Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz dla generatora arbitralnego

10 Lip 2019 19:43 96 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

Posiadam zasilacz arbitralny, z którego wychodzi sygnał trójkątny 1-10Hz, 0-10V. Do zasilenia urządzenia, muszę wzmocnić ten sygnał, tak aby był to trójkąt 0-70V (jak będzie np 0-50, też ujdzie) z prądem wyjściowym około 2A. Przeglądałem forum w poszukiwaniu rozwiązania i wydaje mi się, że najbliżej rozwiązania jest wzmacniacz OPA549, czy to dobre rozwiązanie?
    Symulowałem układ:
    Wzmacniacz dla generatora arbitralnego
    I tak to chciałbym skonstruować, chodzi o sam fakt doboru wzmacniacza operacyjnego, chciałbym się upewnić czy ten model się nadaje.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Musi być 0-70, no ewentualnie 0-50to minimum
  • Moderator Projektowanie
    krzysiek2132 napisał:
    Musi być 0-70

No to będzie kłopot - i na OPA czy na tranzystorach. Czytaj https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...gpn%2Fopa549&usg=AOvVaw2mFI5hXUU1T9yi1uE6_Nd4
    OPA ma sygnały we. i wy. odniesione do połowy napięcia zasilania (masy zasilania symetrycznego), a z uwagi na niskie częstotliwości nie da się użyć kondensatorów. Sposób - np. zasilanie niesymetryczne -2V, +58V, uzyskasz Uwy=0-55V, ale układ ma ograniczenie SOA i raczej nie wytrzyma prądu 2A dla tak wolnozmiennego przebiegu (prawie stały - 1Hz). Wykres Fig.6 mówi o prądzie 0,3A dla 60V.
    Następny problem to chłodzenie.