten termostat, czy zawór gazu w tym termostacie jakoś zablokować w jednej pozycji, aby cokolwiek działało? Lepiej w wersji, aby cała lodówka nie zamarzła. ;-)
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    JanuszKornas wrote:
    Może można ten termostat, czy zawór gazu w tym termostacie jakoś zablokować w jednej pozycji, aby cokolwiek działało?

Zapewne tak, trzeba rozdzielić termostat od zaworu i obadać. W standardowych termostatach ruch mieszka pod wpływem temperatury to kilka mm, może udało by się jakiś zwykły dopasować.
    PUH_HESTA
    Level 13  
    Podaj nr PNC lodówki. Oryginał dostępny na zamówienie.
    JanuszKornas
    Level 10  
    PUH_HESTA wrote:
    Podaj nr PNC lodówki. Oryginał dostępny na zamówienie.

Ale jeśli by się trafiła cena "nie-zaporowa", "warta grzechu", to czemu nie.