Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Tania grafika dla mało wymagającej osoby

10 Lip 2019 22:12 234 13
  • Poziom 15  
    Witam

Dziś moja grafka HD 5670 dokonała żywota. Czas na zakup innej karty. Nie znam się kompletnie w temacie. Liczby gigabajtów oraz kosmiczne nazwy kart sprawiają, że po przejrzeniu 2-3 ofert nic nie rozumiem. :D

Moja specyfikacja
    AMD Phenom X4 840 3,2GHz
    4GB RAM DDR3
    Zasilacz 350W, na pewno nie z czarnej listy, bez dodatkowych złączy zasilania
    Windows 7 & Xubuntu
    Do niedawna również wspomniany wyżej HD 5670 w wersji Asus z 512MB na podkładzie. Był niezły, ale już zaczynałem na niego narzekać.

Moje oczekiwania
    Złącza cyfrowe to dziś standard, ale chciałbym mieć jedno D-SUB (do dwóch monitorów)
    Płynna rozgrywka w 1900x1200@30fps w Fallout 3, Fallout New Vegas, Minecraft
    Gdyby to było możliwe to może nawet 720p@25fps w Fallout 4?
    Płynne odtwarzanie 1080p@60fps na YouTube
    Mile widziane chłodzenie pasywne

Mój budżet
    Zakładam, że 200-250 powinno wystarczyć. 250 to górna granica, i już nie możemy jej przekroczyć. Wiadomo, im taniej tym lepiej

Uwagi dodatkowe
    Jak wspomniałem wyżej mój zasilacz nie ma dodatkowego wyjścia zasilania.
    Chętnie odkupię kartę od forumowicza. Jestem w Bydgoszczy, i przyjmę oferty w wiadomości prywatnej.
    Nie jestem wielkim gejmerem. Od czasu do czasu w coś "popykam", no i chciałbym spróbować Fallout 4 nawet w medium/low.

Jak sądzę nie mam wielkich wymagań. Gdybym miał iść na jakiś drobny kompromis to mógłbym się zgodzić nawet na najtańszy, ale nowy model.

Zachęcam do dyskusji, dziękuję z góry za udział w temacie i pozdrawiam :D
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Nowe karty nie będą miały wyjść analogowych. Jeśli zdecydujesz się na nową kartę, to monitor, który ma tylko DSUB, podłączysz jedynie przez konwerter (na szczęście niedrogi i zwykle to rozwiązanie działa OK).

Niestety 250 złotych jest na nową kartę jest niskim budżetem. Z Nvidii GT1030 kosztuje ponad 300 złotych, przy czym trzeba uważać, żeby miała ta karta pamięci DDR5, bo tańsze wersje z DDR4 to porażka. RX550 od AMD jest jeszcze droższy.

Tak więc zostają używki. Z kart, które mają jeszcze dość rozsądny pobór prądu i mogą występować bez dodatkowego zasilania (ale nie muszą - przed zakupem należy to sprawdzić) można poszukać GTX750Ti, ostatecznie GTX750. Powinny się zmieścić w budżecie, większość GTX750 nie wymaga dodatkowego zasilania, z GTX750Ti jest różnie - część wersji nie wymaga, część wymaga (głównie wersje OC, ale to nie reguła).

GTX750/750Ti nie były przesadnie awaryjne i potrzebowały mało prądu, były już też względnie wydajne. Tych kart bym szukał. Nie polecam wersji z chłodzeniem pasywnym (GT1030 można takie dostać, GTX750/750Ti raczej nie, chociaż różnie bywa). Karta z chłodzeniem pasywnym pracuje w wysokich temperaturach, negatywnie to wpływa na jej żywotność. Lepiej kupić kartę z dużym chłodzeniem (dwa duże wentylatory) - będą one pracować na minimalnych obrotach bez obciążenia, a karta będzie zimna.
  • Poziom 15  
    Mam od ręki GT 630 za 100zł oraz Radeona R7 250 za 175zł. Warte zakupu czy przeczekać?

Czekam na więcej propozycji, bo wymieniona wyżej 750Ti nie istnieje w moim mieście, a 1030 przekracza fundusz.

Muszę przyznać, że temat jest gorący. Komputer obecnie działa na zintegrowanej karcie podpietej do monitorka 17". Długo tak nie pociągnę haha
    Istnieją opcje wysyłki i warto się nimi zainteresować.

GTX750Ti jest 2x szybsza niż R7-250.
    R7-250 jest ponad 2x szybsze niż GT630. (co daje już w ogóle przepaść między GT630 a GTX750/750Ti).

To powinno mówić wszystko o opłacalności zakupu tych kart.
  • Spec od komputerów
    Na allegro znajdziesz GT1030 w twoim budżecie, warto rozszerzyć horyzonty poza Twoje miasto bo karta jest dużo wydajniejsza, GTX750Ti kupisz za 150-170zł.
  • Poziom 15  
    W porządku, zatem chciałbym wiedzieć czy mogę również skusić się na niskie profile?

Mam na oku 1030 za 200zł, ale w niskim profilu z małym wentylatorem (miałem kiedyś HD 5450 w takiej wersji i mocno wył po czasie).
  • Spec od komputerów
    genuine486 napisał:
    Mam na oku 1030 za 200zł, ale w niskim profilu z małym wentylatorem (miałem kiedyś HD 5450 w takiej wersji i mocno wył po czasie).

