Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie pompy głębinowej przed suchobiegiem z wykorzystaniem falownika.

10 Lip 2019 09:14 156 11
  • Poziom 3  
    Witam, zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów o poradę. Potrzebuje zabezpieczyć pompę głębinową przed suchobiegiem. Pompa jest już zainstalowana u klienta, nie ma możliwości dociągnięcia przewodów do sond pomiaru poziomu cieczy. Pompa jest 3 fazowa, zasilana z falownika Delta VFD. Czy jest możliwość sprawdzenia na podstawie pracy falownika czy pompa pracuje na sucho? Np po prądzie wyjściowym lub mocy ?
  • SterControl
  • Użytkownik obserwowany
    Raczej nie ma takiej możliwości. Od tego są sondy. Zmiana niewielka prądu może się tez wiązać z wysokością słupa wody. Tak wiec pewnie to nie zadziała chyba ze będą się już zacierać łożyska.
  • Poziom 3  
    Ostatnio oglądałem na YT że grundfoss zabezpiecza pompy przed suchobiegiem na podstawie parametrów falownika.https://youtu.be/k877q1A5qO8
  • SterControl
  • Użytkownik obserwowany
    Być może prąd spada na tyle żeby można to było wykorzystać ale jak w zwykłym falowniku? Jest pomiar prądu ale musiałbyś mieć jeszcze możliwość ustawienia alarmu od jakiejś wartości prądu.
  • Poziom 3  
    Falowniki są sterowane przez komunikację RS485 sterownikiem Siemens S7-1200. Prąd na pewno da się odczytać bo wyświetla się na panelu aktualna częstotliwość i prąd pompy. Teraz trzeba tylko ustawić alarm , pytanie tylko jak suchobieg wpływa na obciążenie falownika. Jeżeli są to małe zmiany to ciężko będzie to wychwycić.
  • Użytkownik obserwowany
    Szukaj danych na necie. A w samym falowniku nie można ustawić alarmu? Napewno od górnej granicy można a od dolnej? Nie wiem jaka może być różnica między biegiem na sucho a obciążeniem. Pewnie zależy od tego ile jest za pompa. Różnica poziomów.
  • Poziom 3  
    Sam falownik ustawiony jest by wyłączał pompę przy 1,1 prądu pobieranego przy pracy na 50Hz. Jest to zabezpieczenie przed przeciążeniem pompy. Jednak nie zdaje to egzaminu przy pracy na sucho, to z kolei nasuwa myśl że ciężko będzie na podstawie prądu na falowniku określić czy pompa pracuje na sucho. Zwłaszcza że pracuje na różnych częstotliwościach a tym samym jej prąd też jest różny. Nie wiem na jakiej zasadzie działa to w grundfossie.
  • Poziom 39  
    Trzecia faza napisał:
    Nie wiem na jakiej zasadzie działa to w grundfossie.

Prawdopodobnie tam pompa pracuje na maksa czyli przy 50Hz i wtedy różnica w poborze prądu z i bez wody jest duża.
    W Twoim przypadku musiał byś "zdjąć" charakterystykę pobieranego prądu w kilku pkt w przedziale od 30 do 50Hz (np co 5 Hz). Potem zrobić to samo przy pracy pompy "na sucho". A potem to wszystko zaprogramować w S7 1200.
  • Poziom 3  
    Prostszą sprawą byłoby wykrycie biegu jałowego pompy ale nie wiem czy jest to możliwe na podstawie odczytów parametrów falownika.
  • Użytkownik obserwowany
    Falownik ma odczyt prądu wystarczy odpowiednio ustawić alarm. Natomiast pompa nie tylko ssie ale i tłoczy a im dalej tym ma ciężej.
  • Poziom 3  
    Kluczowe do rozwiązania sprawy jest określenie jak ma się prąd przy normalnej pracy do prądu przy pracy na sucho przy tej samej częstotliwości . Producent pomp nie podaje nigdzie takiej zależności. Wiem że najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie sond do kontroli poziomu cieczy, ale w tym przypadku instalator pomp o tym nie pomyślał, a teraz jest za późno na dołożenie przewodów.
  • Poziom 39  
    Trzecia faza napisał:
    Kluczowe do rozwiązania sprawy jest określenie jak ma się prąd przy normalnej pracy do prądu przy pracy na sucho przy tej samej częstotliwości .

Możesz też sprawdzić ile pobiera prądu gdy zamkniesz odpływ wody czyli zawór na tłocznym. Prąd będzie zbliżony do pracy na sucho.