Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej

09 Lip 2019 15:11 384 31
  • Poziom 8  
    Temat dotyczy różnych kwalifikacji taryf prądu elektrycznego dla działek rekreacyjnych. W latach 1999 działka rekreacyjna była zakwalifikowana do grupy taryfowej G11 po 20 latach po zwiększeniu mocy zmieniono kwalifikację na taryfę C1X nikt nie uzasadnił ani też nie przedstawił podstawy prawnej, która by tłumaczyła taką zmianę. - Chodzi mi o przepis prawny, który wyjaśnia że w roku 1999 działkę rekreacyjną można było zaliczyć do grupy taryfowej G11 a teraz (czyli 2019r) już nie. Kiedy powstał taki przepis i czy w ogóle powstał czy to jest tylko błędna interpretacja przez Zakład Energetyczny.
  • Poziom 24  
    Zmiana została prawdopodobnie dokonana zgodnie z zasadą, że zakwalifikowanie do grupy taryfowej G jest możliwe wyłącznie w przypadku gdy w wymienionych obiektach nie jest prowadzona działalność o charakterze handlowo-usługowym: "Od 1 stycznia 2006 r. pobieranie energii elektrycznej sprzecznie z zasadami kwalifikacji do grup taryfowych uważane będzie za niezgodne z umową sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych. Skutkować to będzie zmianą warunków umowy oraz korektą faktur za udowodniony okres niezgodności."

A tu podstawy prawne kwalifikacji odbiorców do grup taryfowych G i C:
    https://www.cire.pl/item,18560,8,0,0,0,0,0,en...kacji-odbiorcow-do-grup-taryfowych-g-i-c.html

Sprawdź szczegóły u swojego dostawcy energii.
  • Poziom 8  
    Problem polega na tym że jest to cały czas ta sama "Działka Rekreacyjna" na której nigdy nie było i nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza ani też handlowa. Więc działka cały czas jest ta sama co przez 20 laty a energia elektryczna jest wykorzystywana do celów bytowych rekreacyjnych. Cz jest jakaś podstawa prawna, która zmieniła kwalifikację tego typu działek.
  • Poziom 24  
    Podałem źródło z którego MOGĄ wynikać zmiany. Nikt z nas nie zna szczegółów tej sprawy. Jeśli nie ma podstaw, to kwestia niekorzystnej taryfy powinna zostać wyjaśniona z dostawcą energii. Proponuję zwrócić się w tej sprawie o zmianę taryfy i po uzyskaniu pisemnej odpowiedzi będzie jakakolwiek podstawa, żeby odnieść się do stanowiska dostawcy.
  • Poziom 8  
    Żeby przybliżyć temat przesyłam 2 pisma. Moje odwołanie do ZE i odpowiedz ZE
    i tu dochodzi jeszcze 1 sprawa w umowie jaką zawarłem z ZE na sprzedaż energii nie mam żadnego zapisu ani też zastrzeżenia że mam zgłosić budowę domu ZE też nie przedstawił żadnego dokumentu prawnego na to co pisze w odpowiedzi. Energia elektryczna jest doprowadzona do granic działki a nie terenu budowy. Na jakiej podstawie ZE może mnie zmusić do korzystania z prądu budowlanego jeżeli ja nie chcę z niego korzystać. Wiele jest tu niejasności i brak jednoznacznych przepisów, które by to regulowały. Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej
  • Specjalista elektryk
    A może pokaż swój wniosek o wydanie warunków który rozpoczął całą sprawę. Skąd się wzięła budowa skoro wspominasz tylko o działce rekreacyjnej? Coś tu kolega kręci. Jak możemy pomóc skoro kolega zataja przed nami fakty?
    lucjan51 napisał:
    Na jakiej podstawie ZE może mnie zmusić do korzystania z prądu budowlanego jeżeli ja nie chcę z niego korzystać.

