Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wytaczarko-spawarka sterowanie serwo

11 Lip 2019 23:03 153 6
  • Poziom 1  
    Cześć,
    składam sobie maszynkę do toczenia-spawania otworów i o tyle że mechanikę jakoś ogarniam to z elektryką już jest problem, zakupiłem servo i sterownik delta widoczne na zdjęciach, uprzedzam pytania i od razu powiem że serwo kupiłem z względu na moment obrotowy jakim dysponuje w pełnym zakresie obrotów jak również to że potrzebuje bardzo wolnych obrotów do spawania i w miarę dużego momentu do toczenia przy średnich wyższych prędkościach, teraz tak... sterownik ma zasilanie 3x230, servo z tego co widzę chyba jedna faza 110v, mam jeszcze filtr emi 3x480v? czy to ma wszystko sens? sterownik jest sparowany z silnikiem, natomiast w serwisówce jest napisane że serwa do 1,5kw sa zasilane z jednej fazy a od 1,5-3kw już z 3 faz, czy będzie to działało z jednej fazy 230 i co z tym filtrem ? jest potrzebny? dodam że servo ma tylko obracać wałem w dwie strony z przełącznika lewo/prawo i do tego najprostsza regulacja obrotami ( potencjometr).][/url] wytaczarko-spawarka sterowanie serwo wytaczarko-spawarka sterowanie serwo
  • Specjalista Automatyk
    Witaj
    Z wolnymi obrotami nie będzie problemu, obawiam się jednak czy nie będziesz miał problemów z momentem.
    Opory toczenia są dość duże, a zastosowany serwomotor to 2kW.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jarekjcb napisał:
    maszynkę do toczenia-spawania

Jak ta maszynka ma działać?

Jarekjcb napisał:
    sterownik ma zasilanie 3x230

Czyli przed nim musisz dostawić jeszcze trójfazowy transformator 400/230V o odpowiedniej mocy

Jarekjcb napisał:
    w serwisówce jest napisane że serwa do 1,5kw sa zasilane z jednej fazy a od 1,5-3kw już z 3 faz, czy będzie to działało z jednej fazy 230

A coś piszą o takim zasilaniu w serwisówce?
    Nie wiem jakim dokumentem sie posługujesz, ale w katalogu jest:
    Czyli dla twojego modelu tylko trójfazowe zasilanie.

Jarekjcb napisał:
    co z tym filtrem ? jest potrzebny?

Skoro go już masz to dać nie zaszkodzi.

Jarekjcb napisał:
    dodam że servo ma tylko obracać wałem w dwie strony z przełącznika lewo/prawo i do tego najprostsza regulacja obrotami ( potencjometr).

Ciekawe czy to nie będzie "wariować" od zakłóceń spawarki...

daro31ie napisał:
    obawiam się jednak czy nie będziesz miał problemów z momentem.
    Opory toczenia są dość duże

Nie wiemy jakie przełożenie tam będzie i jaki w ogólności jest koncept tej maszyny...
  • Poziom 36  
    Lata temu wykonałem z powodzeniem urządzenie do automatycznego spawania (TIG) żeberek blaszanych ogrzewacza olejowego, silnik DC 24V/60W z regulacją obrotów (pomińmy jak to się robiło czterdzieści lat temu) napędzał uchwyt spawanego olejaka....przez ,,szeregowo'' połączone dwie przekładnie ślimakowe każda o przełożeniu 35/1 plus na końcu przełożenie paskiem ok. 10/1, olejak prostokąt ok. 800x450mm.
  • Poziom 1  
    maszyna będzie działała na zasadzie 2 wymiennych wałków 40mm, jeden z nich jest wałkiem z nożem tokarskim a drugi jest do spawania, silnik ma 2kw i 10Nm ale jest zamontowany na przekładni 1:10 i ma sprzężenie zwrotne, jeśli chodzi o zasilanie to zastosuję transformator trójfazowy 400/230, bo potrzebuje 3x230 na servo sterownik i 3x230v na falownik i jedną fazę na zasilacz 230/12v, co potrzebuje oprócz przewodu do gniazdka na siłę i transformatora trójfazowego? jakies styczniki bezpieczniki i inne rzeczy? nie znam się więc pytam:)
    druga sprawa to sterowanie servosterownikiem i falownikiem czy sa jakies uniwersalne panele z wyświetlaczem zmiana kierunku i potencjometrem ? wytaczarko-spawarka sterowanie serwo

z tego co widzę to i falownik i servosterownik mogą być zasilane sygnałem analogowym -10~+10v i 0-10v czyli taki zadajnik sygnału analogowego 0-20mA bedzia działał?

• Specjalista Automatyk
    Kolego sterowanie silnikiem servo poprzez serwowzmacniacz w Twoim przypadku nie będzie takie proste. Gotowego układu raczej nie znajdziesz, dlatego najlepiej będzie jak zlecisz budowę i zaprogramowane automatykówi lub jakiej firmie która specjalizuje się w automatce przemysłowej.
    Moim zdaniem najlepiej będzie jak wykorzystasz do sterowania plc z małym hmi. Czy to będzie sterowanie analogowe czy impulsowe nie ma znaczenia.
  • Poziom 1  
    Ale czy plc jest potrzebne do sterowania prędkością silnika?
    Jest wyjście analogowe i cyfrowe także wystarczy podać sygnał, więc wydaje mi się że taki generator/zadajnik sygnału wystarczy, prędkością silnika potrzebuje sterować na stałe czyli jak zadam prędkość 1000obr/min to silnik ma się kręcić z taką prędkością dopóki nie ustawie innej potencjometrem, na sterowniki i komputer niestety nie ma miejsca bo to mobilna maszyna która będzie wisieć na różnych urządzeniach w których będą wytaczane otwory.