logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Połączenie bednarki ze zbrojeniem płyty fundamentowej

Robinson74 09 Lip 2019 11:47 14313 38
Najlepsze odpowiedzi

Czym najlepiej zabezpieczyć spawane połączenie bednarki z zbrojeniem płyty fundamentowej przed korozją?

Jeśli to połączenie ma zostać całkowicie zalane betonem w płycie fundamentowej, dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne jest zbędne, bo sam beton pełni tę funkcję [#18053555] Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć miejsca spawane przed późniejszym kontaktem z wilgocią lub dla odcinków wychodzących poza beton, stosuje się typowo abizol/dysperbit albo lakier asfaltowy [#18051831] Przed nałożeniem trzeba oczyścić i odtłuścić powierzchnię, a jako podkład można użyć farby epoksydowej; dopiero potem dać bitum lub lepik [#18252869] Jako alternatywa sprawdzają się taśmy antykorozyjne i bitumiczne, np. DENSO, Izokorplast albo taśma dekarska bitumiczna, które dobrze odcinają dostęp powietrza i wody [#18051831][#18253301][#18254642]
REKLAMA
  • #1 18051805
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    Bardzo proszę o pilną poradę dotyczącą zabezpieczenia spawanego połączenia bednarki i zbrojenia płyty fundamentowej.
    Połączenie (zbrojenie + bednarka ocynkowana) będzie zespawane na długości co najmniej 30cm i wiem, że powinno być posmarowane (pomalowane) jakąś masą bitumiczną.
    Czy ktoś może podać jaka to powinna być masa?
    Czy to może być Disperbit Tytan Masa Asfaltowo-kauczukowa?
    A może jakiś spray? Byłby łatwiejszy do zastosowania.
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • REKLAMA
  • #2 18051831
    kozi966
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6922
    Pomógł: 599
    Ocena: 1285
    Jako masa to typowo abizol (przykładowy produkt podałeś), jako lakier antykorozyjny to jakiś lakier asfaltowy, jako taśma to np. taśma DENSO.
  • #3 18051837
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    OK, czyli są 3 sposoby zabezpieczenia tego połączenia?
    Który z tych sposobów będzie najwłaściwszy w przypadku połączenia spawanego w płycie fundamentowej?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #4 18051904
    KaW
    Poziom 34  
    Posty: 2616
    Pomógł: 170
    Ocena: 306
    1-pierwszy lakier asfaltowy
    2-potem izolacja przeciw- wilgociowa
    3-potem osłona tego złącza-mechaniczna
    4-potem jakaś płyta lub cegła -ochrona zgrubna złącza.
    5-zapas -na bednarce- w wypadku zahaczenia bednarki -przez koparkę...
  • #5 18051925
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    To chyba podałeś zabiegi do zastosowania na zewnątrz, a mnie na razie chodzi o zabezpieczenie złącza wewnątrz płyty fundamentowej (pręt zbrojeniowy zespawany z bednarką ocynkowaną w betonie).
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #7 18051951
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    Elektryk zaproponował coś bitumicznego. Czy ten Disprobit to właśnie to?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #9 18052555
    dasilvaart
    Poziom 24  
    Posty: 487
    Pomógł: 62
    Ocena: 112
    Pomaluj disprobit czy też dysperbit - jak by tego nie zwał ma zabezpieczyć przed korozją - jak to fundamentowe to zalejesz betonem.
    Pomalowane (zabezpieczone) i zalane w betonie - nic więcej na budowie inspektor nie żąda od wykonawców - więc i u Ciebie powinno się sprawdzić :) .
    Chyba że na potęgę ktoś szuka to zawsze się do czegoś można doczepić
  • #10 18052928
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    Akademicka dyskusja, więc i ja dosypię do pieca.
    Robinson74 napisał:
    Bardzo proszę o pilną poradę dotyczącą zabezpieczenia spawanego połączenia bednarki i zbrojenia płyty fundamentowej.

    Wierzyć mi się nie chce, że żebrówkę masz ocynkowaną i będzie ułożona w ziemi. Dlatego ze zdziwieniem czytam komentarze o kosmicznych technologiach zabezpieczenia miejsc spawu bednarki FeZn z drutem stalowym żebrowanym.
    Przecież to miejsce będzie zalane betonem i pozbawione dostępu powietrza.
    Czy ktoś z szanownych dyskutantów miał okazję kruszyć beton (fundament, słup energetyczny) w którym było zbrojenie? Widzieliście jak ono (zbrojenie) wygląda po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach? Ma się lepiej niż obecnie kupiony.
    Szanowny autorze. Możemy prowadzić dyskusję w przypadku połączeń spawanych ocynkowanej bednarki z czymś tam ułożonej w ziemi. Dla połączenia w betonie dyskusja nie ma sensu.
  • REKLAMA
  • #11 18052943
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    OK. Na dyskusję o łączeniu w ziemi też przyjdzie czas i to już za kilka tygodni. ;)
    Więc z chęcią poczytam także takie porady. :)
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #12 18052990
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Robinson74 napisał:
    Bardzo proszę o pilną poradę dotyczącą zabezpieczenia spawanego połączenia bednarki i zbrojenia płyty fundamentowej.
    Połączenie (zbrojenie + bednarka ocynkowana) będzie zespawane na długości co najmniej 30cm