Kolega usiłuje obrócić kota ogonem. To kolega chce zmusić "ZE" do sprzedaży energii w niewłaściwej, tańszej taryfie. Tak przynajmniej to wygląda.
    I nie jest prawdą że taryfy z grupy C są "dla osób prowadzących działalność gospodarczą", nigdzie nie ma takiego zapisu.
  • Specjalista elektryk
    lucjan51 napisał:
    po 20 latach po zwiększeniu mocy zmieniono kwalifikację na taryfę C1X
    Kolega wrzuci skan wniosku o zwiększenie mocy i warunki przyłączenia wydane do tego wniosku.
    Ostatnia korespondecja nic nie mówi, jeśli nie znamy wcześniejszej.
  • Poziom 8  
    Załączam warunki z roku 1999 i warunki z roku 2018 - Proszę zauważyć że we wszystkich dokumentach jest jasne określenie że dotyczy to "Działki Rekreacyjnej" - co do domu to dom wybudowany własnymi siłami i takie narzędzia jak młotek, kielnia czy taczka nie są na prąd. Problem polega na tym że działkę rekreacyjną w roku 1999 można było zaliczyć do grupy taryfowej G11 a w roku 2018 ZE uważa że nie można. - Więc czy powstał jakiś przepis prawny, który zmienił tą klasyfikację. ZE przytacza grupy taryfowe ale nie podaje żadnego konkretnego przepisu który by to uzasadniał Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej
  • Specjalista elektryk
    lucjan51 napisał:
    Załączam warunki z roku 1999 i warunki z roku 2018
    Nadal nie ma wniosku o zwiększenie mocy, z którym Kolega wystąpił do PGE.
  • Poziom 8  
    Akurat wniosku nie kserowałem, ale właśnie na podstawie tego wniosku w 2018r wydano warunki dla działki rekreacyjnej, które właśnie powyżej zamieściłem.
  • Specjalista elektryk
    Ale to jest bardzo ważne, bo być może w tym właśnie wniosku Kolega błędnie określił przeznaczenie nieruchomości i na tej podstawie dostawca przekwalifikował punkt poboru energii do grupy C.
  • Specjalista elektryk
    W dokumentach które kolega przedstawił nie ma ani słowa o grupach taryfowych. Do jakich celów kolega wnioskował o wydanie warunków? Nie na budowę czasami?
  • Poziom 24  
    stomat napisał:
    Nie na budowę czasami?
    No właśnie, to może być kwestia kluczowa. Powoływanie się na "prowadzenie działalności rolniczej" (pierwsze skanowane pismo z odwołaniem) także nie ma żadnego sensu i jakichkolwiek podstaw. Z całym szacunkiem, ale na areale około tysiąca metrów można ewentualne prowadzić przydomowy ogródek, trawnik i krzewy owocowe na potrzeby własne. Natomiast produkcja rolna jest tam raczej wykluczona.

Żeby prowadzić "działalność rolniczą" w rozumieniu prawa trzeba spełnić kilka istotnych warunków:
    - mieć grunty rolne (określa to ustawa),
    - być rolnikiem (określa to ustawa),
    - prowadzić samodzielnie gospodarstwo rolne (określa to ustawa)
    - działalność prowadzić na ziemi rolnej (określa to MPZP)
    - posiadać areał wynikający z przepisów określających co to jest gospodarstwo rolne (ustawa)
    - być zarejestrowanym (z mocy ustawy lub na wniosek) w KRUS

Określenie domu także może być decydujące. Jeśli postawiony przez kolegę budynek nie jest bowiem domem mieszkalnym w rozumieniu prawa, trudno oczekiwać oferty przeznaczonej dla celów bytowych. Czy budynek jest więc zalegalizowany? Czy ma wszystkie wymagane prawem odbiory? Czy ma samodzielny adres? Z pisma od dystrybutora wyraźnie wynika, że po przedstawieniu dokumentów odbioru dostawca zmieni taryfę. Można więc z tego wnioskować, że albo wciąż trwa budowa lub budynek nie ma wymaganej prawem legalizacji, na przykład nie dopełniono procedur odbioru. W tej sytuacji zakład energetyczny po prostu nie może zaoferować innej taryfy, która jest pod ścisłą kontrolą URE.

