Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje oświetlenia do sklepu

11 Lip 2019 02:00 417 11
  • Poziom 7  
    Dzień dobry ostatnio dobry znajomy ''fachowiec" polecił mi zmianę dotychczasowego oświetlenia świetlówkowego 2x36w na rozwiązanie ledowe ''energooszczędne'' 2x18w. No i racja że biorą połowę mocy co dotychczasowe ale nie było z nimi problemu w zimę ale jak zaczęły się upały to ''energooszczędne'' oświetlenie najpierw traciło na jasności a potem umierały jedna po drugiej. Oświetlenie pracuje od 6-21 czyli ok 15-16 godziny bo nie zawsze się zamknie o 21. Pracują one 6 dni w tygodniu. W ciągu miesiąca potrafiłem wymienić 4 sztuki na 6 pracujących. I zadaję pytanie czy jest osoba która jest w stanie mi pomóc w doborze takowego oświetlenia po prostu żeby było naprawdę energooszczędne i z biegiem czasu jak najmniej traciło ono na jasności i było porównywalny efekt do poprzedniego rozwiązania świetlówkowego. Fachura najpierw pokazała mi że u niego w garażu działa doskonale i też pracuje w porównywalnym czasie i będzie super. Te świetlówki które używam

http://www.mojeledy.pl/index.php?option=com_v...mart_product_id=1088&virtuemart_category_id=1
  • Poziom 32  
    No cóż, to są skutki tak zwanych półśrodków. Jeżeli kolega decydował się na modernizację oświetlenia a tym bardziej w sklepie, to należało wymienić nie świetlówki a całe oprawy na ledowe i to firm renomowanych, a nie produkowanych u pana Kazia w garażu, czy też z Chin. Owszem, są droższe, ale spełniają normy, i są projektowane na nasze warunki klimatyczne.
  • Poziom 9  
    Szanowny Kolego z posta powyżej - czy kiedykolwiek projektowałeś/modernizowałeś oświetlenie stosując "oświetlenie z Chin"? Po poście jasno widać, że nie masz o tym bladego pojęcia...

Pracuje w tym zawodzie od 14 lat, posiadam uprawnienia pełne do projektowania i kierowania robotami el., jak również jestem honorowym członkiem Warszawskiego SPE i przy ograniczonym budżecie zawsze razem z moimi asystentami stosujemy oprawy z Chin (do dużo większych sklepów i hal). Proponuję tylko nie patrzeć na te najtańsze, bo zastosowanie ich się kończy tak jak Autor przedstawił. Oprawy chińskie bardzo często posiadają dużo lepsze charakterystyki niż europejskie oprawy z certyfikatami...

Polecam rozejrzeć się na najbardziej znanym portalu aukcyjnym z Chin (nie podam linka aby nie reklamować). Są tam setki producentów, którzy nawet przy małym sklepie pomogą dobrać odpowiednie oświetlenie i przygotują projekt za darmo.
    Opinie konsumentów również potwierdzają moje słowa. Nie jestem przywiązany do żadnego producenta ale mam dobre doświadczenia z firmą Hui Dong. Oczywiście są dziesiątki innych producentów dlatego proponuje kierować się opiniami kupujących.

PS. Osobiście, w dzisiejszych czasach, na Kolegi miejscu rozglądałbym się za "inteligentymi oprawami LED" z wbudowanymi dimmerami cyfrowymi (centralnie sterowanymi). W stosunku nawet do LEDów pozwalają na osiągnięcie oszczędności rzędu 80% wzg. zwykłego LEDa a oscylacja mocy biernej na nich praktycznie nie występuje... Oczywiście modernizacja wtedy więcej kosztuje ale moim zdaniem warto. Sam staram się projektować tylko na takich stosując Chińczyki.

Mam nadzieję, że pomogłem.
  • Poziom 32  
    Energeton napisał:
    Szanowny Kolego z posta powyżej - czy kiedykolwiek projektowałeś/modernizowałeś oświetlenie stosując "oświetlenie z Chin"? Po poście jasno widać, że nie masz o tym bladego pojęcia...
    No cóż, trudno kogoś oceniać nawet jak ma aż 14-to letnie doświadczenie... dlatego ja nie podejmuję się oceniać wiedzy kolegi w tym zakresie i proszę mi nie wytykać baku wiedzy z mojej strony. A tak nawiasem mówiąc to doświadczenie zawodowe mam znacznie dłuższe od kolegi i to związane z projektowaniem i produkcją opraw oświetleniowych.
    Mówiąc o Chińskich oprawach wyraźnie miałem na myśli te produkowane przez firmy krzak a nie montowane w montowniach przeniesionych do Chin przez znane koncerny. Bo to dwie różne sprawy.
    Tak więc na przyszłość radzę mieć więcej pokory dla użytkowników Elektrody.
    Pozdrawiam.
    Pd.
    Nie jesteśmy na Ty.

Moderowany przez retrofood:

Na forum właśnie jesteśmy na "Ty". Proszę o tym pamiętać.

