Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie 106 volt zamiast 0 - dlaczego ?

11 Lip 2019 20:43 423 16
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Ktoś może spotkał się z takim samym problemem jaki ja mam w domu do którego właśnie się wprowadziłem. Mianowicie podczas montowania żyrandoli w pokojach odkryłem że napięcie przy wyłączonym włączniku światła napięcie oscyluje w granicach 106 -110 v. Powoduje to tym samym że żarówki ledowe cały czas się żarzą gdy nie jest włączone światło. Oczywiście po włączeniu włącznikiem napięcie jest prawidłowe 230 v.
    Co może być źle porobione z instalacją w tym domu że takie napięcie jest ?
    W gniazdkach jest wszystko OK.
  • Poziom 21  
    Czy to wyłącznik z podświetleniem?
  • Poziom 10  
    Wyłącznik nie jest podświetlany i nie ma nic do rzeczy. Napięcie mierzyłem bez niego również.
  • Poziom 31  
    Między czym, a czym mierzysz? Jaka rezystancja wewnętrzna miernika? To może być napięcie zaindukowane. Podłącz równolegle do zacisków miernika rezystor około 100kΩ 1-2W i wtedy zmierz.
  • Admin Elektroenergetyka
    kkris64 napisał:
    Mianowicie podczas montowania żyrandoli w pokojach odkryłem że napięcie przy wyłączonym włączniku światła napięcie oscyluje w granicach 106 -110 v. Powoduje to tym samym że żarówki ledowe cały czas się żarzą gdy nie jest włączone światło. napięcie jest ?

Prawdopodobnie wyłącznik od tego żyrandola jest w torze neutralnym / zerowym.
  • Poziom 10  
    teskot napisał:
    Między czym, a czym mierzysz? Jaka rezystancja wewnętrzna miernika? To może być napięcie zaindukowane. Podłącz równolegle do zacisków miernika rezystor około 100kΩ 1-2W i wtedy zmierz.

Mierzę między fazowym a neutralnym przewodem. Nie mam rezystora.
    Jestem laikiem jeśli chodzi o elektrykę. Zmieniłem żyrandol na inny który jest ze zwykłą żarówką, ona nie żarzy już. W drugim pokoju jest ta sama sytuacja z prądem. Dlatego będę musiał elektryka wezwać. Oby nie tego samego co zakładał instalację.
  • Poziom 28  
    Prawdopodobnie masz do czynienia z pojemnościami pasożytniczymi przewodów. Zauważ, że Twoje stokilka woltów to około połowy z 230V. Żyła fazowa i neutralna są sprzężone z przewodem ochronnym przez skończoną pojemność materiału izolacyjnego. Spotykam się często ze zjawiskiem świecenia neonówki na rozłączonym przewodzie fazowym nawet w nowych instalacjach oszytych H07V-U. Spróbuj obciążć czymś Twój przewód fazowy (lampka kontrolna pomiędzy fazą a neutralnym) i wtedy zmierz napięcie. To jest względnie normalne zjawisko, ale gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości to poproś elektryka o oględziny. Cena większa niż skrzynka piwa plus dojazd za taką poradę jest moim zdaniem już przesadzona, a dowiesz się od doświadczonego fachowca na co patrzeć - to jest bezcenne.
  • Poziom 10  
    kleki napisał:
    Spróbuj obciążć czymś Twój przewód fazowy (lampka kontrolna pomiędzy fazą a neutralnym) i wtedy zmierz napięcie. To jest względnie normalne zjawisko,

Trafiłeś na trop.
    Kiedy obciążony jest żarówką 18W - napięcie wtedy jest 16v. ale ona i tak nie żarzyła nigdy.
    Kiedy próbuje zmierzyć przy podłączonym żyrandolu z trzema żarówkami LED po 14W każda, {te które się żarzyły}, to wtedy żarówki przestają żarzyć i napięcie mierzone miernikiem wynosi 095V. To samo jeśli przyłożę zwykłym próbnikiem napięcia do fazowego przewodu - przestają żarzyć żarówki.
    Pytanie, czy można ? a jeśli tak czym można zastąpić próbnik na stałe podłączając do fazowego tak aby w końcu przestały żarzyć żarówki ?
  • Poziom 29  
    To się zachowuje jakby było silne pole i to raczej W.Cz.
    Czy w najbliższym otoczeniu coś takiego może być?
    Przekształtniki, nagrzewnice indukcyjne w.cz. itp.?

Dodano po 11 [minuty]:

Jak masz to wepnij między L i N przy zyrandolu kondensator np 0,1 uF/400V.
    To dla 50 Hz reaktancja ok. 32 kΩ.
  • Poziom 10  
    jozgo napisał:
    To się zachowuje jakby było silne pole i to raczej W.Cz.
    Czy w najbliższym otoczeniu coś takiego może być?
    Przekształtniki, nagrzewnice indukcyjne w.cz. itp.

Jak masz to wepnij między L i N przy zyrandolu kondensator np 0,1 uF/400V.
    To dla 50 Hz reaktancja ok. 32 kΩ.

Rezystora nie posiadam.
    Na parterze w kuchni i w pokoju jest przekształtnik napięcia na 12V.
    Myślisz że to przez to są problemy na piętrze w pokojach ?
    Jeśli tak, jedyny sposób to usunąć je i zmienić na 230V ?
    Czy może jest inny sposób ?
  • Poziom 29  
    kkris64 napisał:
    Rezystora nie posiadam.

Pisalem o kondensatorze.
    Wyłącz na probe ten zasilacz 12 V.
  • Specjalista elektryk
    kkris64 napisał:
    odkryłem że napięcie przy wyłączonym włączniku światła napięcie oscyluje w granicach 106 -110 v. Powoduje to tym samym że żarówki ledowe cały czas się żarzą gdy nie jest włączone światło.
    Taki jest zaleta "żarówek" LED, że potrafą żarzyć sie nawet bez zasilania. Ze względu na przez pojemność pomiędzy przewodami, w obwodach AC jest normalne zjawisko.
    To samo dotyczy multimetru, który zmierzy tylko rozkład napięcia odkładającego się na mierzonej pętli względem rezystancji wewnętrznej miernika.
  • Poziom 29  
    zbich70 napisał:
    pojemność pomiędzy przewodami, w obwodach AC jest normalne zjawisko.

Pojemność pF czy nF przy 50 Hz?
    I to pojemność między wyłączonym L a neutralnym N.
    I to normalne zjawisko tylko w tym domu? Nikt nie zgłasza podobnych.
  • Specjalista elektryk
    jozgo napisał:
    Kolego, przeszukaj Forum. Takich tematów było wiele, bardzo wiele, zarówno z żarzącymi Led-ami, jak i z multimetrami wskazującymi "dziwne" wolty.
  • Poziom 10  
    jozgo napisał:
    kkris64 napisał:
    Rezystora nie posiadam.

Pisalem o kondensatorze.
    Wyłącz na probe ten zasilacz 12 V.

Faktycznie moja pomyłka - kondesatora też nie mam.
    Po odłączeniu zasilacza w kuchni bez zmian.
    W pokoju zasilacze są przy suficie nad żyrandolami. w poniedziałek odłączę i dam znać.

Dodano po 7 [minuty]:

zbich70 napisał:
    jozgo napisał:
    Kolego, przeszukaj Forum. Takich tematów było wiele, bardzo wiele, zarówno z żarzącymi Led-ami, jak i z multimetrami wskazującymi "dziwne" wolty.

Faktycznie , nawet filmiki są na youtube.
    Muszę tylko zamontować kondesator. Tak zrobię.