Tak jak zostało napisane powyżej, proszę przedstawić rzetelnie wszystkie fakty związane z tą sprawą. W innym przypadku naprawdę trudno będzie wskazać jakiekolwiek rozwiązanie.
  • Specjalista elektryk
    Mam przekonanie graniczące z pewnością że kolega na tej działce prowadzi budowę domu.
  • Poziom 8  
    We wniosku było zakreślone "zwiększenie mocy" problem wystąpił już w warunkach z 2018roku ponieważ jeżeli ktoś je porównywał z warunkami z 1999r. to w zasadzie nastąpiło pogorszenie warunków (zmniejszenie zabezpieczenia przed licznikiem i brak selektywności z pozostałą częścią instalacji) dlatego poradzono mi żeby wystąpić o zwiększenie z 11KW do 14KW dlatego w marcu/2019r. wydane są drugie warunki a w kwietniu wydali zaświadczenie o możliwości świadczenia usług i wtedy dopiero po raz pierwszy dowiedziałem się że mnie zakwalifikowali do innej grupy taryfowej CX1 Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej
  • Specjalista elektryk
    lucjan51 napisał:
    Jaka jest podstawa prawna przy ustalaniu taryf dla działki rekreacyjnej
    Kolego! Najpierw piszesz, że nie posiadasz oryginalego skanu, bo gdzieś się zagubił.
    Teraz wrzucasz przeedytowany pdf ze strony PGE.
    Wybacz, ale myślisz że ktoś się na to nabierze?
    Sorry Kolego, ale użytkownicy portalu elektroda.pl idiotami nie są.
  • Specjalista elektryk
    Po za tym temat taryfy G i C był już "dogłębnie" wałkowany od dobrych kilku lat i doczekał się nawet "przyklejonego" tematu z 258 wpisami.
    Link
    Tylko po co go czytać, skoro można ponarzekać w swoim wątku.
  • Specjalista elektryk
    A co było zaznaczone w "Rodzaj obiektu" i w "inne coś tam coś tam"? Skąd dystrybutor wie do jakich celów chcesz zużywać energię, bo od tego zależy grupa taryfowa? Cedzisz nam informację jak na przesłuchaniu. Albo rozmawiamy poważnie albo zamierzasz manipulować rozmówcami.
    Teraz dowiadujemy się że było po drodze jeszcze inne zwiększenie mocy, i pewnie jeszcze jakaś kontrola o której nie wspominasz i Bóg wie co jeszcze.
    lucjan51 napisał:
    problem wystąpił już w warunkach z 2018roku ponieważ jeżeli ktoś je porównywał z warunkami z 1999r. to w zasadzie nastąpiło pogorszenie warunków (zmniejszenie zabezpieczenia przed licznikiem i brak selektywności z pozostałą częścią instalacji

Nie, nie nastąpiło. Miałeś wyłącznik nadprądowy 20A a został zmieniony na wkładkę topikową 20A. Selektywność mogła się tylko poprawić.
  • Poziom 24  
    stomat napisał:
    Cedzisz nam informację jak na przesłuchaniu. Albo rozmawiamy poważnie albo zamierzasz manipulować rozmówcami.
    Dokładnie! Warto doprecyzować, o co właściwie chodzi. O pomoc, czy tez o wprowadzanie się w błąd? A może kolega zwyczajnie "troluje" i po prostu czerpie radość z wkręcania nas w temat?
  • Poziom 8  
    Drodzy koledzy potwierdzam to że wniosku nie kserowałem, ale druk jest dostępny na stronie PGE i dlatego żeby wyjaśnić jak go wypełniłem i co w nim zakreśliłem przedstawiłem na wzorze - po prostu pokazałem sposób w jaki go wypełniałem (jest to wzór ale nie ksero wniosku, który złożyłem)

Dodano po 15 [minuty]:

