Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Która norma lub akt prawny zawiera definicję wyłącznika głównego lub awaryjnego?

musculus 12 Jul 2019 12:01 1980 18
Automation24
 • #1
  musculus
  Level 17  
  Mam pytanie jak w temacie. Z tego, co się orientuję, wyłącznik główny nie musi być stricte wyłącznikiem (to znaczy nie musi mieć możliwości rozłączania prądów zwarciowych). OK, ale jakie wymagania musi spełniać? Wiecie może, które przepisy lub normy to określają?
 • Automation24
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  musculus wrote:
  Mam pytanie jak w temacie. Z tego, co się orientuję, wyłącznik główny nie musi być stricte wyłącznikiem

  A gdzie ten wyłącznik główny niby ma być? Do czego, gdzie, kiedy i po co? Kto Ci kazał go montować? Kolego, opisz temat jak fachowiec skoro piszesz w dziale dla profesjonalistów.
 • #3
  musculus
  Level 17  
  retrofood wrote:
  A gdzie ten wyłącznik główny niby ma być? Do czego, gdzie, kiedy i po co? Kto Ci kazał go montować?
  Moje pytanie nie wynika z aktualnej potrzeby zamontowania gdzieś czegoś, a jest pytaniem bardziej teoretycznym. Wzięło się stąd, że czasami spotyka się wyłączniki główne, które de facto nie są wyłącznikami. Dotyczy to np. łączników krzywkowych, które przez producenta (np. przez firmę PROMET) są wprost wskazane do stosowania jako wyłączniki główne. Pytanie wynika z mojej ciekawości - jeśli wyłącznik główny nie musi być wyłącznikiem to jakie wymagania musi spełniać? Rozumiem, że pod pojęciem wyłącznik główny określa się taki żółto-czerwony dings, który umożliwia całkowite odłączenie zasilania z całej instalacji czy jakiegoś urządzenia (np. w razie awarii czy pożaru), ale gdzie jest to zdefiniowane i jakie wymagania musi on spełniać?
  I jeszcze jedno - jeśli uważasz, że swoje pytanie postawiłem w niewłaściwym dziale to przenieś je proszę do bardziej odpowiedniego.
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  musculus wrote:

  I jeszcze jedno - jeśli uważasz, że swoje pytanie postawiłem w niewłaściwym dziale to przenieś je proszę do bardziej odpowiedniego.

  Dział uważam za odpowiedni, a pytam o szczegóły dlatego, że np. instalowanie głównych wyłączników urządzeń, maszyn czy jakichś instalacji przemysłowych, może wynikać z przepisów szczegółowych innych niż elektryczne czy ppożarowe. Równie dobrze mogą to być przepisy bhp czy zalecenia producentów.
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • Automation24
 • #6
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn
  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20081991228

  Dyrektywa 98/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do maszyn
  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A31998L0037

  PN-EN 60073:2003 Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, oznaczanie i identyfikacja -- Zasady kodowania wskaźników i elementów manipulacyjnych;
  PN-EN 61310-1:2000 Bezpieczeństwo maszyn -- Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie -- Wymagania dotyczące sygnałów wizualnych, akustycznych i dotykowych;
  PN-EN 61310-2:2001 Bezpieczeństwo maszyn -- Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie -- Wymagania dotyczące oznaczania;
  PN-EN 61310-3:2002 Bezpieczeństwo maszyn -- Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie -- Część 3: Wymagania dotyczące umiejscowienia i działania elementów sterowniczych;
  PN-EN 61310-1:2008 Bezpieczeństwo maszyn -- Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie -- Część 1: Wymagania dotyczące sygnałów wizualnych, akustycznych i dotykowych;
  PN-EN 61310-2:2008 Bezpieczeństwo maszyn -- Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie -- Część 2: Wymagania dotyczące oznaczania;
  PN-EN 61310-3:2008 Bezpieczeństwo maszyn -- Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie -- Część 3: Wymagania dotyczące umiejscowienia i działania elementów sterowniczych.

