Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nie dać się "zrobić" kupując używanego laptopa z logo jabłka?

11 Lip 2019 11:27 129 6
  • Poziom 9  
    Nie będę oszukiwać i powiem wprost, szkoda mi pieniędzy na nowy (tak drogi sprzęt). Nie chcę także bawić się już w tzw. hamaca bo to i tak sensu nie ma. Poszukuję używanego Maca (laptop) do prac biurowych (MS Office), przeglądania internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów 1080p, lekkiej obróbki tych filmów (przycinanie, napisy, konwersja) a także zabawy z audio (zgrywanie muzyki z filmów, poprawa jakości, cięcie i inne (Audacity mi wystarczał)).
    Chciałabym nabyć używanego Maca albowiem popracowałam chwilę na MacOS X Sierra High i powiem szczerze że to inny świat jak świat Windows. Problem tylko w tym iż lapek był prawie nowy, miał 16GB RAM i matrycę UHD. Nie mam kasiory na coś takiego więc muszę poszukać starszego modelu i tu powstaje masa problemów. Od czego w ogóle zacząć poszukiwania? Stan techniczny (wizualnie) ogarnę lecz z resztą będzie już gorzej. Ciężko mi trafić na coś co ma matrycę FullHD IPS i jest w przedziale cenowym 1000-3000zł, chodzi o to że w 90% przypadków pracuję z tekstem i obraz musi spełniać wymagania moich oczów, takowe jak 1366x768 czy 1600x900 (liczy się PPI) przy 13>15" to za mało jak na dzisiejsze czasy, często ostrości czcionek nie ma a to męczy oczy.
  • Użytkownik obserwowany
    Albo z wyprzedaży, może jakiś powystawowy albo np na ebay gdzie możesz zapłacić paypal i kupując od firmy masz 30 dni na zwrot bez podania przyczynę. Może Amazon. Ja kupuje nowe rzeczy u nich w cenie używanych.
  • Poziom 9  
    Zapomniałam dodać iż odbiór tylko osobisty, więc szukam laptopa lokalnie z możliwością sprawdzenia. Wysyłkowo nie kupuję już od ponad 11 lat.
  • Użytkownik obserwowany
    Szkoda. Niczym nie ryzykujesz. Masz czas na zwrot i sprawdzenie. Na szybko u kogoś też nie sprawdzisz wszystkiego. Jak uważasz. Ja kupuję np tylko w necie. Nawet patyczki do uszu.
  • Poziom 9  
    Spoiler:

Internet w Polsce to jeden wielki Outlet, towary ze zwrotów, zwroty serwisowe, towary ze zwrotów od klientów itp. Sądzę że za granicą jest identycznie, zwłaszcza "na wyspach", tam naszych rodzimych BIZNESMENÓW jest po uszy, którzy tylko patrzą aby wyrwać taniej, naprawiane, zwrócone i pogonić dalej jako nowe ze śmieszną, wirtualną gwarancją. Ja akurat jestem z tych którzy nawet ze sklepu stacjonarnego nie wezmą sprzętu gdy zerwana jest z pudełka oryginalna plomba producenta i zanim te pudełko otworzę, sprawdzam czy nadawcą paczki nie było przypadkiem np. SERWISOWE CENTRUM KOMPUTEROWE S.A. zamiast DELL Sp.z o.o. Moi znajomi nie są tak UCZULENI (tj. rąbnięci) i dzięki temu bardzo często wymieniają sprzęt z powodu dziwnych usterek. Ja wymieniam najczęściej wtedy, gdy już technologicznie sprzęt umiera ale nadal działa. Trzeba bardzo mocno uważać na internetowe sklepiki, prosty przykład: żarówki ledowe polecane przez pół internetu (z Allegro) poświeciły tylko 8>10 miesięcy, próbowałam się przekonać tym zakupem do jakości towarów i wyszło mi 90zł bokiem (trzy sztuki żarówek przepalone w niecałe 10 miesięcy), tymczasem żarówki droższe o 100% z OBI świecą trzeci rok i nic im nie jest.

Jak nie dać się "zrobić" kupując używanego laptopa z logo jabłka?

Wracając do tematu używanego "Jabłka" to pytać niestety trzeba, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z tego typu laptopem pierwszy raz. Chodzi o opisy w ofertach sprzedaży, ludzie wypisują takie bzdury że płakać się chce, chodzi o specyfikację.
  • Użytkownik obserwowany
    Słuchaj ja kupuję na ebay i nie mam problemu. Płacę za towar paypal i jak coś to do zwrotu. W Polsce wiem że jest problem na allegro bo nie akceptują paypal dlatego ci poradziłem zagranice np amazon. Sprzedają świetne rzeczy a pod używane kryją sie naprawdę prawie nieużywane. Przykład. Ostatnio kupiłem klawiaturę cena chyba 165GBP dałem 75 na włoskim amazonie.
    Chcesz matrycę fhd? Teraz to standard. Jaki procesor dysk wielkość? Dlaczego apple?

Dodano po 1 [minuty]:

Czytam że chcesz matryce uhd w laptopie? Raczej ciężko.

Dodano po 2 [minuty]:

Matrycę uhd czy grafika uhd620?
  • Poziom 9  
    Chodzi o to że pracuję po 8-10h dziennie z tekstem i nie mam miejsca w miejscu pracy na monitor. Tu gdzie siedzę (muszę siedzieć) nie zmieści się nic prócz może 17 calowego laptopa. Laptopa także muszę zabierać do domu, więc musi to być coś w miarę lekkiego.
    Dlaczego matryca takiej jakości?
    Oczy mnie bolą, często szczypią. Nie dzieje się to przy czymś co jest IPSem i ma FULL HD minimum, bez względu na rozmiar (14>17"), wtedy jest super, mogę godzinami pracować z tekstem. Chodzi mi przede wszystkim o jakość czcionki i ogólnie grafiki i wiem że im większe PPI tym obraz będzie bardziej ostry. Na ekranach 1366x768 czy 1600x900 z PPI na poziomie od powiedzmy 115 do 150 nie mogę pracować, oczy łzawią, czcionka rozmazana, widzę piksele z których składają się litery. To nie do przyjęcia w XXI wieku.

Dlaczego Apple?
    Mam dość Windows. Windows pożera zasoby komputera, wiecznie coś wierci na dyskach. Obok stojący nowszy AIR z Sierrą High z tym samym projektem w OFFICE pokazuje zużycie RAM 1,25GB. Laptop HP z Windows10 pokazuje że zjadł ponad 4GB, na dodatek ten od Appla w ogóle nie załącza wiatraka a dioda od dysku mruga raz na minutę, ten z Windows wierci dysk nagminnie a wiatrak budzi się średnio co kilkadziesiąt sekund (w tle działa tylko klasyczny MS Office i reszta standardowych usług Windows10).

A grafika musi mieć jedynie wsparcie dla filmów 4K, czyli HEVC265. Dla mnie oznacza to przede wszystkim nowszy sprzęt albowiem wszystko co ma H264 w dół będzie przedpotopowe.

W laptopie muszę mieć także podświetlaną klawiaturę lecz musi być ona dobrej jakości, chodzi o to że świecić mają tylko LITERY a nie okolice klawiszy bo to w nocy strasznie razi.
    Matryca musi mieć minimum 13.3 a maksimum 17.3" oraz rozdzielczość 1920x1080 przy czym, wolałabym aby przy FullHD była to matryca jednak między 13.3 a 15.7" a nie 17, chodzi o PPI.