    Do jakich celów zostanie użyty ten uziom ? I dlaczego tylko 30 cm będzie wynosić połączenie? O przekroju bednarki nie wspominamy.
  • #13 18053261
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    Przekrój bednarki 30x4.
    Na jakiej długości powinno być połączenie ze zbrojeniem? 50cm wystarczy?
    To będą połączenia do GSW / GSU (wewnątrz budynku) i do uziomu otokowego (na zewnątrz).
    5 takich taśm będzie wychodzić na zewnątrz i będzie się łączyć z uziomem otokowym, a 2 takie taśmy będą wchodzić do wewnątrz do tablicy rozdzielczej w garażu i do kotłowni.
    Będzie też odgromówka - 5 zwodów w tych samych miejscach, w których ta bednarka będzie wychodzić z płyty na zewnątrz i odgromówka będzie się także łączyć z uziomem otokowym.
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #14 18053327
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3521
    Do czego potrzebne uziemienie otokowe przy uziemieniu fundamentowym?
  • REKLAMA
  • #15 18053335
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    Uziemienie fundamentowe jest słabe ponieważ jest to płyta, pod którą jest papa, a pod nią hydroizolacja, więc beton płyty nie ma kontaktu z ziemią.
    W zamyśle elektryka zbrojenie miało służyć głównie jako połączenie wyrównawcze.
    Ma to sens?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #17 18053529
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    Musiał w jednym się myli - na pewno "czarna wanna" nie jest takim przestarzałym przeżytkiem, a "biała wanna" nie może być pozostawiona bez hydroizolacji w wilgotnym środowisku, gdyż beton "wodoszczelny" jest jedynie betonem "o zmniejszonej nasiąkliwości".
    No ale to nie jest jego dziedzina, więc może się mylić.
    A teraz co do mojego przypadku - no cóż, nie wykonałem uziomu fundamentowego w betonie podkładowym tak jak pokazuje Musiał na rys. 13. I tego już nie zmienimy. Bentonit tez mnie nie dotyczy, więc przechodzę do rozdziału 6.
    I tutaj autor mówi o uziomie parafundamentowym, czyli np. otokowym - i taki będzie wykonany (plus dodatkowo połączenie zbrojenia z tym uziomem otokowym). Czy to źle?
    Chociaż uwzględniając fakt, że budynek przekracza 10x10m to powinien być uziom kratowy, ale mimo wszystko elektryk stwierdził, że wystarczy otokowy, szczególnie że będzie na sporej głębokości - może nawet ok. 2 metry pod ziemią.

    Czy widzisz tu jakieś błędy, które uniemożliwią prawidłowe działanie uziemienia, zarówno dla urządzeń elektrycznych jak i dla odgromówki?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #18 18053540
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3521
    Jedynym błędem, które może tutaj wystąpić, jest starzenie i degradacja środowiskowa tego otoku, ale to zmartwienie za kilkadziesiąt lat.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #19 18053555
    Darom
    Specjalista elektryk
    Posty: 2779
    Pomógł: 231
    Ocena: 587
    Witam
    Jak już nie raz tu na forum pisałem "Uziemienia fundamentowe" dr Edwarda Musiała, to Abecadło wiedzy o tego typu uziemieniach. Dlatego warto propagować ten link, który w poprzednim poscie podał kol. Paweł (elpapiotr).

    Co do pytania o zabezpieczenia antykorozyjnego wewnątrz płyty fundamentowej - to jest to zbędne działanie, gdyż sam beton pełni taką rolę. Wyjaśnił to już kolega Jacek (opornik) (post #10).

    W końcu wyjaśniło się, że będzie to jednak nie uziemienie fundamentowe (bo płyta jest odizolowana od ziemi) tylko uziemienie otokowe. Na pytanie - czy ma to sens- można odpowiedzieć twierdząco (jednak z braku czasu nie będę tu pisał dlaczego). Natomiast nosi to też pewnego rodzaju zagrożenia (więc wypadało by je przytoczyć). Wielokrotnie na forum było pisane o tym, że żelazo w betonie ma nieco inny potencjał niż w ziemi, co wpływa na szybkie niszczenie tego ostatniego. Szczególnie powłoki cynku zostają rozpuszczone w krótkim czasie. Z drugiej strony - wyizolowanie elektryczne tego niby uziomu fundamentowego przekonuje mnie, iż raczej nie powstanie do utworzenia ogniwa elektrycznego.

