Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej.

krakowiak77 11 Jul 2019 20:22 11961 9
 • #1
  krakowiak77
  Level 10  
  Witam.
  Zakwitły drzewa i straciłem sygnał. Odbieram tylko jeden program który ma " przebłyski " i skacze zasięg. Jesień i zima jest wszystko OK.
  Nie wiem czy to drzewo w kierunku na wprost czy rosnące obok anteny zakłóca. Czy drzewo rosnące obok anteny może zakłócać sygnał w pionie ?
  Spółdzielnia może mi podciąć te gałęzie nad anteną w lini prostej ale czy to w ogóle coś da ?
  Na dachu nie mam możliwości instalacji anteny.

  1 piętro , antena na wys około 3 metrów. Do drzewa na wprost około 20 metrów. Drzewo wysokie ponad blok 4 piętrowy może z 10 metrów czyli ma z 30 m.

  Pozdrawiam

  MM Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej. Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej. Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej. Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej. Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej. Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej. Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej.
 • Helpful post
  #2
  LeDy
  Level 43  
  Tyle o tym pisałem na elektrodzie. Kąt odbioru to ok. 30°. Na 10m sygnał "podnosi się" ok 6m. Łatwo sprawdzić czy przeszkoda, drzewo zasłania i ile trzeba skrócić.
  Liczy się od miejsca zainstalowania czaszy. Przy obecnym czasie ok. 13°° zobaczyć jak świeci na czaszę słońce i będzie widać co, ile zasłania.
  Quote:
  1 piętro , antena na wys około 3 metrów. Do drzewa na wprost około 20 metrów. Drzewo wysokie ponad blok 4 piętrowy może z 10 metrów czyli ma z 30 m.

  Od 3m na 20m odległości masz 12m podejście sygnału a drzewo ma 30m więc wszystko jasne-zasłania.
 • Helpful post
  #3
  Wojtek M
  Level 37  
  Spójrz w niebo pod kątem ok. 30 stopni (tak jak pisał kolega "LeDy") idealnie w kierunku ustawienia anteny z miejsca zainstalowania anteny i w tym obszarze nie mogą być żadne gałęzie drzew, lub inne przeszkody!
 • Helpful post
  #4
  _kli_
  Level 39  
  Wojtek M wrote:
  Spójrz w niebo pod kątem ok. 30 stopni

  Kolego, czy mógłbyś zdradzić sprawdzony sposób jak bez przyrządów można określić kąt elewacji i "gołym okiem" idealnie spojrzeć w niebo pod danym kątem? :wink:
  krakowiak77 wrote:
  antena na wys około 3 metrów. Do drzewa na wprost około 20 metrów. Drzewo (...) ma z 30 m

  Po nicku wnioskuję że autor tematu może być z Krakowa. :?: Jeżeli tak, to elewacja dla HB wynosi ok.32°. Przy odległości 20m do przeszkody, jej maks. wysokość to 12.5m.
  12.5+3=15.5m. Jeżeli zasłania to drzewo o którym myślisz, to trzeba by uciąć go przynajmniej w połowie!
  LeDy wrote:
  Przy obecnym czasie ok. 13° zobaczyć jak świeci na czaszę słońce i będzie widać co, ile zasłania.

  Obawiam się że o tej porze roku nie da się. W Krakowie azymuty słońca i HB pokrywają się teraz o godz. 13:04. Słońce jest wówczas niemal dwa razy wyżej na orbicie (ok. 60°) niż satelita. Zakładając że drzewo ma 30m, to ok. 13-ej rzuca ono cień o długości ok. 17m, czyli nie ma szans by zacienić antenę.
  Jeżeli mimo to ok. 13-ej na antenę pada cień, to znaczy że bezwzględnie satelitę zasłania jakaś przeszkoda.
  @krakowiak77 - jedynie co możesz zrobić, to albo przyciąć zasłaniające drzewo lub przenieść antenę na północną część balkonu i zamontować ją jak najwyżej. W tym drugim przypadku nie ma jednak gwarancji że to pomoże. Spróbować jednak warto.
  Najbliższy termin kiedy kąty elewacji HB i słońca pokryją się, to 8-16 października. Wówczas przy słonecznej pogodzie, ok.13-ej łatwo będzie można sprawdzić co i w jakim zakresie przysłania satelitę.
  Temat dotyczący podobnego problemu - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3586638.html
 • Helpful post
  #5
  LeDy
  Level 43  
  Tu nie ma się czego obawiać. Wiadomo, że nie chodziło o wysokość słońca a jedynie kierunek. Wysokość trzeba orientacyjnie wyliczyć.
 • Helpful post
  #6
  andpol 33
  Level 38  
  Co tu liczyć. Trzeba ciąć drzewo przed anteną. Im więcej się zetnie, tym dłużej będzie spokój.
 • Helpful post
  #7
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Antena na dach, tam gdzie jej miejsce.
  M
 • Helpful post
  #8
  _kli_
  Level 39  
  Patrząc na to zdjęcie ...
  krakowiak77 wrote:
  Drzewa zakłócają sygnał z anteny satelitarnej.

  ... można wnioskować, że nie tylko jedno drzewo zasłania. Mogą to być także gałęzie tego bliższego drzewa po prawej. A jeżeli czubek tego iglaka przed anteną jeszcze nie sprawia kłopotu, to pojawi się on niebawem.
 • #9
  krakowiak77
  Level 10  
  Dziękuję . Zamykam temat.
 • #10
  krakowiak77
  Level 10  
  Problem rozwiązany