Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotokomórki nie wykrywają przeszkody

11 Lip 2019 10:40 114 4
  • Poziom 13  
    Witam.
    Chcę wykonać oświetlenie schodów, które ma się załączyć po przerwaniu strumienia IR między dwoma fotokomórkami.
    Zakupiłem fotokomórki Prism (chińczyki najtańsze z alledrogo).
    Obie podłączyłem do zasilacza. Akurat znalazłem jakiś 12V 0,1A. Deklarowany pobór prądu to 30mA - nadajnik i 15mA - odbiornik. Zmierzyłem na jednym z nich i było 9mA.
    Na jednej z nich jest przekaźnik. Z moich obserwacji wynika, że wyłączenie zasilania w komórce nadawczej powoduje zadziałanie przekaźnika. Żadne przesłonienie nie daje takiego efektu.
    Kupiłem dwie pary i obie działają identycznie.
    Sprzedawca twierdzi, że nikt nie reklamował tego produktu przede mną, więc może coś robię źle. Myślałem, że może są za blisko siebie, ale podłączyłem je do centrali bramy wjazdowej i reakcja była taka sama (a właściwie jej brak).

Miał ktoś podobne doświadczenia? Robię coś źle, że nie działa zgodnie z oczekiwaniem?
  • Moderator Zabezpieczeń
  • Poziom 36  
    Witam,
    a jak wyglada ta wazka swiatla IR? moze jest szeroka i masz odbicia i rejestruje to co sie odbija od np. scian. Podobnie z odbiornikiem, moze docelowo ogranic kat widzenia.
    Zaslon nadajnik i jak wtedy zadziala to chyba jestem blsko.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Mam winnego. Chyba.
    Fotokomórki działają poprawnie gdy dotykam elementu zaznaczonego na zdjęciu.
    Da się to jakoś naprawić? Fotokomórki nie wykrywają przeszkody