    Robinson74 napisał:

    A teraz co do mojego przypadku - no cóż, nie wykonałem uziomu fundamentowego w betonie podkładowym tak jak pokazuje Musiał na rys. 13. I tego już nie zmienimy.
    Takie wykonanie byłoby preferowane.
    Robinson74 napisał:

    Chociaż uwzględniając fakt, że budynek przekracza 10x10m to powinien być uziom kratowy, ale mimo wszystko elektryk stwierdził, że wystarczy otokowy, szczególnie że będzie na sporej głębokości - może nawet ok. 2 metry pod ziemią.
    Biorąc pod uwagę, że będą tam połączenia poprzez płytę fundamentową, to będzie to odpowiednik uziomu kratowego.

    pzdr
    -DAREK-
  • #21 18234455
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    Minęło trochę czasu i potrzebuję teraz porady odnośnie łączenia bednarki z bednarką w ziemi, tzn. uziom otokowy będzie łączony w ziemi z "wąsami" wychodzącymi z płyty fundamentowej.
    Jedni uważają, że można to wykonać za pomocą złącz kontrolnych i zabezpieczyć taśmą antykorozyjną, a inni uważają, że takie połączenie należy zespawać.
    Kto ma rację?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #22 18234472
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17373
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    Stary i sprawdzony sposób na zabezpieczenie antykorozyjne spawów poniżej powierzchni ziemi to lepik na gorąco.
    Oczyścić spaw ze zgorzeliny natychmiast po zespawaniu i bryłką lepiku pocierać. Temperatura zrobi swoje. Ciekły lepik wniknie wszędzie.
    Nie tak dawno odkopano takie połączenie wykonane prawie czterdzieści lat temu. Wyglądało jakby zrobiono je wczoraj.

    Zamiast lepiku można użyć kawałka papy.
    O tym by uważać aby się nie poparzyć chyba nie muszę pisać.
  • #23 18236005
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    OK, czyli jednak sugerujesz połączenie spawane, a nie skręcane?
    Mówimy o połączeniu bednarki otoku z bednarką "wąsów" w ziemi.
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #24 18236197
    Darom
    Specjalista elektryk
    Posty: 2779
    Pomógł: 231
    Ocena: 587
    Witam

    W tej chwili chyba najpopularniejsze na świecie jest zgrzewanie egzotermiczne.
    Moim zdaniem nie ma to znaczenia (dla niektórych kolegów ma ;-) ) czy będzie to połączenie za pomocą złączki skręcanej, spawane czy zgrzewane.

    Ważne aby było odpowiednio zabezpieczone antykorozyjnie.

    pzdr
    -DAREK-
  • #25 18236515
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17373
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    Masz Darku rację. Jednak dziś gdy szeroko dostępne są spawarki inwentorowe a także agregaty mogące tę spawarkę zasilić w dowolnym miejscu ja wybieram spawanie które zwalnia mnie z zabawy w precyzyjne owijanie miejsca połączenia skręcanego taśmą. Jest to moim zdaniem najszybsze i najtańsze połączenie do wykonania.

    Zauważ z jakim paradoksem mamy tu do czynienia.
    W betonie gdzie z powodzeniem można było zastosować połączenie skręcanie wykonano połączenie spawane a w glebie oczekiwana jest akceptacja zastosowania złączki skręcanej ze stratą czasu na poprawne zaizolowanie połączenia.

    A po za tym jest gro inspektorów, którzy akceptują tylko spawanie.
  • #26 18252564
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    kkas12 napisał:
    Stary i sprawdzony sposób na zabezpieczenie antykorozyjne spawów poniżej powierzchni ziemi to lepik na gorąco.
    Oczyścić spaw ze zgorzeliny natychmiast po zespawaniu i bryłką lepiku pocierać. Temperatura zrobi swoje. Ciekły lepik wniknie wszędzie.

    Jednak coś zostało spieprzone.
    Otóż ten lepik, nie wiem nawet czy to abizol czy jakiś dysperbit, schodzi z powierzchni bednarki za dotknięciem palca. Może jednak ten ocynk nie zszedł do końca i teraz lepik nie chce się trzymać bednarki?
    Chyba trzeba to ściągnąć i nałożyć jeszcze raz.
    Tylko jak to zrobić dobrze?
    Użyć palnika i papy?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400
  • #27 18252869
    Darom
    Specjalista elektryk
    Posty: 2779
    Pomógł: 231
    Ocena: 587
    Witam

    Powierzchnie ocynkowane cechują się specyficzną adhezją - więc trzeba użyć odpowiednich farb lub środków aktywujących powierzchnię do dalszego pokrycia.

