Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacze

03 Kwi 2003 23:06 1721 11
  • Poziom 1  
    potrzebuje teorie z podstaw elektroniki o wzmacniaczach, generatorach, stabilizatorach, diodach, traznzystorach, tyrystorach (uklady i ch-ki) please
  • Poziom 28  
    Jeżeli tyle tego potrzebujesz to masz przed sobą jakiś rok nauki :wink: . Tego wszystkiego nie da sie opanować w jednym poście. Na elektrodzie teorię masz tu:
    www.elektroda.pl/rtvforum/teoria.php ,
    a jak w googla wpiszesz "tranzystor" to żeby przeczytać wszystko co wyświetli będziesz potrzebował duuuuużo czasu.
    Bardzo fajnie, przystępnie i łopatologicznie teoria jest opisana w "Sztuka elektroniki" autorstwa Hill/Horowitz (2 tomy).
    Inaczej po prostu nie da się.
    Życzę miłej lekturki do poduszki :wink:
  • Poziom 43  
    Ale jak można ot wszystko tak barbarzyńsko wrzucać do jednego nie pasuje, mi coś, jakby to byl post o 'nabicie punktów' bo jak mozna chcieć wiedzy najpierw o rzeczach bedących pewnymi urządzeniami elektronicznymi, tj wzmacniacz , stabilizator, a łączyc to z tranzystorami trzeba wybrac czy podchodzisz do elektroniki w sposób syntetyczny czy analityczny. Tego się uczy latami nie ma człowieka na świecie który wszystko wie na temat choćby samej budowy tranzystora... typów podtypów domieszek rozmieszczeń elektronów. Jakbyś miał analitycznie rozwiązywac wzmacniacz musiałbyś się znać i na tranzystorach i na diodach ale na innych rzeczach - o których nie wpomniałeś. książek jest wiele. Encyklopedie poradniki. Najlepiej trzeba wejść do biblioteczki przypracownianej i pościągać stamtąd pare ciekawych książeczek - Elektronika Łatwiejsza NIż pprzypuszczasz Nurmana, po za tym bedizesz potrzebował podstawy elektrotechniki, im starsze tym lepsze najlepiej już z tranzystorami :)
  • Poziom 13  
    Witam

Mam pytanie: czy zna ktos jakies strony, gdzie moglbym znalezc informacje na temat "wzmacniaczy elektrycznych i elektronicznych". Potrzebne mi to jest na referat i dlatego chodziloby mi o teorie a nie jakies rozwiazania praktyczne.

Z gory thx
  • Poziom 43  
    jakie bys chciał. I od jakiej strony to ma być opisane od strony audiofilskiej (wrażenia odsłuchowe subiektywne) czy elektrycznej (obiektywne) , czy to ma byc pod względem zastosowania czy pod innymi względami, odsłuchowymi, pasma czestotliwości, technologii wykonania (lampy, tranzystory, układy scalone, uklady hybrydowe, hybrydy lampotranzystorowe, wzmacniacze magnetyczne [typowo elektryczne]), wzmocnienia, typu konstrukcji klasy, przeznaczenia (estradowe, radiowe, podsłuchowe, przedwzmacniające, korekcyjne, szerokopasmowe, selektywne, audiofilskie, studyjne, wyspecjalizowane, sterowniki silnikowe)
  • Poziom 13  
    Dzieki za szybka odpowiedz
    Wiec chodziloby mi o cos takiego: jakies wiadomosci ogolne potem podzial no i przedstawienie poszeczegolnych typow wzmacniaczy, co do podejscia do tematu to nie ma to wiekszego znaczenia od jakiej strony to bedzie, przypomne tylko ze to ma byc referat (w celu zdobycia dodatkowej oceny) wiec wiadomosci raczej nie musza byc bardzo "wnikliwe i szczegolowe" (chodzi mi o to ze nie potrzebuje az 20 stron), ale jak narazie nie potrafie znalezc niczego konkretnego bo sa to bardzo skromne informacje albo oferty sklepow itp, a w ksiazkach ktore posiadam jest tego zdecydowanie za malo
  • Poziom 13  
    co to podzialu to znam zreszta sa rozne podzialy w zaleznosci od parametrow wg ktorych dokonuje sie tego podzialu ale to juz wspominales, ale mi chodzilo o podzial wraz z opisem tak jest to w 1 zalaczonym linku jednak tam jest tylko podzial klas wzmacniaczy mocy, a mi chodziloby jeszcze o inne rodzaje wzmacniaczy, np. znalazlem tez taki podzial (wzm: tranzystorowe, tyrystorowe, elktrohydrauliczne) i tu tez chyba naleza sie przeprosiny z mojej strony bo chyba zle sie wyrazilem mowiac ze nie ma znaczenia od jakiej strony podejdzie sie do tematu mialem na mysli ze moga byc rozne podzialy w zaleznosci od roznych parametrow, a tymczasem ty podsunales mi tylko podzial ze wzgledu na klasy
    no i moje zasadnicze pytanie moze wyda sie glupie ale jakos nie umie wpasc na to jakie to sa wzmacniacze elektryczne a jakie elektroniczne domyslam sie ze roznica polega na tym jakie moce moga osiagac ale pewnosci nie mam

Dzieki za pomoc i jesli to mozliwe prosze o dalsza

Pozdro
  • Poziom 24  
    ...zdecyduj się czy chcesz pomocy z elektrotechniki czy z elektroniki. pozdrawiam. jomek
  • Poziom 43  
    w necie nic nie znajdziesz ciekawego polecam jakąkolwiek ksiażke, skoro aż tak isę wgłębiasz i obejmujesz już nawet parapozaleketryczne uklady (elektrohydrauliczne) . Będziesz musiał solidnie do tego podejść - analiza automatyczna, ksiązki z automatyki, w dodatku pokaźna analiza transmitacyjna.

Pamietaj że nikt tego za Ciebie nie zrobi.

Wydaje mi się zę podział na elektroniczne i elektryczne jest troche sztuczny..

no bo kazdy elektroniczny jest elektryczny... elektryczne to wszelkie te co mają zastosowanie w przemysle, sterowanie, zasilanie silników. elektroniczne można wpakować do kategorii mniejszych wymiarów... czyli mniejszych mocy, dokładniejszych, mniejszumnych itp...
  • Poziom 13  
    Dzieki za pomoc, troche jeszcze poszukam i biore sie do pracy

Pozdro