Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Upgrade laptopa Asus GL503VD (i7 7700HQ GTX1050 4GB)

ŁukiSzczecin 12 Jul 2019 14:27 312 6
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    Witam. Ostatnio miałem problemy z throttling'iem w tym laptopie więc wziąłem się za rozebranie chłodzenia , wymianę past itp niestety system chłodzenia niezbyt radzi sobie z tymi podzespołami i w grach CPU mimo wszystko osiągało okolice 95°C a karta około 75°C. Na tą chwilę poradziłem sobie poprzez undervolting, na CPU obniżyłem o 0,130V (więcej nie poszło niestety w przypadku mojego CPU bo zaraz a to blue screen'y, a to resety, a to kłopoty w grach) oraz wyłączeniem TurboBoost (teraz procesor nawet w grach pracuje na max 2,8Ghz bazowym) oraz obniżyłem napięcia dla GTX1050 tak by swoje maksymalne taktowania osiągała już przy 0,925V w wyniku czego nawet podczas grania na CPU max temperatura to 79°C a na GPU 64°C więc uważam to za kosmiczną wręcz poprawę, a i takie nastawienia (brak turbo boost) w grach nie dają o sobie aż tak bardzo znać, może i sumarycznie mam mniejszy FPS ale przynajmniej stały bez throttlingu. Jednakże do rzeczy, postanowiłem od razu go trochę zmodernizować, obecne podzespoły:

i7 7700HQ 2,8Ghz
    8GB DDR4 2400Mhz
    GTX1050 4GB
    120GB A-Data + Samsung Evo960 500GB
    Windows 10 Pro 64bit.

1. Chcę dołożyć ramu, pytanie brzmi czy opłaca się kupować dwie kości po 8GB by mieć to w Dual Channel? Niestety taka kość jak obecnie mam w laptopie jest obecnie ciężka do kupienia, więc w grę wchodził by jedynie zakup dwóch nowych a moja poszłaby na sprzedaż. Czy po prostu zakupić jedną kość 16GB bo korzyści dual channel w grach czy codziennej pracy z systemem nie odczuję?

2. Jako iż ten GTX1050 jakimś demonem nie jest, myślałem nad zewnętrzną kartą graficzną z komputera stacjonarnego (Mam pod ręką GTX960 4GB). Jaki jest koszt tego rozwiązania? Znane mi tylko to eGPU ale na allegro to koszt ponad tysiąca złotych, takich pieniędzy szczerze mówiąc nie chce inwestować a pomyślałem, ze fajnie byłoby podłączyć tego GTX960 po pierwsze ze względu na wydajność, oraz na jeszcze niższe temperatury (GTX1050 ma wspólny radiator z CPU więc myślę że wyłączenie tej karty także by dobrze wpłynęło na temperatury).
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    Pastę dawałem Grizzly Krynokaut bo innej przyzwoitej nie mieli u mnie w morelach a jak kupowałem to laptop stał już rozebrany i musiałem coś wziąć, polecasz coś lepszego?
    https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rc...FjABegQIARAB&usg=AOvVaw02RG2qbTJtezXMZI7JdOi5

Ogólnie to od nowości nie jest zbyt wydajne te chłodzenie odkąd pamiętam to już przy uruchamianiu systemu i wszystkiego z auto startu potrafiło rozgrzać go do około 80-95° już nawet miałem w głowie dziwaczny pomysł zrobienia jakiegoś custom chłodzenia od komputera stacjonarnego bo laptop i tak stoi w jednym miejscu jak stacjonarka lecz musiał bym płytę główną wyciągać luzem bo inaczej ciężko było by go jakoś ustawić.

