Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki mocny router do domu (3 poziomy)

12 Lip 2019 14:54 489 24
  • Poziom 9  
    Potrzebuję pomocy w wyborze routera do domu. Mam internet LTE z Orange przez modem ZTE MF286, do którego mam podpiętą antenę zewnętrzną Sorensen Dual MIMO SR-17P/1800 LTE.

Router znajduje się na strychu, w niego jest aktualnie bezpośrednio wpięty Router Asus RT-AC1200G+. Z Routerem połączyłem switch i mam rozprowadzony LAN do każdego pomieszczenia w domu. Zależy mi, aby mieć w budynku jedną sieć WiFi (5 i 2.4 GHz). Aktualnie mam też na parterze drugi modem TPLink Archer C2 AC750 wpięty w LAN, z którego jest sieć WiFi na parterze (inny SSID). Wolałbym jednak mieć jeden mocny router który poradzi sobie w całym domu lub dokupić jakieś urządzenie, które rozszerzy zakres sieci WiFi z routera na strychu.

W tej chwili WiFi działa OK tylko na piętrze (poziom niżej niż router), natomiast na parterze ledwo łapie. Wrzucam wyniki z inSSIDera oraz speedtesty.

#1 Speedtest po kablu modem ZTE

#2 Speedtest po WiFi na piętrze

#3 Speedtest po Wifi na parterze

#4 InSSIDer na piętrze

#5 InSSIDer na parterze

Będę zobowiązany za wszelkie rady i sugestie co byłoby najlepsze w mojej sytuacji.
  • Moderator Samochody
    radj napisał:
    TPLink Archer C2 AC750 wpięty w LAN, z którego jest sieć WiFi na parterze (inny SSID).
    Po co inny SSID? Ustaw ten sam SSID i to samo hasło WPA2 i po problemie. To będzie jedna sieć LAN.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Jak najbardziej poprawne rozwiązanie masz teraz. Jednym urządzenie nie "załatwisz" całego domu bo moce urządzeń są ograniczone (pamiętaj że to promieniowanie mikrofalowe jest).
    Druga sprawa to co mówił @tzok
  • Poziom 9  
    tzok napisał:
    radj napisał:
    TPLink Archer C2 AC750 wpięty w LAN, z którego jest sieć WiFi na parterze (inny SSID).
    Po co inny SSID? Ustaw ten sam SSID i to samo hasło WPA2 i po problemie. To będzie jedna sieć LAN.

Czy wtedy będę wiedział z którym routerem jest połączone dane urządzenie? Czy urządzenie zawsze będzie łączyć się z "silniejszym"?
  • Specjalista Sieci, Internet
    radj napisał:
    W tej chwili WiFi działa OK tylko na piętrze (poziom niżej niż router), natomiast na parterze ledwo łapie.

radj napisał:
    połączyłem switch i mam rozprowadzony LAN do każdego pomieszczenia w domu

Zatem lokalne AP lub routery "udające" AP tu załatwią sprawę.
  • Moderator Samochody
    radj napisał:
    Czy wtedy będę wiedział z którym routerem jest połączone dane urządzenie?
    Tak, o ile zalogujesz się do panelu tego urządzenia (routera) i sprawdzisz połączone z nim urządzenia.
    radj napisał:
    Czy urządzenie zawsze będzie łączyć się z "silniejszym"?
    Tak właśnie będzie.
  • Poziom 9  
    KOCUREK1970 napisał:
    radj napisał:
    W tej chwili WiFi działa OK tylko na piętrze (poziom niżej niż router), natomiast na parterze ledwo łapie.

radj napisał:
    połączyłem switch i mam rozprowadzony LAN do każdego pomieszczenia w domu

Zatem lokalne AP lub routery "udające" AP tu załatwią sprawę.

Możesz coś konkretnego polecić z takich urządzeń? Rozumiem, że mój drugi router TP Link jest właśnie takim udającym AP, czy się mylę?
  • Moderator Samochody
  • Poziom 9  
    To rozumiem, ale chętnie dowiem się co konkretnego z AP możecie polecić.
    Ale ty masz przecież Archera C2 więc po co ci jakiś AP? Do tej nędzy w Orange wystarczy aż nadto.
    radj napisał:
    chętnie dowiem się co konkretnego z AP możecie polecić.