  + ew. normy PN EN 60445 i 60446.
 • #8
  musculus
  Level 17  
  15kVmaciej wrote:
  Mylisz się. Odłącznik służy do izolowania obwodu, rozłącznik do rozłączania prądów roboczych, wyłącznik posiada powyższe funkcje a ponadto może wyłączyć nawet prądy zwarciowe.
  Zaraz. Albo ja czegoś nie zrozumiałem w Twojej wypowiedzi, albo Ty w mojej. Napiszę innymi słowami: według mnie klasycznie rozumiany wyłącznik ma możliwość rozłączania prądów zwarciowych, a niektóre wyłączniki główne (np. TAKI) nie mają takiej możliwości. Gdzie dostrzegasz moją pomyłkę?

  @kozi966 i @czesiu: Dzięki za informacje. Spróbuje im się przyjrzeć.
 • #9
  Anonymous
  Level 1  
 • #10
  musculus
  Level 17  
  15kVmaciej wrote:
  Czytać się nie chce?
  Zobacz, że w nagłówku ten rozłącznik nazywa się "Wyłącznik główny Kraus & Naimer KG10B T202/01 FT2, 230 V, 1,5 kW". Wiem, że to jest de facto rozłącznik, ale w nazwie ma WYŁĄCZNIK GŁÓWNY. Stąd moje pytanie - jak to jest, że coś, co jest de facto rozłącznikiem jest jednocześnie nazywane wyłącznikiem głównym. A nazwę "wyłącznik główny" dla tego typu rozłączników stosują również inne firmy. Chciałbym wiedzieć, na podstawie jakich wytycznych coś może być nazywane wyłącznikiem głównym.
 • #12
  Anonymous
  Level 1  
 • #13
  musculus
  Level 17  
  Łukasz-O wrote:
  "Wyłącznik główny" to nazwa umowna. Nie określa konkretnie rodzaju aparatu.
  OK. Dla mnie też to jest raczej nazwa umowna, ale ponieważ jest bardzo rozpowszechniona to myślałem, że może są do tego jakieś oficjalne wytyczne. A że ostatnio uczestniczyłem w dyskusji na ten temat i nie doszliśmy do consensusu to zdecydowałem się na pytanie na forum licząc na to, że może ktoś podsunie mi nowe argumenty, najlepiej w oparciu o jakieś dokumenty.
  15kVmaciej wrote:
  Na ścianie przy drzwiach też masz wyłącznik światła. Ale technicznie, to jest rozłącznik. Pytałeś się o definicje, a masz pretensję o nazwy potoczne.
  Chyba w końcu zrozumiałeś, o co mi chodziło. Jest to nazwa bardzo rozpowszechniona i nawet producenci sprzedają to jako "wyłączniki główne". Dlatego chciałem się upewnić, czy jest to tylko nazwa potoczna, czy też są jakieś dokumenty, w których jest ona zdefiniowana.
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  musculus
  Level 17  
  15kVmaciej wrote:
  ale producent w opisie produktu musi być rzetelny. No i jest, CBDO.
  W takim razie masz inny przykład, ze strony producenta: W tej karcie katalogowej producent jak byk napisał o swoim łączniku krzywkowym: "Do zastosowań jako wyłącznik główny lub awaryjny". To już nie jest sprzedawca, tylko producent. I co - popełnił błąd, czy nie?
 • #16
  Anonymous
  Level 1  
 • #17
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  musculus wrote:
  Wiem, że to jest de facto rozłącznik, ale w nazwie ma WYŁĄCZNIK GŁÓWNY.

  Wielu sprzedawców oferuje "przełączniki zasilania sieć - agregat", które tak naprawdę są zwykłymi, 3-faz. przełącznikami 1-0-2. Oni są sprzedawcami i wcisną klientom nawet maść na szczury (żeby zadziałała, trzeba szczura złapać i posmarować go maścią pod ogonem), ale elektryk jest od tego by sobie nie dawać wciskać ciemnoty.
 • #18
  musculus
  Level 17  
  OK, to teraz pytanie praktyczne: Są dostępne w handlu tabliczki "Wyłącznik główny", natomiast nigdzie nie spotkałem tabliczek "Rozłącznik główny". Czy projektując i wykonując nowe urządzenie, gdzie całe zasilanie idzie przez czerwono-żółty łącznik krzywkowy (oczywiście wcześniej są jakieś bezpieczniki) można przy nim dać tabliczkę "Wyłącznik główny"? Czy teoretycznie należałoby zamówić indywidualną tabliczkę o innej treści?
 • #19
  Anonymous
  Level 1