Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.

11 Lip 2019 00:20 1437 13
  • Poziom 37  
    Swego czasu kupiłem i zamontowałem w garażu kilka opraw świetlówkowych z elektronicznym statecznikiem - takim jak na zdjęciu.
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.Główny.jpg Download (2.82 MB)
    Po pewnym czasie najpierw w jednej potem w drugiej oprawie przestała świecić jedna świetlówka. Świetlówki były nowe więc to nie była ich wina - dla pewności zamieniłem je miejscami i efekt był taki sam - zamieniona świetlówka nie świeciła a ta niby nie świecąca założona w drugie miejsce świeciła. Postanowiłem dokonać próby naprawy elektroniki. Układ jest w pudełku- obudowie przymocowany jedną śrubką, owinięty teflonową folią więc demontaż nie był trudny. PCB wygląda tak:
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.Widok elek...roniki.jpg Download (2.67 MB)
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.PCB.jpg Download (3 MB)
    Już na pierwszy rzut oka można wyróżnić bloki:
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.PCB blo...jpg Download (1.15 MB)
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.bloki funk...onalne.jpg Download (1.01 MB)
    -zasilacza DC
    -przetwornicy
    -zasilania lamp.
    Diagnostykę miałem ułatwioną ponieważ świecąca jedna świetlówka potwierdzała sprawność dwu bloków - zasilacza i przetwornicy. Problem leżał w bloku zasilania lamp. Najpierw wylutowałem i sprawdziłem dławiki
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.Wylutowane...ławiki.jpg Download (2.87 MB)
    Jak widać dławiki są sprawne maja porównywalną indukcyjność:
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.Pomiar dł..ka.jpg Download (1.92 MB)
    Winowajcą okazał się jeden z kondensatorów - konkretnie C5 - był przebity, Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.IMG_201907...191054.jpg Download (2.86 MB) pokazywał pełne zwarcie.
    Oto winowajca:
    Naprawa elektronicznego statecznika świetlówek.Uszkodzony...nsator.jpg Download (2.39 MB)
    Po wymianie na kondensator o takiej samej pojemności ale napięciu pracy 1000V ( z rosyjskiego telewizora CRT ) obie świetlówki świecą.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Może w myśl reguły Do It Yourself to się trochę nadaje...
    Nprmalnie pewnie stateczniki skończyłyby w koszu a tak - niewielkim kosztem powrót do życia.
    Mi się podoba.
  • PCBway
  • Poziom 17  
    No niestety. Skończyły się czasy czterdziestoletnich działających dławików w imię "ekologi". Teraz góra trzy lata i lampa w kibel.
  • Poziom 17  
    kris1966 napisał:
    No niestety. Skończyły się czasy czterdziestoletnich działających dławików w imię "ekologi. Teraz góra trzy lata i lampa w kibel.".

Jak masz elektroniczny statecznik z plasteliny to " lampa i statecznik w kibel". Kiedyś wymieniłem statecznik w domu na elektroniczny Osrama - dużo wyższa sprawność, nie grzeje się tak. Zapewnia prawidłowy start na ciepło i zimno. Odpowiednio podgrzewa elektrodę. Nie migocze. Stabilizuje parametry. Świetlówki pracują latami. Jedynym ograniczeniem jest nominalne starzenie się samego źródła światła (świetlówek). Nawet te z niższej półki (ale nie jednorazówki) z podgrzewaniem są nieporównywalnie lepsze od mechanicznych dławików i z bimetalowym zapłonnikiem.
  • Poziom 17  
    kris1966 napisał:
    No niestety. Skończyły się czasy czterdziestoletnich działających dławików w imię "ekologi". Teraz góra trzy lata i lampa w kibel.

Bardziej ekonomia, miedź do dławików kosztuje w chinach więcej niż ten kawałek płytki.

Autorowi akurat udało się naprawić elektroniczny statecznik. Ale ja poruszę inny temat. Na 5 lamp które użytkuję w piwnicy wszystkie po kolei przestawały świecić w zależności od tego jak często są używane. (Najpierw schody i kotłownia, a potem dalsze)
    Problemem okazała się degradacja świetlówek w tych lampach, po prostu elektroniczne stateczniki nie były w stanie ich wystartować.

Świetlówek nie wymieniałem, a przerobiłem lampy na dławiki z demobilu. I tak sobie działają następne lata na dobitych świetlówkach.
  • Poziom 18  
    Co się dziwić jak oprawa kosztuje 40zł. Druty połączeniowe wykonane z aluminium.
    Taki Statecznik uszkadza świetlówki poprzez brak podgrzewania skrętek czego efektem na końcach rury są czarne naloty.
    Taka lampa za takie pieniądze nadaje się jako obudowa z kloszem do zastosowania z innymi źródłami światła: Led.
  • Poziom 37  
    Niestety te układy startują świetlówki "na zimo" co nie jest zdrowe dla nowych rur. Natomiast potrafią w ten sposób "ożywić" rury ze spalona skrętką które nie zaświecą w klasycznej oprawie. Owszem LED-y są potencjalnie lepsze tylko znowu ta oszczędna elektronika. Zrobiona jak najtańszym kosztem odbija się na żywotności lampy.
  • Poziom 17  
    zworys napisał:
    Niestety te układy startują świetlówki "na zimo" co nie jest zdrowe dla nowych rur.
    To jest destrukcyjne dla KAŻDEJ świetlówki. Bez znaczenia
    zworys napisał:
    robiona jak najtańszym kosztem
    Koszt nie może być tani :) Po Polsku piszemy albo najtaniej, albo najniższym kosztem.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Może któryś z kolegów zdradzi mi gdzie kupił ten starter.
    U mnie w garażu w dwóch świetlówkach głośni brzęczą dławiki.
    Na AliExpress nie znalazłem.

Z góry dziękuję.

E.Krajczok
  • Poziom 27  
    austin007 napisał:
    elektroniczny Osrama

Ile takich wymieniam w pracy w oprawach Cosmo. Niektóre dwa lata z niewielkim hakiem mają. Wymiana elektrolitu 400V, czasem umycie wnętrza izopropanolem z resztek elektrolitu i do szafy na potem.
  • Poziom 12  
    Kolego sworys co muszę wpisać na Alli by to znaleźc.
    Jak swpiszę LF-236 wyświetla się 5 wyników, ale nie ma tam startera.

Za odp. z góry dziekuję.

E.Krajczok

Dodano po 4 [minuty]:

Po wpisaniu "electronic ballast LF-236 mam to co chciałem.

Pozdrawiam.

E.K.