Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 pomieszczenia, 3 żarówki, 3 włączniki - 1 obwód

10 Lip 2019 21:08 198 10
  • Poziom 3  
    Witam

Mam trzy pokoje i w każdym chciałbym mieć po jednej żarówce i po jednym włączniku, czy jest wykonalne podłączenie tego wszystkiego na jednym obwodzie ? Jeśli tak to czy ktoś mógłby pokazać mi schemat takiej instalacji ? Jak to podłączyć do złączek Wago ? Schemat może być nawet w paincie albo na gotowym rysunku z internetu. Szukałem tydzień rozwiązania problemu i nie mogłem znaleźć więc zakładam niniejszy temat
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak jest to wykonalne, ale dla elektryka. Skoro nie wiesz jak połączyć taki obwód(bardzo proste) to lepiej nie rób tego.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Mały schemat od ręki, ale jak nie masz pojęcia o podstawowych obwodach elektrycznych to lepiej prace powierzyć elektrykowi 3 pomieszczenia, 3 żarówki, 3 włączniki - 1 obwód
  • Poziom 3  
    Hajna napisał:
    Mały schemat od ręki, ale jak nie masz pojęcia o podstawowych obwodach elektrycznych to lepiej prace powierzyć elektrykowi 3 pomieszczenia, 3 żarówki, 3 włączniki - 1 obwód

Dziękuje Ci dobry człowieku, to jest dokładnie to o co mi chodziło :) Co najmniej porządna zgrzewka zimniutkiego Lecha Ci się należy za pomoc :) Dobrze jest się uczyć od mądrzejszych od siebie. Zgadzam się z Twoją opinią i kolegi wyżej, zlecę robotę elektrykowi bo jak powiadają z prądem nie ma żartów he he ale Ci powiem że fascynują mnie te sprawy z elektryką, tak ogólnie jak to wszystko działa, jak te instalacje są zaprojektowane. Sam robię w budowlance ale myślę żeby się zapisać na jakiś kurs elektryki bo od ponad miesiąca intensywnie pochłaniam materiały o elektryce i ciągle jestem głodny nowej wiedzy :)

Mam na koniec jeszcze takie ostatnie, definitywnie ostatnie pytanie. Rozważam możliwość żeby w pokoju 1 i 2 tak zorganizować oświetlenie że:

W pokoju nr 1 będzie dwubiegunowy włącznik (z dwoma klawiszami) i pierwszym przyciskiem będzie mógł włączać/gasić światło w pierwszym pomieszczeniu a drugim przyciskiem będzie mógł włączać/gasić światło w pomieszczeniu drugim

W pokoju nr 2 też będzie dwu klawiszowy włącznik i pierwszym przyciskiem będzie mógł włączać/gasić światło w 1 pokoju a drugim klawiszem włączać/gasić światło w 2 pomieszczeniu

W pokoju nr 3 włącznik i oświetlenie będzie jakby niezależne (nie będzie go można włączyć lub wyłączyć z pokoju 1 i 2) ale wciąż będzie podpięte do tego samego obwodu

Tu moje pytanie czy taka instalacja jest możliwa i jakby wyglądała na rysunku. Z tą instalacją w 1 i 2 pomieszczeniu zorganizowaną na coś w rodzaju łącznika świecznikowego nie musi być idealnie tak jak opisałem że np. pierwszy klawisz w drugim pomieszczeniu koniecznie włącza/wyłącza światło w 1 pomieszczeniu bo jeśli to nie działa to jestem otwarty na rady jakby to inaczej zorganizować żeby w pierwszym pomieszczeniu kontrolować na dwu klawiszowym włączniku światło w pierwszym i drugim pomieszczeniu a w pomieszczeniu drugim kontrolować na analogicznym włączniku/wyłączniku światło w pierwszym i drugim pomieszczeniu. A w trzecim żeby było "niezależne" (włącznik jedno klawiszowy, przyporządkowany do jednej żarówki) ale pozostało na jednym obwodzie.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Zarówno w pok. 1 jaki i pok. 2 trzeba zastosować wył schodowy podwójny i połączyć je ze sobą a pok. 3 zostawić na łączniki pojedynczym.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Myślę że mniej zachodu będzie przy zastosowaniu przekaźnika bistabilnego. Na pewno mniej łączenia, ale kto jak woli. Rozumiem że obwód jest tylko do oświetlenia a nie również na gniazda?
  • Poziom 3  
    markus-19 napisał:
    Rozumiem że obwód jest tylko do oświetlenia a nie również na gniazda?

Tak, gniazda na pewno będą na osobnych obwodach. We wszystkich źródłach poświęconych instalacjom elektrycznym z którymi miałem styczność wszędzie zalecają rozgraniczać obwody z oświetleniem i z gniazdkami więc zamierzam się tego trzymać
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    W ostatnim pokoju robisz tak jak jest , w 1 i 2 jak na rysunku. 3 pomieszczenia, 3 żarówki, 3 włączniki - 1 obwód
  • Poziom 3  
    Dzięki wielkie za pomoc! Schemat na dwa pomieszczenia wydaje mi się teraz całkowicie zrozumiały i banalnie prosty. Jedyna rzecz której nie do końca jestem pewien to ten przewód na środku schematu idący na trzeci pokój, czy on jakoś się łączy (przez złączki) z kabelkami mostkującymi włączniki ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Dalej prowadzisz L i N do 3 pokoju do wyłącznika i lampy.
  • Poziom 3  
    Teraz wiem wszystko co chciałem wiedzieć na temat mojej przyszłej instalacji, jeszcze raz wielkie dzięki!