Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont domu / kuchni - brak uziemienia

12 Lip 2019 14:46 252 7
  • Poziom 12  
    Zaczynamy remont kuchni, stanęło na tym, że przeprowadzamy nowe kable (3 żyłowy + 5 żyłowy/siła do kuchni indukcyjnej), natomiast sam dom pozbawiony jest "uziemienia" (obecne gniazdka i kable na dwóch przewodach), umówiony jestem już z elektrykiem natomiast żeby nie ponaciągał mnie na nie wiadomo co podpowiedzcie :

- czy da się bez totalnej rewolucji jakoś to uziemienie "stworzyć", zacząłem coś o tym czytać i są różne możliwości chyba doprowadzenia takiego uziemienia ?
    - czy przy podłączaniu kuchni indukcyjnej, nowych pierkarników, lodówek itp. brak uziemienia może być kłopotem;

- albo ogólnie: co radzicie w takim przypadku zrobić ? moje techniczne (nie elektryczne myślenie) jest takie żeby wykombinować to uziemienie jakoś w rozdzielni, podłączyć uziemienie pod nowe kablem w kuchni i później sukcesywnie kolejne pomieszczenia przy okazji remontów;

i jeszcze pytanie dotyczące bezpieczenika nadprądowego, chciałbym bezpośrednio w kuchni wpiąć bezpiecznik pod ogrzewanie podłogowe (całkowita moc nie przekroczy 1kw) ale mimo wszystko dobrze jakby on był (tak też wymaga instrukcja), czy taki bezpiecznik mogę zamontować jakoś inaczej niż w skrzyce (rozdzielni) czyli takich dużych puszkach, pomyślałem że umieszczę go zwyczajnie za meblami, może są jakieś wersje pod tynkowe tak żeby wystawał tylko pstryczek ??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Zamiast pouczać elektryka, niech powie co myśli i przedstaw to tutaj. Łatwiej będzie sprawdzić jego podejście niż Tobie tłumaczyć kilka książek.

Bezpiecznik nadprądowy ma się znajdować w rozdzielnicy i ma być dostępny. Nigdzie za szafkami. Do ogrzewania podłogowego musisz mieć wydzielony obwód z rozdzielnicy i zabezpieczony, więc po co te cuda z dziwnymi wyłącznikami?
  • Poziom 12  
    Shadowix napisał:
    Zamiast pouczać elektryka, niech powie co myśli i przedstaw to tutaj. Łatwiej będzie sprawdzić jego podejście niż Tobie tłumaczyć kilka książek.

A ja nie chcę nikogo pouczać, wolałbym mieć ciut rozeznania, chyba każdy fachowiec ma tak, że woli wybrać pewne rozwiązania i się ich trzyma i uważa za najlepsze, okazuje się czasami, że są jeszcze inne.

[quote="Shadowix"] Bezpiecznik nadprądowy ma się znajdować w rozdzielnicy i ma być dostępny. Nigdzie za szafkami. Do ogrzewania podłogowego musisz mieć wydzielony obwód z rozdzielnicy i zabezpieczony, więc po co te cuda z dziwnymi wyłącznikami?

Czy tutaj dobrze mnie poinformowano że mógłbym wykorzystać 1 fazę z trójfazowego przewodu ? (2 fazy będą wykorzystane na kuchenkę indukcyjną)
  • Poziom 26  
    Na początek ustal typ sieci zasilającej - czy jest TT czy TN, wyraźnie określ rodzaj "domu" - czy to jest dom czy mieszkanie w bloku ?
  • Admin Elektroenergetyka
    r103 napisał:
    Na początek ustal typ sieci zasilającej - czy jest TT czy TN, wyraźnie określ rodzaj "domu" - czy to jest dom czy mieszkanie w bloku ?

To po pierwsze!

Po drugie, do kuchni należy doprowadzić więcej obwodów:
    1. 5 x 2,5mm² - płyta grzewcza;
    2. 3 x 2,5mm² - piekarnik;
    3. 3 x 2,5mm² - zmywarka;
    4. 3 x 2,5mm² - gniazda robocze;
    5. (w Twoim przypadku) 3 x 2,5 mm² - mata grzewcza;
    6. (przy okazji remontu kuchni) 3 x 1,5mm² - oświetlenie.
  • Poziom 12  
    Budynek: Dom

Z danych które zostawił mi poprzedni właściciel i umowy mam tak:

Przyłącze : Moc 12kW / prąd 20A / Instalacja 3 fazowa
    Zabezp. przedł 20A typ S

czy rodzaj to w takim razie TN-S ? Czy mam gdzieś szukać dalej ?
    i ewentualnie gdzie i jak to ustalić ?
  • Admin Elektroenergetyka
    To co podałeś nie ma nic wspólnego z układem sieci.
    Informacja taka powinna być w umowie przyłączeniowej. Jeśli nie ma, trzeba zadzwonić do lokalnego ZE i zapytać.
  • Poziom 12  
    Łukasz-O napisał:
    To co podałeś nie ma nic wspólnego z układem sieci.
    Informacja taka powinna być w umowie przyłączeniowej. Jeśli nie ma, trzeba zadzwonić do lokalnego ZE i zapytać.

Rozumiem, dzięki za informacje, tak zatem najpierw zrobię