Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem hdd migająca dioda.

12 Lip 2019 01:17 267 18
  • Poziom 7  
    Witam, mam taki problem że zaczęła mi migać dioda na obudowie komputera, z tego co wyczytałem jest to dioda od dysku hdd ale dziwne jest to że ona nigdy nie migała i nagle zaczęła migać... Niecały rok temu kupiłem dysk ssd i to na nim mam system i 2 gry i to z niego korzystam praktycznie prawie cały czas. Dysku hdd używam tylko do przechowywania plików i sporadycznie oglądam z niego jakiś film bądź serial.
    Bardzo dziwne jest to że ta dioda co chwilę mruga, mimo iż przeglądam internet na dysku ssd oraz z dysku ssd odpalam gry które są zainstalowane na dysku ssd, a wtedy dioda jeszcze bardziej zaczyna mrugać i to jeszcze mocniejszym światłem mimo iż jest to dioda hdd, a dysk ssd jest w użyciu wtedy.

W czym może tkwić problem? Zauważyłem jeszcze spadki fps w grach, a nie robiło się tak zanim ta dioda nie zaczęła migać cały czas jest 50fps i nagle 30 i tak co jakiś czas się robi.

Tak dioda zachowuje się jak jest tylko pulpit włączony mimo tego że system jest na ssd:
    [link]

Jak sprawdzić co obciąża dyski w obecnej chwili?

Jak ewentualnie wyłączyć taką diodę? A może przyczyna tkwi w czymś innym?

I proszę nie pisać komentarzy typu ta dioda powinna się mrugać bo sygnalizuje pracę dysku hdd, zaznaczam że system i gry są odpalane z dysku ssd. A jak włączę grę to ta dioda miga się takim mocnym czerwonym kolorem cały czas i strasznie irytujące to jest i do tego pojawiły się te spadki fps. Bardzo ważne dioda od początku użytkowania komputera aż do dnia wczorajszego nie migała.

Podejrzewam że to może mieć związek z zaawansowanym czyszczeniem dysku które uruchamia się przez tą komendę:
    cleanmgr /sageset:65535 & cleanmgr /sagerun:65535

Kolega mi poradził żebym z tego skorzystał żeby usunąć niepotrzebne pliki z dysku C i żebym zaznaczył wszystkie opcje ale podczas procesu czyszczenia który nie zrobił się do końca i do tego wolnego miejsca na dysku nie zwolnił, pojawiały się informacje że nie czyści ten proces samego dysku C ale również D, F i I i potem jak próbowałem odpalić ten proces czyszczenia jeszcze raz to się uruchomiło to czyszczenie 4 razy pod rząd i wtedy zauważyłem migającą się diodę. Może cały czas ten proces gdzieś od tego czyszczenia pracuje w tle i dlatego ta dioda się miga cały czas a jak odpalę grę to jest większe obciążenie i dlatego wtedy miga mocniej?

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Nie ma podziału na diodę dysku SSD i dysku HDD dioda miga bo system lub inny program coś wykonuje nie ważne z jakiego dysku korzystasz będzie migać w zależności od tego jak bardzo dysk jest obciążony. Spadki FPS ale w czym i jakie te spadki? Jaka jest specyfikacja komputera? Jaki system?
  • Poziom 7  
    Myślałem że dioda sygnalizuje tylko pracę dysku hdd. W każdym bądź razie nie migała ta dioda od zakupu komputera dopiero wczoraj zaczęła migać i pojawiły się spadki fps w grze Asasyn Creed Odyssey, chciałbym wykonać jakąś czynność która zniweluje miganie się diody oraz fpsy w grach wrócą do normy.

System: Windows 7
    i7 4770 3,4GHz
    16GB ram
    Dysk ssd Crucial 250 GB
    Dysk hdd 1000 GB
    GTX970 MSI Gaming 4GB
    Zasilacz vero l1 silentum pc

Tak jak pisałem już wcześniej jest 50fps i nagle 30-27 i tak co chwilę, a póki dioda nie zaczęła migać cały czas nie było takich spadków.