Ja bym szedł tym co wstawiłem w linku i Kolega @matek451 też to sugeruje :D

Choć jeśli taka Twoja wola to nie wiedzę problemu by strikte AP polecić - tylko do tej jak to Kolega @matek451 zasugerował "prędkości" internetu to jak strzelanie z armaty do komara (też można, ale drogo wychodzi :D ).
  • Poziom 9  
    O, dzięki za sugestie. Jeszcze pytanie o konfigurację routerów działających jako AP i AP. Nazwę sieci daję taką samą, a kanał ma być inny?
  • Moderator Samochody
    Kanał może być albo ten sam albo oddalony o minimum 3 kanały od niego. SSID (nazwa sieci) i PSK (klucz) muszą być takie same. Nie możesz używać QSS i tym podobnych mechanizmów automatycznego podłączania urządzeń "na przycisk".
    Koledzy dobrze prawią, przy czym ja bym jeszcze wyeliminował wielokrotny NAT i spiął wszystkie urządzenia w jedną domenę rozgłoszeniową. Dzięki temu unikniesz niektórych problemów w przyszłości chociażby z działaniem DLNA. W tym celu trzeba również RT-AC1200G+ przestawić w tryb AP.
    Wszystko łączysz następująco:
    Antena i ZTE na strychu.
    Do tego podłączone TP-Link i ASUS portami LAN (bezpośrednio lub za pomocą switcha.
    Wszystkie trzy urządzenia na różnych kondygnacjach.
    Wszystko skonfigurowane jak w poradniku z postu #9. Kanały w urządzeniach ustawione wtedy w urządzeniach na 1,6,12.
    Zabezpieczenia koniecznie trzeba ustawić ręcznie na WPA2-AES-PSK (inaczej klient może mieć problemy z logowaniem, gdy na jednym urządzeniu wynegocjuje przykładowo WPA1 a na drugim WPA2).
    Hasło wspólne.
  • Poziom 9  
    IC_Current napisał:
    Koledzy dobrze prawią, przy czym ja bym jeszcze wyeliminował wielokrotny NAT i spiął wszystkie urządzenia w jedną domenę rozgłoszeniową. Dzięki temu unikniesz niektórych problemów w przyszłości chociażby z działaniem DLNA. W tym celu trzeba również RT-AC1200G+ przestawić w tryb AP.
    Wszystko łączysz następująco:
    Antena i ZTE na strychu.
    Do tego podłączone TP-Link i ASUS portami LAN (bezpośrednio lub za pomocą switcha.
    Wszystkie trzy urządzenia na różnych kondygnacjach.
    Wszystko skonfigurowane jak w poradniku z postu #9. Kanały w urządzeniach ustawione wtedy w urządzeniach na 1,6,12.
    Zabezpieczenia koniecznie trzeba ustawić ręcznie na WPA2-AES-PSK (inaczej klient może mieć problemy z logowaniem, gdy na jednym urządzeniu wynegocjuje przykładowo WPA1 a na drugim WPA2).
    Hasło wspólne.

Rozumiem, że przy tym rozwiązaniu to ZTE ma włączone DHCP i przydziela IP pozostałym urządzeniom. Prawdę mówiąc myślałem, że router ASUS'a jest właśnie lepszym urządzeniem od ZTE i to właśnie on powinien być tak jakby głównym routerem.

W tym układzie także ZTE ma mieć włączone WiFi, bo w tej chwili jest wyłączone. Rozumiem też, że wszystkie urządzenia mają być w tej samej numeracji IP, aktualnie ZTE jest (192.168.0.*) a pozostałe routery (192.168.1.*).

Jeżeli chodzi o kanały to rozumiem, że sprawa dotyczy tylko 2.4GHz.
    radj napisał:
    Rozumiem, że przy tym rozwiązaniu to ZTE ma włączone DHCP i przydziela IP pozostałym urządzeniom.

Tak

radj napisał:
    Prawdę mówiąc myślałem, że router ASUS'a jest właśnie lepszym urządzeniem od ZTE i to właśnie on powinien być tak jakby głównym routerem.

Może i lepszy, ale zwróć uwagę, że jakby nie było cały ruch i tak przez niego jest transmitowany. Trochę taka sytuacja z dowcipów - masz mercedesa, ale i tak ciągnie go na lince skoda.

radj napisał:
    W tym układzie także ZTE ma mieć włączone WiFi, bo w tej chwili jest wyłączone.

Włączone

radj napisał:
    Rozumiem też, że wszystkie urządzenia mają być w tej samej numeracji IP, aktualnie ZTE jest (192.168.0.*)

W jednej podsieci.

radj napisał:
    Jeżeli chodzi o kanały to rozumiem, że sprawa dotyczy tylko 2.4GHz.

Tak, ale na 5GHz też kanały muszą być różne.
    MF286 posiada zaawansowane funkcje sieciowe, gigabitowy switch i radio w AC . Do tych prędkości jakie masz teraz w Orange zupełnie wystarcza. na twoim miejscu to zająłbym się optymalizacja połączenia LTE w Orange i uzyskaniem lepszych prędkości o ile są dostępne, bo póki co to jest słabiutko ze tak naprawdę to nie ma co dzielić. Z którego BTS-a NetWorks korzystasz, na jakich pasmach LTE, jakie są parametry sygnału?
  • Poziom 9  
    matek451 napisał:
    MF286 posiada zaawansowane funkcje sieciowe, gigabitowy switch i radio w AC . Do tych prędkości jakie masz teraz w Orange zupełnie wystarcza. na twoim miejscu to zająłbym się optymalizacja połączenia LTE w Orange i uzyskaniem lepszych prędkości o ile są dostępne, bo póki co to jest słabiutko ze tak naprawdę to nie ma co dzielić. Z którego BTS-a NetWorks korzystasz, na jakich pasmach LTE, jakie są parametry sygnału?

