Wskazany przez Ciebie zapis dotyczy prowadzenia rur poprzez
pomieszczenia mieszkalne. Ale, aby ten zapis był zrozumiały należy go czytać wraz z zapisem punkt 1
Quote: § 164.
1. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub
wpływać na parametry eksploatacyjne gazu.
2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji
gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem
zastosowania rur miedzianych, zgodnych
z Polską Normę dotyczącą rur miedzianych do gazu, łączonych
przez lutowanie lutem twardym, lub rur stalowych
bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych,
zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur przewodowych,
łączonych przez spawanie.
oraz definicjami:
Quote:
§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
9) mieszkaniu — rozumie się przez to zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, spełniający niezbędne warunki do stałego pobytu ludzi i prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego
11) pomieszczeniu mieszkalnym — rozumie się przez
to pokoje w mieszkaniach, a także sypialnie i pomieszczenia do pobytu dziennego w budynku zamieszkania zbiorowego,
Nigdy jeszcze nie spotkałem w budownictwie wielorodzinnym instalacji prowadzonej poprzez pomieszczenia mieszkalne.
Nawet w starych kamienicach, gdzie nie ma innej możliwości, zawszew instalacje były zaprojektowane na zewnątrz tak, aby nie przechodziły poprzez pomieszczenia mieszkalne tylko wchodziły wprost do pomieszczeń w których znajdują się urządzenia gazowe.
O tym jakie rury i jakie połączenia należy stosować "mówi":
Quote:
§ 163.
4. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, a także w pozostałych budynkach za gazomierzami lub odgałęzieniami prowadzącymi do odrębnych mieszkań lub lokali użytkowych powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, łączonych również z zastosowaniem połączeń gwintowanych
bądź też z rur miedzianych łączonych przez lutowanie lutem twardym.
Poza ww zapisami jest jeszcze szereg norm, które określają rodzaje rur oraz sposoby ich łączenia oraz sposoby prowadzenia.
Oczywiście jeżeli nie ma innej możliwości i instalacja będzie musiała przechodzić poprzez pomieszczenia mieszkalne to rury stalowe muszą być spawane, a miedziane łączone lutem twardym, ale należy unikać takiego prowadzenia.
Dodano po 15 [minuty]: misiek1111 wrote: Oczywiście, że są projektanci i kier. bud. z uprawnieniami, tylko rzadko który chce się podjąć małej partaniny w postaci przeróbek - tylko to miałem do przekazania.
Dla projektanta i kierownika budowy instalacji gazowej, przeróbka czy też nowa instalacja to takie same wymagania, taka sama robota i takie same pieniądze.
Gorzej jest z wykonawcami, bo jest to zbyt mało dochodowa popierdółka.