    Po pierwsze - powierzchnia do malowania powinna być oczyszczona i odtłuszczona (to podstawa każdego malowania)

    Po drugie - używamy odpowiednich farb do ocynku, lub aktywujemy powierzchnię odpowiednim wytrawiaczem. Mogą to być aktywatory na bazie kwasu fosforowego z solami miedzi np. preparat Mordnant Solutions lub co sprawdziłem np. woda amoniakalna. Po użyciu preparat spłukujemy wodą (aby nie było osadów) i po wyschnięciu pokrywamy farbą podkładową np. epoksydową. Na to możemy już spokojnie stosować inne zabezpieczenia np. lepik.

    W ten sposób zabezpieczyłem już kilkanaście złącz (sam uziemienia wykonuję sporadycznie). Wadą tych rozwiązań jest czas wykonania - po każdym płukaniu wodą należy poczekać do wyschnięcia złącza. Rodzaj złącz : skręcane, spawane, zgrzewane.. nie ma tu znaczenia. Powierzchnie złącz skręcanych warto zaaktywować przed skręcaniem, aby uniknąć pozostania wody w przestrzeniach zamkniętych.

    pzdr
    -DAREK-
  • #28 18252879
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17373
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    Darku, masz rację, ale moim zdaniem nie ma lepszego odtłuszczenia jak wysoka temperatura i bryłka lepiku lub kawałek papy bitumicznej. Ale to trzeba robić na bieżąco (czyt. na gorąco) po uprzednim odbiciu zgorzeliny po wykonanym spawie.
    Oczywiście, można się bawić w inne czasochłonne metody, ale po co?
  • #29 18252928
    Darom
    Specjalista elektryk
    Posty: 2779
    Pomógł: 231
    Ocena: 587
    kkas12 napisał:
    Darku, masz rację, ale moim zdaniem nie ma lepszego odtłuszczenia jak wysoka temperatura i bryłka lepiku lub kawałek papy bitumicznej. Ale to trzeba robić na bieżąco (czyt. na gorąco) po uprzednim odbiciu zgorzeliny po wykonanym spawie.
    Oczywiście, można się bawić w inne czasochłonne metody, ale po co?


    A to po to, gdyż jak zauważył (nie tylko) nasz autor tematu - lepik wcale tak dobrze nie trzyma się powierzchni ocynkowanych. Wprawdzie na samym spawie raczej już nie ma cynku, ale wokół jest i tam z czasem będzie gromadzić się wilgoć co może przyspieszyć korozję.

    Z drugiej jednak strony - i tak prędzej czy później bednarkę otoku szlak trafi (w zależności od chemicznych właściwości ziemi i utworzonych ogniw elektrochem.) więc nie ma co się wygłupiać z zbyt przesadnym zabezpieczaniem złącza. Mediocritas regula optima est.

    Pzdr
    -DAREK-
  • #30 18253051
    Robinson74

    Poziom 16  
    Posty: 896
    Ocena: 159
    A czy owinięcie tego lepiku jakąś taśmą zabezpieczającą antykorozyjnie dałoby oczekiwany efekt?
    Czy ewentualnie brać teraz papę i od nowa te wszystkie łączenia próbować zabezpieczyć przez roztapianie papy palnikiem?
    Konto firmowe:
    Studio Języka Angielskiego
    Piastowska 18, Krosno, 38-400

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zabezpieczenia spawanego połączenia bednarki ocynkowanej ze zbrojeniem płyty fundamentowej. Uczestnicy forum wskazują na różne metody zabezpieczenia, w tym stosowanie mas bitumicznych, lakierów asfaltowych oraz taśm antykorozyjnych. Zwracają uwagę, że beton pełni rolę ochronną przed korozją, a dodatkowe zabezpieczenia mogą być zbędne w przypadku połączeń wewnętrznych. Wskazano na produkty takie jak Disperbit Tytan oraz taśmy DENSO jako odpowiednie do ochrony przed wilgocią. Pojawiły się również wątpliwości dotyczące skuteczności zabezpieczeń w kontekście długoterminowej ochrony przed korozją, zwłaszcza w warunkach gruntowych. Uczestnicy podkreślają znaczenie współpracy z elektrykiem oraz kierownikiem budowy w celu zapewnienia odpowiednich standardów wykonania.
REKLAMA