• Poziom 9  
    Szanowny PANIE Kolego. Myślałem, że na internetowym forum, normalnym jest, że rozmowa między użytkownikami jest prowadzona na Ty. Oczywiście będę się zwracał do Sz. P. Kolegi per Pan, jeśli tak go to uwłacza. Do mnie zaś Sz. P. Kolega może się zwracać jak mu się żywnie podoba :)

Moim celem nie jest kłótnia z Sz. P. Kolegą, tylko pomoc Autorowi postu, który zwrócił się do użytkowników tego specjalistycznego forum z problemem o pomoc... W poście #2 Sz. P. Kolega jasno przedstawił, że chodzi mu o wszystkie oprawy z Chin (przynajmniej tak można wywnioskować po Sz. P. Kolegi poście) z czym się nie zgadzam, ponieważ w mojej długoletniej karierze, Chińczyki często sprawdzały się o wiele lepiej niż oprawy z renomowanych europejskich koncernów. Kolega zaś zamiast pomóc i przedstawić rozwiązanie problemu ewidentnie próbuje udowodnić autorowi, że popełnił błąd, zero konkretów, tylko potrzeba ukazania swojej wyższości. Proszę mi wytłumaczyć Sz. P. Kolego jak to ma pomóc naszemu Autorowi? Co do doświadczenia Sz. P. Kolegi to niech Sz. P. uwierzy, że średnio mnie ono interesuje (myślę, że Autora podobnie). Kończąc tą bezsensowną dyskusję życzę Autorowi aby poradził sobie z problemem.

W razie wątpliwości proszę pisać w prywatnej wiadomości i postaram się pomóc.
  • Poziom 7  
    Szczerze mówiąc myślałem o świetlówkach firmy Philips z serii master LEDtube lub CorePro. Co Panowie o tym sądzą ?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jakiekolwiek wymienne źródła światła T8 LED nie mają najmniejszego sensu zastosowania w tego typu warunkach. Należy zainstalować wyłącznie oprawy ze zintegrowanymi modułami LED, których konstrukcja zapewnia odpowiednią trwałość i niezawodność w danym środowisku eksploatacji (w szczególności dot. to oczywiście temperatury otoczenia). Dodatkowo przy tego typu modernizacji instalacji oświetleniowej w obiekcie użyteczności publicznej jakim jest sklep należy wykonać projekt i zweryfikować jego zgodność z wymogami normy PN-EN 12464-1:2012, aby nie być później zaskoczonym przy wizycie PIP'u.

Jednocześnie pozwolę sobie nie zgodzić się z twierdzeniem kolegi @Energeton, że "Oprawy chińskie bardzo często posiadają dużo lepsze charakterystyki niż europejskie oprawy z certyfikatami...". Średnio w miesiącu (od wielu, WIELU lat) oceniam w Laboratorium ok. 100 tego typu produktów pod kątem zgodności z wymogami bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Efekt jest taki, że z tych 100 produktów tylko ok. 10% to wyroby zgodne z wymogami. Pozostała reszta nie powinna pojawić się na rynku z różnych powodów... Nikt oczywiście nie zabrania nikomu zakupów na tym chińskim portalu, jednakże proszę być świadomym odpowiedzialności i konsekwencji tego co się robi, zarówno w w zakresie prywatnym (np. braku odpowiedniego natężenia oświetlenia ze względu na rozjazd rzeczywistej wartości strumienia świetlnego z deklarowanym parametrem, przyszłych rachunków za moc bierną pojemnościową wystawianych przez ZE, itp.), jak i społecznym (np. "produkcja" ogromnej ilości odpadów elektrotechnicznych).

Ps. Osobiście nie będę ukrywał, że jestem przerażony propagowaniem przez Członka SPE zakupów na chińskich portalach aukcyjnych produktów elektrotechnicznych (często wątpliwej jakości i pochodzenia) oraz faktem, iż jako argument przy wyborze produktów przywołuje się tutaj "opinie klientów", które jak wiadomo są jak "d*pa"... każdy ma swoją...
  • Poziom 7  
    Panowie to sklep osiedlowy a nie market i wiosce zabitej dechami. No ale jeśli Panowie polecają całe lampy to trzeba będzie temat przedyskutować i zmienić bo to co mam nie nadaje się do użytku. Jak by mogli Panowie jakąś lampę przykładową polecić. Mówię przykładową lampę nie chodzi o konkretnej mocy bo to dobiorę sobie później z pomocą specjalisty. Chcę się skonsultować żebym nie wpadł tak jak ze znajomym fachowcem.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Zrób proszę zdjęcie tego co u Ciebie wisi na suficie i wklej tutaj na forum. Łatwiej będzie nam coś dobrać. Ewentualnie odezwij się na prv, pomogę.

Ps. Rozumiem, że Twój post dotyczy problemu małego sklepu w wiosce zabitej dechami, ale wydaje mi się, że to forum działa po to by pomagać w sposób rzetelny i profesjonalny, a nie bawić się w "bohaterów w swoim domu" ;)
  • Poziom 7  
    https://www.gtv.com.pl/lighting/pl/produkty/o...-oprawy-liniowe/oprawa-swietlowkowa-evg-zefir

Wiszą tego 3 sztuki. Tylko te co mam były na stateczniki magnetyczne Philipsa i starter i jedna była na elektroniczny statecznik gtv ale po zmianie na ledy fachura wybebeszył te lampy i zostały same oprawki. Świetlówki led są zasilane jednostronnie. Wszystkie części mam pozostałości po starym rozwiązaniu. Wchodziły tam dwie świetlówki po 36w

Ps. Po to jest takie specjalistyczne forum na którym są fachowcy żeby udzielać rzetelnych odpowiedzi. Powiedziałem żeby aż tak podejść do tematu trochę na luzie i aż tak mocno się nie trzymać się norm bo niewierze żeby na moją wiochę zawitał PIP ale wszystko się może zdarzyć jak śpiewała Lipnicka.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Na Twoim miejscu rozglądałbym się za trzema panelami LED w rozmiarze 120×30 cm i strumieniu świetlnym min. 4000 lm. Oczywiście barwa neutralna (4000K).
  • Poziom 7  
    Może być rastrowa. A jakie polecasz nie za drogie żeby spełniały wymagania i były wytrzymałe