A z tym ramem jak to wygląda? Jest sens bawić się w dual? W stacjonarnym wiem ile to daje w stosunku do single a tu nie wiem czy nie dokupić po prostu obojętnie jakiej 8GB kości czy faktycznie jest sens kupić dwie te same by dual channel działał a moją sprzedać.
    W kwestii karty w takim razie nic tutaj sensownego nie wymyślę? Ogólnie ten Gtx1050 nie jest jakiś tragiczny przynajmniej na gry które osobiście gram, najwięcej od niej chyba GTA V wymaga lecz jak mówię do czasu kiedy nie wystąpi throttling na średnio wysokich fruwa w 50-60 FPS
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    Będę w domu to pstrykne zdjęcie - generalnie laptop stoi cały czas na podstawce chłodzącej z dodatkowym wentylatorem. Ale niezaleznie czy podstawka jest uruchomiona czy nie wyniki są podobne (bo myślałem już że może zaburza to obieg wbudowanego systemu chłodzenia. Mówię nie było by problemu z innym chłodzeniem do stacjonarki/serwera ale pod FCBGA 1440 nie ma żaden znany mi cooler wsparcia więc w grę wchodziła by tylko rzeźba w jakiś custom a aż tak się bawić nie chce bo prawdopodobnie za jakiś czas i tak wymienię go na stacjonarny.
    Z tym RAMem niestety kłopot żeby taką kość dostać jaką mam zamontowaną, więc wówczas muszę kupić jakiś KIT 2X8GB a swoją odsprzedać - mam już nawet chętnego za 150 zł, komplet np na morele 340 zł 2133MHz lub 390zl 2400MHz. Są jeszcze 2600 bodajże ale do nich nie dopłacam bo wg internetu moja płyta zadziała z max 2400 więc szybsze by spowolniła
    enhanced
    Level 43  
    RAM kupujesz byle jaki i się spasują. Nie ma co kombinować. Już po gwarancji?

A jak tam temperatury po obciążeniu GPU i CPU osobno jak w recenzji czy jeszcze gorsze?

Co do EGPU to jest to dobre dla biznesówek i to tych co dawniej miały EC54/34 na zewnątrz wyprowadzone. W twoim wypadku to zawsze lepiej składać stacjonarke.
    ŁukiSzczecin
    Level 26  
    Tzn bo wyłączeniu TurboBoost, oraz zbiciu napięcia dla CPU o 0,130V oraz dla GTX1050 (pobawiłem się krzywą w MSI Afterburner by swoje maksymalne taktowanie osiągała już od 0,925V) to temperatury mam na prawdę przyjemne - po około półtorej godzinie spędzonej w GTA V w trybie online temperatury max które HWinfo zarejestrował to 73°C dla najcieplejszego rdzenia (AVG 64°C) oraz GPU 58°C więc uważam, że na te podzespoły zamknięte w ciasnej obudowie jaką jest laptop to temperatury są rewelacyjne biorąc pod uwagę, że ostatnimi czasy bywało po 30° C na dworze i w pomieszczeniu. Choć dało by się jeszcze mniej, niestety trafiła mi się słaba sztuka tego i7 7700HQ bo jak przejrzałem zagraniczne fora to ludzie zbijali mu napięcia nawet o około 0,160V i to bez dotykania TurboBoost niestety u mnie 0,130V to absolutne maximum i to bez TurboBoost na zegarze 2.8Ghz, z TurboBoost działał stabilnie jedynie po obniżeniu napięcia o 0,080V. No ale najgorzej nie jest, bo sumarycznie fruwa na napięciu 0,79-0,82V także jest dużooo chłodniej w stosunku do fabrycznych ustawień.

Natomiast, gdy tylko włączę z powrotem TurboBoost (rozpędza się wówczas do 3,8Ghz dwa rdzenie, bądź 3,6Ghz wszystkie cztery) przywrócę standardowe napięcia dla GPU jak i CPU to około 10 minutowa rozgrywka kończy się throttlingiem i temperaturami rzędu 90-98° na CPU , oraz około 80 GPU ale to bardziej myślę z winy że ma wspólne chłodzenie razem z procesorem, i trudno jej utrzymać niższą temperaturę.

Z tą pamięcią to jutro sprawdzę może kobieta zgodzi się bym wyciągnął od niej kostkę 8GB, bo byłem przekonany że działa to tak jak w kompie stacjonarnym , tj że kości muszą być identyczne, tzw KIT'y by dual channel się aktywował.

P.S. chłodzenie własnie rozebrałem ponownie, świeża dawka pasty, radiatory ładnie wyczyszczone sprężonym powietrzem i poprawy nie widzę na standardowych ustawieniach.
    Nad klawiaturą laptop wręcz parzy, z tyłu wylatuje gorące powietrze, więc radiator poprawnie odbiera ciepło z podzespołów więc nie mam pojęcia, czy mam wadliwy egzemplarz, czy ten typ tak ma.