Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes w124 - Rezystory zamiast żarówek zegarów

12 Lip 2019 10:58 123 3
  • Poziom 13  
    Witajcie

Mam problem z moim baleronem. Jakiś czas temu wymieniałem zegary na indiglo. Świecą one same z siebie a wskazówki podświetlane są diodami UV, więc dwie żarówki u góry zegarów (podświetlające oryginalnie zegary) zostały wymontowane.
    Przez to, że tych żarówek tam nie ma, przerwany jest obwód do brzęczyka przypominającego o światłach. Mam tak już od lat (ze 2 razy mi się nawet zdarzyło zapomnieć wyłączyć świateł i niespodzianka). Staram się zwracać uwagę na to, żeby wyłączać te światła i poza tymi 2 razami generalnie się nie zdarza (aczkolwiek jest to przypłacone niemałym OCD. Czasami się wracam cały parking, żeby zobaczyć czy na pewno?)

A więc pytanie jest takie:
    Czy mogę bezpiecznie wstawić w miejsce tych żarówek jakieś rezystory, żeby brzęczyk działał prawidłowo (bo działać działa. sprawdzałem). Nie pamiętam jakie tam były żarówki zamontowane bo było to dosyć dawno temu, ale to tylko podświetlanie zegarów (które nie świeciło zbyt mocno nawet na maxa), a poza tym to jest przy zegarach też te pokrętło mocy więc ewentualnie możnaby skręcić pokrętło na minimum aby zmniejszyć moc "na żarówkach"? Pamiętam na pewno, że żarówki są dwie.

(nie chcę podłączać tych ledów UV w miejsce tych żarówek bo tamto już działa dobrze to nie chcem ruszać. Kwestia tylko załatania tych żarówek dla brzęczyka)

Pomoże ktoś? Bo już mi się powoli nerwica udziela przez te sprawdzanie i myślenie o światłach.
  • Spec od Mercedesów
    Te żarówki nie mają NIC wspólnego z brzęczykiem.
  • Poziom 13  
    Jesteś pewien?
    Z tego co jakiś czas temu wymontowałem zegary żeby sprawdzić czy sam brzęczyk działa (działa na pewno) to jest on włączony w szereg z tym potencjometrem od regulacji oświetlenia zegarów właśnie. A przez to ze żarówek nie ma to ten potencjometr z brzęczykiem były by na przerwanym obwodzie przez to.
    Z tego co przy tamtych oględzinach wywnioskowałem to właśnie, że wie o tym że światła są włączone właśnie stąd ze światła zegarów są włączone.
    Żeby była jasność, chodzi mi o brzęczyk, który brzęczy jak się zgasi silnik z włączonymi światłami i otworzy drzwi.

// żarówki są zamontowane w tych dwóch większych czarnych zaślepkach-gniazdach u góry zegarów, ale u mnie nie ma ani żarówek ani tych zaślepek.

// poza tym brzęczyk przezstał działać dokładnie po tym jak wymontowałem te żarówki. Wszystkie wiązki do zegarów na pewno są podłączone.

Mercedes w124 - Rezystory zamiast żarówek zegarów
  • Spec od Mercedesów
    Musiałem jakieś stare archiwum rozkopać :wink:
    Umiesz czytać schematy? No to masz:
    brzęczyk to h1 w liczniku
    S 8/1 to kostka na stacyjce
    S 17/3 i S 17/4 to wyłączniki drzwiowe (lewe prawe przednie drzwi).
    e8 to żarówki podświetlające w liczniku.
    Starałem się zrobić czytelny skan - i taki jest. Trzeba tylko dobrze powiększyć.