Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Remont domu / kuchni - brak uziemienia

musk1979 12 Jul 2019 14:46 687 7
 • #1
  musk1979
  Level 13  
  Zaczynamy remont kuchni, stanęło na tym, że przeprowadzamy nowe kable (3 żyłowy + 5 żyłowy/siła do kuchni indukcyjnej), natomiast sam dom pozbawiony jest "uziemienia" (obecne gniazdka i kable na dwóch przewodach), umówiony jestem już z elektrykiem natomiast żeby nie ponaciągał mnie na nie wiadomo co podpowiedzcie :  - czy da się bez totalnej rewolucji jakoś to uziemienie "stworzyć", zacząłem coś o tym czytać i są różne możliwości chyba doprowadzenia takiego uziemienia ?
  - czy przy podłączaniu kuchni indukcyjnej, nowych pierkarników, lodówek itp. brak uziemienia może być kłopotem;

  - albo ogólnie: co radzicie w takim przypadku zrobić ? moje techniczne (nie elektryczne myślenie) jest takie żeby wykombinować to uziemienie jakoś w rozdzielni, podłączyć uziemienie pod nowe kablem w kuchni i później sukcesywnie kolejne pomieszczenia przy okazji remontów;

  i jeszcze pytanie dotyczące bezpieczenika nadprądowego, chciałbym bezpośrednio w kuchni wpiąć bezpiecznik pod ogrzewanie podłogowe (całkowita moc nie przekroczy 1kw) ale mimo wszystko dobrze jakby on był (tak też wymaga instrukcja), czy taki bezpiecznik mogę zamontować jakoś inaczej niż w skrzyce (rozdzielni) czyli takich dużych puszkach, pomyślałem że umieszczę go zwyczajnie za meblami, może są jakieś wersje pod tynkowe tak żeby wystawał tylko pstryczek ??
 • #2
  Shadowix
  Level 30  
  Zamiast pouczać elektryka, niech powie co myśli i przedstaw to tutaj. Łatwiej będzie sprawdzić jego podejście niż Tobie tłumaczyć kilka książek.

  Bezpiecznik nadprądowy ma się znajdować w rozdzielnicy i ma być dostępny. Nigdzie za szafkami. Do ogrzewania podłogowego musisz mieć wydzielony obwód z rozdzielnicy i zabezpieczony, więc po co te cuda z dziwnymi wyłącznikami?
 • #3
  musk1979
  Level 13  
  Shadowix wrote:
  Zamiast pouczać elektryka, niech powie co myśli i przedstaw to tutaj. Łatwiej będzie sprawdzić jego podejście niż Tobie tłumaczyć kilka książek.


  A ja nie chcę nikogo pouczać, wolałbym mieć ciut rozeznania, chyba każdy fachowiec ma tak, że woli wybrać pewne rozwiązania i się ich trzyma i uważa za najlepsze, okazuje się czasami, że są jeszcze inne.


  [quote="Shadowix"] Bezpiecznik nadprądowy ma się znajdować w rozdzielnicy i ma być dostępny. Nigdzie za szafkami. Do ogrzewania podłogowego musisz mieć wydzielony obwód z rozdzielnicy i zabezpieczony, więc po co te cuda z dziwnymi wyłącznikami?

  Czy tutaj dobrze mnie poinformowano że mógłbym wykorzystać 1 fazę z trójfazowego przewodu ? (2 fazy będą wykorzystane na kuchenkę indukcyjną)
 • #4
  r103
  Level 31  
  Na początek ustal typ sieci zasilającej - czy jest TT czy TN, wyraźnie określ rodzaj "domu" - czy to jest dom czy mieszkanie w bloku ?
 • #5
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  r103 wrote:
  Na początek ustal typ sieci zasilającej - czy jest TT czy TN, wyraźnie określ rodzaj "domu" - czy to jest dom czy mieszkanie w bloku ?


  To po pierwsze!

  Po drugie, do kuchni należy doprowadzić więcej obwodów:
  1. 5 x 2,5mm² - płyta grzewcza;
  2. 3 x 2,5mm² - piekarnik;
  3. 3 x 2,5mm² - zmywarka;
  4. 3 x 2,5mm² - gniazda robocze;
  5. (w Twoim przypadku) 3 x 2,5 mm² - mata grzewcza;
  6. (przy okazji remontu kuchni) 3 x 1,5mm² - oświetlenie.
 • #6
  musk1979
  Level 13  
  Budynek: Dom

  Z danych które zostawił mi poprzedni właściciel i umowy mam tak:

  Przyłącze : Moc 12kW / prąd 20A / Instalacja 3 fazowa
  Zabezp. przedł 20A typ S

  czy rodzaj to w takim razie TN-S ? Czy mam gdzieś szukać dalej ?
  i ewentualnie gdzie i jak to ustalić ?
 • #8
  musk1979
  Level 13  
  Łukasz-O wrote:
  To co podałeś nie ma nic wspólnego z układem sieci.
  Informacja taka powinna być w umowie przyłączeniowej. Jeśli nie ma, trzeba zadzwonić do lokalnego ZE i zapytać.


  Rozumiem, dzięki za informacje, tak zatem najpierw zrobię