Może jest to jakiś problem z zasilaniem?
  • Poziom 22  
    Nie zmieniałeś antivirusa? Jeszcze poproszę Smart obu dysków i do tego najlepiej podczas grania programem msi afterburmner odczytaj maksymalne temperatury.
  • Poziom 7  
    Nie zmieniałem używam Kasperski Free Editon od października tamtego roku. Temperatura procesora podczas grania procesora nie przekracza 50 stopni jak jest taka pogoda jaki dziś a karty graficznej podczas grania wynosi maksymalnie 66 stopni. Jeszcze sprawdzę ile wynosi temperatura dysków podczas grania i zamieszczę smarty dysków .

Dodano po 16 [minuty]:

Smart dysków :
    dysk hdd : Problem z dyskiem hdd migająca dioda.

dysk ssd :

• Poziom 22  
    Temperatury są ok a nawet bardzo dobre, dyski są w porządku. Możesz jeszcze uruchomić menadżer zadań i podejrzeć czy jakiś proces nie zużywa więcej zasobów komputera będzie widoczne zużycie procesora oraz ramu. Być może masz jakiegoś wirusa, nie wiem na ile można ufać Kaspersky tym bardziej free.
  • Poziom 7  
    Mam jeszcze malvarebytes i od czasu do czasu nim skanuje komputer i skanowałem dosłownie przed chwilą i nie mam żadnych wirusów ( 0 wykrytych zagrożeń) .

Screnny temperatur podczas grania w Assasyn Creed Odyssey :

Menadżer zadań procesy , dysk :

• Poziom 32  
    Witam.

Jak z zajętości ąmiejsca na dysku systemowym. Plik wymiany może nie mieć gdzie sie zapisywać. Drugaa rzecz zainstaluj nowe sterowniki do karty graficzniej i do chipsetu.

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    slvestr napisał:
    Witam.

Jak z zajętości ąmiejsca na dysku systemowym. Plik wymiany może nie mieć gdzie sie zapisywać. Drugaa rzecz zainstaluj nowe sterowniki do karty graficzniej i do chipsetu.

Pozdrawiam

Wolne miejsce na dysku C : 24 GB
    sterowniki do karty graficznej : pobierają się

Które sterowniki do chipset ? Mój procesor to i7 4770 3,4 ghz , płyta główna : https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B85M-D3H-rev-10-11#ov

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    2konrafal1993 napisał:
    dyski są w porządku

A od kiedy to dla dysku WD wartość atrybutu 01 tyle większa od 0, jest "w porządku"???
    Przyswój sobie, że dla WD ma wynosić 0. Wartość 1897 świadczy o poważnych problemach z mechaniką/powierzchnią.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    2konrafal1993 napisał:
    dyski są w porządku

A od kiedy to dla dysku WD wartość atrybutu 01 tyle większa od 0, jest "w porządku"???
    Przyswój sobie, że dla WD ma wynosić 0. Wartość 1897 świadczy o poważnych problemach z mechaniką/powierzchnią.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Dysk i tak nie jest używany prawie w ogóle jest ale do przechowywania plików a do korzystania z komputera służy dysk ssd .
    Chcę tylko rozwiązać problem z diodą żeby nie migała oraz żeby fps w grze Asasyn Creed Odyssey wróciły do normy.
    Jakie sterowniki do chipsetu mam pobrać ? Do karty graficznej już pobrałem.
  • Poziom 43  
    Te, które jak byk mają napisane Chipset.
    https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B85M-D3H-rev-10-11/support#support-dl-driver-chipset

Dominik0990 napisał:
    Dysk i tak nie jest używany prawie w ogóle jest ale do przechowywania plików

Wyobraź sobie, że Windows prowadzi zapisy i odczyty na wszystkich dyskach, nawet kiedy wydaje ci się, że nie są używane.
    Jeżeli grę masz na SSD, to odłącz HDD i sprawdź.
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Te, które jak byk mają napisane Chipset.
    https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B85M-D3H-rev-10-11/support#support-dl-driver-chipset

Dominik0990 napisał:
    Dysk i tak nie jest używany prawie w ogóle jest ale do przechowywania plików

Wyobraź sobie, że Windows prowadzi zapisy i odczyty na wszystkich dyskach, nawet kiedy wydaje ci się, że nie są używane.