BTS to jest to ten:

Orange (26003) ID: 13492 (N!)
    Warszawa - Białołęka, ul. Kępa Tarchomińska 19A (rurowy maszt własny).
    GSM900 LTE1800 LTE2100 LTE2600 LTE800 UMTS2100 UMTS900
    GPS: 52,351667,20,924167)

Odległość to 2 km. Mogę podjechać pod masz sprawdzić jakie tam router łapie prędkości. W ZTE widzę takie parametry: Siła sygnału - 106dBm

W ZTE mam oprogramowanie: CR_ENEEUMF286V1.0.0B11

Napisz proszę jakie jeszcze dane potrzebujesz, ewentualnie czym sprawdzić jakość sygnału.
    A skąd wiesz że to ten BTS? Z jakich pasm LTE korzystasz w Orange na MF286? Korzystasz z anteny zewnętrznej? Masz najnowsze FW z mozliwością wyboru pasm LTE ale diagnostyka nie pokazuje eNB,CID BTS-a.
  • Poziom 9  
    matek451 napisał:
    A skąd wiesz że to ten BTS? Z jakich pasm LTE korzystasz w Orange na MF286? Korzystasz z anteny zewnętrznej? Masz najnowsze FW z mozliwością wyboru pasm LTE ale diagnostyka nie pokazuje eNB,CID BTS-a.

radj napisał:
    Mam internet LTE z Orange przez modem ZTE MF286, do którego mam podpiętą antenę zewnętrzną Sorensen Dual MIMO SR-17P/1800 LTE

Antenę skierowałem na tego BTSa. Jeżeli mogę jakoś to sprawdzić, że jestem z nim połączony napisz proszę czego potrzebuję. Co do pasma w ustawieniach ZTE jest opcja wyboru pasma, jednak nic tam nie mogę wybrać. Wszystko jest zaznaczone. Jak sprawdzić z jakiego korzystam?
    Pasma można zmieniać rylko przy rozłaczonym połaczeniu z siecią, wybierasz w menu po kolei samo LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 a potem agregacje LTE2600+1800, LTE2600+2100, LTE2100+1800, LTE2600+800, LTE1800+900 i LTE2100+800. Sprawdzasz który wybór daje najlepsze prędkości, Antena pracuje na 1800-2100MHz a na 2600 i 600MHz przenosi pobór sygnału na zewnątrz.
  • Poziom 9  
    matek451 napisał:
    Pasma można zmieniać rylko przy rozłaczonym połaczeniu z siecią, wybierasz w menu po kolei samo LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 a potem agregacje LTE2600+1800, LTE2600+2100, LTE2100+1800, LTE2600+800, LTE1800+900 i LTE2100+800. Sprawdzasz który wybór daje najlepsze prędkości, Antena pracuje na 1800-2100MHz a na 2600 i 600MHz przenosi pobór sygnału na zewnątrz.

Sprawdziłem wszystkie pasma na kablu bezpośrednio wpiętym w ZTE. Najlepiej wypadło LTE2600+1800, które ustawiłem. Wyciągałem średnią z 4 testów na speedtest. Minimalnie gorszy jest pasmo LTE2600+800.

W testach na kablu (2600+1800) wyszło średnio D:17,4, U: 13,3 i ping 21,5.

Włączyłem też dhcp na ZTE, wyłączyłem na ASUsie. Na każdym piętrze jest teraz inne urządzenie (router). Wszystkie z tą samą nazwą sieci, hasłem i różnymi kanałami.

Na WiFi (ASUS) wyniki mocno skaczą. download może być i 25, ale i 1,5.

Czy coś jeszcze powinienem skonfigurować, zmienić?
  • Poziom 9  
    Żeby nie zakładać nowego tematu dopytam o jeszcze jedną rzecz. Kiedy wepnę w jeden z routerów, np ASUS'a pamięć USB i udostępnię go w sieci, to kiedy będę na nim zapisywał / kopiował pliki to czy będę wtedy wykorzystywał łącze internetowe (i jego limity w ramach LTE) czy wszystko będzie w ramach sieci LAN? Ewentualnie jak to dobrze skonfigurować? Probowałem skopiować na pamięć USB wpiętą w router pliki z laptopa podpiętego pod WiFi i transfer był na tyle wolny, że obawiam się, że szło to po "internecie".
    Transmisja tylko po sieci lokalnej, prędkość wynika z ograniczeń samego sprzętu, protokołu, USB, nośnika pamięci czy samego WiFi jesli po nim.