Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie silnika 100V z sieci 230V - dziwne rozwiązanie

10 Lip 2019 17:38 135 3
  • Poziom 19  
    Mam dmuchawę napędzaną silnikiem 100V 25W jak na zdjęciu:
    Dmuchawa podłączona jest do sieci 230V poprzez tajemniczą skrzyneczkę. Nie ma w niej nic poza tym co widać: bateria kondensatorów, wyłącznik główny, przełącznik obrotów hi/low, bezpiecznik i wyjście na dodatkowy wyłącznik zewnętrzny.

Dwa pytania:
    1.Czy to miało prawo tak działać? Obecnie silnik sie grzeje i już miałem to wywalić, ale po zaglądnięciu do tej skrzyneczki mam wątpliwości - może problemem jest zasilanie a nie sam silnik.
    2.Czy silnik będzie pracował jak podepnę go przez transformator 230/110V (lub jeden z dostępnych zasilaczy do urządzeń pochodzących USA) i odpowiedni kondensator?
  • HELUPOWER
  • Poziom 34  
    Zdjęcie mało wyraźne ale tak ogólnie to silnik bardzo małej mocy i o stałym obciążeniu da się tak zasilić. Jednak kondensator musi być indywidualnie dobrany do prądu silnika, co jest ściśle związane z jego obciążeniem. Z podobnym rozwiązaniem zetknąłem się w migomacie , wentylator na 230 V był zasilony z napięcia 400 V.
  • HELUPOWER
  • Poziom 31  
    Ma prawo to działać. Kondensatory wykorzystane było jako reaktancja szeregowa. Nie wiadomo jednak, czy ktoś właściwie dobrał ich parametry. Postaraj się zrystować schemat tego tworu. Silnik ma 2 uzwojenia; jedno pracy włączone bezpośrednio do sieci 100V 50/60Hz, drugie rozruchowe włączone szeregowo przez kondensator 1,2µF. Pozostałe kondensatory ograniczają prąd do wartości zbliżonej do znamionowej.
    Zasilenie tego wentylatora przez transformator 230/115V to jeszcze większe grzanie się. Zważ, że w Japonii obowiązuje napięcie 100V i częstotliwość 50 lub 60Hz w zależności od regionu. Silnik był projektowany na 100V 60Hz, przy 100V 50Hz już ma nieco większą moc. Jak mu dasz 115-120V 50Hz to będzie znacznie bardziej przeciążony.
  • Poziom 19  
    Spróbuje narysować jakiś schemat w wolnej chwili.