Przy tej karcie to nie powinien być problem natomiast z reguły te nisko profilowe karty są mniej wydajne od pełnoprawnych i bardziej się grzeją. Na twoim miejscu kupiłbym normalnej wielkości kartę.
  • Poziom 15  
    Moi drodzy, cieszę się, że dostałem od was wskazówki co kupić.

Uważam jednak, że to trochę za mało. Macie jakieś propozycje od AMD?

Nie mogę po prostu znaleźć u siebie niczego sensownego, a nie mam czasu żeby czekać i bawić się w wysyłki.
  • Moderator
    genuine486 napisał:
    nie mam czasu żeby czekać i bawić się w wysyłki
    3-4 dni to dużo? Temat trwa już dwa dni, a u siebie nic ciekawego możesz nie znaleźć. Wygląda na to, że Ci wszystko jedno co kupisz, a wysiłki kolegów pójdą na marne. ;)
  • Poziom 15  
    Panie uszczypliwy moderatorze, pana post nie wnosi nic do tematu. Czy to czasem nie jest sprzeczne z regulaminem?

Znalazłem GT 740 i GT 760 w tej samej cenie (ok 250zł). 760 ma dodatkowe złącze na zasilanie. Gdybym nie "żyłował" karty, to jest w stanie działać do czasu wymiany zasilacza?
    Nie jest i nie ruszy bez dodatkowego zasilania. Do tego GTX760 to trochę starsza architektura niż GTX750/750Ti. Kupując GTX760 należy brać pod uwagę jej możliwą wyższą awaryjność.

GT740 w cenie GTX750 to ogólnie słaby biznes. Karta wyraźnie wolniejsza niż GTX750.

GT1030 są często niskoprofilowe, o ile jest to wersja DDR5 to na pewno to będzie lepsza karta niż GT740.
  • Poziom 15  
    Wychodzi na to że jedyną wartą uwagi kartą jest 1030. Na prawdę nie wysuniecie żadnej propozycji od AMD? :D

Przeanalizowałem za i przeciw, zrobiłem kalkulację funduszy i najlepiej będzie po prostu kupić nową, dobrą kartę. Sklepy internetowe mówią, że to wydatek ok 350zł. W drodze wyjątku mogę na to przystać, o ile zostaną spełnione moje potrzeby (fallout 4 na medium i 720p).

Wybór w zasadzie zapadł, ale chciałbym jeszcze, abyście rozwiali moje wątpliwości
    1. Jak wielka różnica będzie między low profile i zwykłą kartą? Kolega wyżej wspomnial o różnicy w wydajności..
    2. Co zrobić w przypadku, gdy oryginalne chłodzenie zacznie wyć? Jak wspomniałem wcześniej mój HD 5450 był najgłośniejszym elementem zestawu. Wymiana wentylatora na inny, uniwersalny? Może ktoś ma jakieś patenty?
    genuine486 napisał:
    Wychodzi na to że jedyną wartą uwagi kartą jest 1030

Nową tak, przy czym podkreślić raz jeszcze trzeba tylko z pamięciami DDR5, z używek jeszcze 750/750Ti, tym bardziej że 750Ti jest minimalnie wydajniejsze od 1030.

genuine486 napisał:
    Na prawdę nie wysuniecie żadnej propozycji od AMD?

Nie, gdyż w tym segmencie nic ciekawego nie ma w normalnych cenach. Na siłę R7-250X, czyli przemetkowane HD7770, ale raczej wymaga dodatkowego zasilania i jest wolniejsza od 750Ti/1030/750, albo nowsze R7-360, ale ta karta również prawdopodobnie wymaga dodatkowego zasilania (jest porównywalna, może minimalnie szybsza od 750Ti). Z nowych kart jedynie RX550, ale jest jednak ona sporo droższa od GT1030/DDR5 (przy czym niewiele od niej szybsza, w granicach 10% wydajności).

genuine486 napisał:
    1. Jak wielka różnica będzie między low profile i zwykłą kartą? Kolega wyżej wspomnial o różnicy w wydajności..

Główna róznica jest w wydajności chłodzenia. Będzie ono ze względu na mniejszą powierzchnię słabiej odprowadzać ciepło, więc wentylatory będą musiały generować większy przepływ powietrza, aby wychłodzić kartę. Do tego wentylatory będą mniejszej średnicy, co też wpływa na hałas. W przypadku GT1030 nie ma to dużego znaczenia, ta karta ledwo się grzeje (około 30W). Z GT1030 najfajniejsze modele, które trafiłem to Gigabyte GV-N1030OC-2GI. Tym niemniej dla mnie cena tej karty na poziomie 350 złotych jest zbyt wysoka w stosunku do jej wydajności.

genuine486 napisał:
    Co zrobić w przypadku, gdy oryginalne chłodzenie zacznie wyć? Jak wspomniałem wcześniej mój HD 5450 był najgłośniejszym elementem zestawu. Wymiana wentylatora na inny, uniwersalny? Może ktoś ma jakieś patenty?

Wymienić na gwarancji. A jeśli już po to zostają najczęściej patenty, bo karty mają w większości niestandardowe wymiary wentylatorów.
  • Poziom 15  
    Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Teraz nie mam już żadnych obaw ani zwątpień :D