Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wytaczarko-spawarka sterowanie serwo

Jarekjcb 11 Jul 2019 23:03 462 6
 • #1
  Jarekjcb
  Level 8  
  Cześć,
  składam sobie maszynkę do toczenia-spawania otworów i o tyle że mechanikę jakoś ogarniam to z elektryką już jest problem, zakupiłem servo i sterownik delta widoczne na zdjęciach, uprzedzam pytania i od razu powiem że serwo kupiłem z względu na moment obrotowy jakim dysponuje w pełnym zakresie obrotów jak również to że potrzebuje bardzo wolnych obrotów do spawania i w miarę dużego momentu do toczenia przy średnich wyższych prędkościach, teraz tak... sterownik ma zasilanie 3x230, servo z tego co widzę chyba jedna faza 110v, mam jeszcze filtr emi 3x480v? czy to ma wszystko sens? sterownik jest sparowany z silnikiem, natomiast w serwisówce jest napisane że serwa do 1,5kw sa zasilane z jednej fazy a od 1,5-3kw już z 3 faz, czy będzie to działało z jednej fazy 230 i co z tym filtrem ? jest potrzebny? dodam że servo ma tylko obracać wałem w dwie strony z przełącznika lewo/prawo i do tego najprostsza regulacja obrotami ( potencjometr).][/url] wytaczarko-spawarka sterowanie serwo wytaczarko-spawarka sterowanie serwo
 • #2
  daro31ie
  Automation specialist
  Witaj
  Z wolnymi obrotami nie będzie problemu, obawiam się jednak czy nie będziesz miał problemów z momentem.
  Opory toczenia są dość duże, a zastosowany serwomotor to 2kW.
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Jarekjcb wrote:
  maszynkę do toczenia-spawania


  Jak ta maszynka ma działać?

  Jarekjcb wrote:
  sterownik ma zasilanie 3x230  Czyli przed nim musisz dostawić jeszcze trójfazowy transformator 400/230V o odpowiedniej mocy

  Jarekjcb wrote:
  w serwisówce jest napisane że serwa do 1,5kw sa zasilane z jednej fazy a od 1,5-3kw już z 3 faz, czy będzie to działało z jednej fazy 230


  A coś piszą o takim zasilaniu w serwisówce?
  Nie wiem jakim dokumentem sie posługujesz, ale w katalogu jest:
  wytaczarko-spawarka sterowanie serwo
  Czyli dla twojego modelu tylko trójfazowe zasilanie.

  Jarekjcb wrote:
  co z tym filtrem ? jest potrzebny?


  Skoro go już masz to dać nie zaszkodzi.

  Jarekjcb wrote:
  dodam że servo ma tylko obracać wałem w dwie strony z przełącznika lewo/prawo i do tego najprostsza regulacja obrotami ( potencjometr).


  Ciekawe czy to nie będzie "wariować" od zakłóceń spawarki...

  daro31ie wrote:
  obawiam się jednak czy nie będziesz miał problemów z momentem.
  Opory toczenia są dość duże


  Nie wiemy jakie przełożenie tam będzie i jaki w ogólności jest koncept tej maszyny...
 • #4
  cirrostrato
  Level 37  
  Lata temu wykonałem z powodzeniem urządzenie do automatycznego spawania (TIG) żeberek blaszanych ogrzewacza olejowego, silnik DC 24V/60W z regulacją obrotów (pomińmy jak to się robiło czterdzieści lat temu) napędzał uchwyt spawanego olejaka....przez ,,szeregowo'' połączone dwie przekładnie ślimakowe każda o przełożeniu 35/1 plus na końcu przełożenie paskiem ok. 10/1, olejak prostokąt ok. 800x450mm.
 • #5
  Jarekjcb
  Level 8  
  maszyna będzie działała na zasadzie 2 wymiennych wałków 40mm, jeden z nich jest wałkiem z nożem tokarskim a drugi jest do spawania, silnik ma 2kw i 10Nm ale jest zamontowany na przekładni 1:10 i ma sprzężenie zwrotne, jeśli chodzi o zasilanie to zastosuję transformator trójfazowy 400/230, bo potrzebuje 3x230 na servo sterownik i 3x230v na falownik i jedną fazę na zasilacz 230/12v, co potrzebuje oprócz przewodu do gniazdka na siłę i transformatora trójfazowego? jakies styczniki bezpieczniki i inne rzeczy? nie znam się więc pytam:)
  druga sprawa to sterowanie servosterownikiem i falownikiem czy sa jakies uniwersalne panele z wyświetlaczem zmiana kierunku i potencjometrem ? wytaczarko-spawarka sterowanie serwo


  z tego co widzę to i falownik i servosterownik mogą być zasilane sygnałem analogowym -10~+10v i 0-10v czyli taki zadajnik sygnału analogowego 0-20mA bedzia działał?

  wytaczarko-spawarka sterowanie serwo

  wytaczarko-spawarka sterowanie serwo
 • #6
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego sterowanie silnikiem servo poprzez serwowzmacniacz w Twoim przypadku nie będzie takie proste. Gotowego układu raczej nie znajdziesz, dlatego najlepiej będzie jak zlecisz budowę i zaprogramowane automatykówi lub jakiej firmie która specjalizuje się w automatce przemysłowej.
  Moim zdaniem najlepiej będzie jak wykorzystasz do sterowania plc z małym hmi. Czy to będzie sterowanie analogowe czy impulsowe nie ma znaczenia.
 • #7
  Jarekjcb
  Level 8  
  Ale czy plc jest potrzebne do sterowania prędkością silnika?
  Jest wyjście analogowe i cyfrowe także wystarczy podać sygnał, więc wydaje mi się że taki generator/zadajnik sygnału wystarczy, prędkością silnika potrzebuje sterować na stałe czyli jak zadam prędkość 1000obr/min to silnik ma się kręcić z taką prędkością dopóki nie ustawie innej potencjometrem, na sterowniki i komputer niestety nie ma miejsca bo to mobilna maszyna która będzie wisieć na różnych urządzeniach w których będą wytaczane otwory.