Nikogo nie wprowadzam w błąd. Po prostu opisałem sprawę i chciałem wiedzieć jaka jest wasza opinia. Ja mogę dodać że wcześniej z tą sprawą i z podobnym zapytaniem zgłosiłem się do URE. URE (do działu ochrona praw konsumenckich - być może nie dokładnie to tak się nazywa ale to jest ten tok postępowania) po 7 dniach Warszawa przekazała tą sprawę do Łodzi - minęło już półtora miesiąca i nie mam jeszcze żadnej odpowiedzi. - cały czas chodzi o to żeby ktoś podał interpretację prawną tej grupy G11 bo pracownicy PGE też mogą być omylni. Co PGE rozumie przez pojęcie "Działka Rekreacyjna"
  • Specjalista elektryk
    A może opisz nam co dokładnie na tej twojej działce się znajduje, będzie prościej. Nie ma znaczenia jaka to jest działka tylko DO JAKICH CELÓW zużywasz energię.
  • Poziom 8  
    Przyłącze elektryczne, które obsługuje PGE Rejon Energetyczny jest doprowadzone do granic działki, działka jest utworzona z terenów rolniczych i znajduje się na terenie rolniczym. Z działki o pow. 1160m2 przeznaczono pod zabudowę tylko 94m2 i jest tam wybudowany domek letniskowy z możliwością całorocznego zamieszkania (budynek w technologi tradycyjnej wykonany samodzielnie – posiadam uprawnienia budowlane), zgodnie z nowelizacją Prawa Budowlanego art.29.1 ust.1a w/w ustawy, tego typu budowla nie wymaga pozwolenia na budowę, pozostała część działki to tereny zielone, drzewa owocowe, drzewa iglaste. - więc jest to charakter wykorzystania działki typowo rolniczy.
    Na działce rekreacyjnej nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej a energia elektryczna była i jest wykorzystywana do celów bytowych (socjalnych).
  • Specjalista elektryk
    A obowiązek wynikający z art.54 Prawa Budowlanego został spełniony?
    Dla tych co nie chcą szukać: Czy zgłosiłeś zakończenie budowy?
  • Poziom 8  
    Jeszcze nie ale jest zakończony i niebawem zgłoszę. Jestem zainteresowany rozwiązaniem problemu. Ale też przejrzałem przepisy prawne i nie znalazłem odpowiedzi na postawione pytanie.
    1) Co to jest dla PGE Działka rekreacyjna i do jakiej grupy należy ją zaliczyć oczywiście zgodnie z przepisami a nie w zależności od humoru lub błędnej interpretacji pracownika PGE.
    2) Gdzie jest przepis paragraf, który mówi jasno że mam zgłosić do PGE jakąkolwiek budowlę, nie ma takiego przepisu wydanego przez Ministra energetyki ani też URE, owszem od kiedy zaczął się handel prądem narobiło się firm, które wciskają takie paragrafy do umów sprzedaży prądu ale w mojej umowie jeszcze takiego zapisu nie było.
    3) W prawie budowlanym pisze że mam budowę zgłosić do Nadzoru Budowlanego ale nigdzie nie pisze że mam to zgłaszać do PGE
  • Poziom 24  
    lucjan51 napisał:
    i nie znalazłem odpowiedzi na postawione pytanie.
    Sądzę, że nikt z dyskutantów w tym temacie nie znalazł odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Przypomnę więc jedynie te własne:
    Mobali napisał:
    A tak konkretnie;
    - czy na działce jest prowadzona budowa, czy też nie?
    - czy to zalegalizowany budynek mieszkalny czy też domek letniskowy?

W wolnych chwilach polecam lekturę Prawa Budowlanego, gdzie art 41 stanowi:
    1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
    2. Pracami przygotowawczymi (w rozumieniu prawa) są:
    ...(mój skrót)...
    4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
    3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.
    ...(mój skrót)...
    5. Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Jak widać, do wykonania przyłącza (instalacji przyłącza docelowego) pozwolenie na budowę jest zbędne. Ale jeśli wykonywane jest odrębne (tymczasowe) przyłącze na potrzeby budowy, to można je wykonać po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę budynku.

lucjan51 napisał:
    ...a nie w zależności od humoru
    Przy takim podejściu do ludzi życzę wiele szczęścia i powodzenia w rozwiązaniu problemu. Zapewniam, że w biurach nie siedzą sami idioci i ludzie, których głównym celem jest piętrzenie problemów.
    lucjan51 napisał:
    ...lub błędnej interpretacji pracownika PGE.
    Pracownik PGE opiera się wyłącznie na danych i dokumentach oraz dostarczonych informacjach. Jeśli wprowadzają one w błąd lub istotne dla sprawy fakty są zatajane, także wydana decyzja może być obarczona wadą. Cala ta dyskusja pokazuje, że bardzo łatwo rozminąć się z faktami, a jeszcze trudniej wprost wyłożyć o co właściwie w sprawie chodzi.
  • Poziom 8  
    Przyłącze elektryczne zostało wykonane na podstawie oddzielnego pozwolenia na budowę, tak że wszystkie przyłącza prądu i wody zostały już wykonane zanim powstał pomysł budowy domu. -( punkt 5, który został przytoczony z Prawa Budowlanego mówi że do budowy może nastąpić dostawa energii co nie znaczy że musi - jest to istotne, kiedy teren budowy to tylko 1/10 całej działki rekreacyjnej do której jest doprowadzony prąd). Pozostaje wciąż to samo pytanie. "do jakiej grupy taryfowej powinna być zaliczona działka rekreacyjna" na której nie jest prowadzona działalność gospodarcza a służy jedynie w celach rekreacyjnych.