Wiem ale dioda od zakupu komputera nie migała dopiero od przedwczoraj miga także dziwne to jest i wtedy też pojawiły się spadki fps w grze Assasyn Creed Odyssey.

Które dokładnie te najnowsze ? Te najnowsze pisze że są pod windows 10 a ja mam windows 7 . Tylko te sterowniki chipset bo jak rozumiem te co pan podał są od płyty głównej a do procesora nie trzeba dodatkowo jakiś pobrać sterowników chipset ?

W ostateczności jak się nie uda zrobić tak żeby tak dioda nie migała ale fps w grze wrócą do normy to zakleją ją małym kawałkiem taśmy bo jest jest to miganie uciążliwe podczas grania takim mocnym kolorem czerwonym miga wtedy.

Dodano po 1 [minuty]:

Wystarczy wypiąć tylko kabel sata z dysku hdd na chwilę ?
  • Poziom 43  
    Do procesora nie ma żadnych sterowników. Sterowniki do płyty to właśnie do chipsetu i pobierasz te zgodne ze swoim systemem operacyjnym. Chyba to jasne?
    Pozostałe sterowniki również pobierasz.

Dominik0990 napisał:

Nie na chwilę, tylko całkiem na wyłączonym komputerze i potem uruchomić ponownie komputer.
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Do procesora nie ma żadnych sterowników. Sterowniki do płyty to właśnie do chipsetu i pobierasz te zgodne ze swoim systemem operacyjnym. Chyba to jasne?

Dominik0990 napisał:

Nie na chwilę, tylko całkiem na wyłączonym komputerze i potem uruchomić ponownie komputer.

A jak sprawdzić jaki się ma sterownik do chipsetu aktualnie chce sprawdzić zanim zainstaluję .

Odłączyłem komputer od prądu dysk hdd odłączyłem od zasilacza i kabel sata też i dioda migała dalej mimo to więc podłączyłem ten dysk z powrotem.

Dodano po 17 [minuty]:

Sterownik już miałem najnowszy pod windows 7 nie muszę instalować a jak zainstaluje ten najnowszy sterownik który jest dedykowany windows 10 ? Pomoże to coś ?
  • Poziom 43  
    Dominik0990 napisał:
    dedykowany windows 10 ? Pomoże to coś ?

Absolutnie NIE!
    Ile razy można powtarzać???
    Robert B napisał:
    pobierasz te zgodne ze swoim systemem operacyjnym. Chyba to jasne?

czy ja piszę z pięciolatkiem czy jak???!
  • Poziom 7  
    Robert B napisał:
    Dominik0990 napisał:
    dedykowany windows 10 ? Pomoże to coś ?

Absolutnie NIE!
    Ile razy można powtarzać???
    Robert B napisał:
    pobierasz te zgodne ze swoim systemem operacyjnym. Chyba to jasne?

czy ja piszę z pięciolatkiem czy jak???!

Wrzuciłem zrzut ekranu i mam ten sterownik także ponowa instalacja go zapewne nic nie da tak ?

Sterownik do karty zainstalowane i dalej miga .

Pytam się tylko dla pewności po co te nerwy to ja nie wiem .

Dodano po 3 [minuty]:

Już chyba lepiej zadzwonić po jakiegoś specjalistę albo zakleić tą diodę kawałkiem taśmy niż wysłuchiwać obelg .
  • Poziom 43  
    I tak zrób albo poproś kogoś dorosłego, który potrafi czytać ze zrozumieniem:
    Robert B napisał:
  • Poziom 7  
    Lepszej obelgi się nie dało wymyślić na pewno na więcej Cię stać ? Jeśli ktoś z państwa domyśla się bądź wie jakie może być rozwiązanie mojego problemu proszę pisać . Bądź nawet dzwonić albo ja zadzwonię proszę tylko napisać wiadomość prywatną z numerem na który mam dzwonić .