Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12/220 bez transformatora sieciowego

stasiu001 06 Kwi 2006 21:03 16630 63
 • #61
  mmichna
  Poziom 10  
  dex - kończę projekt takiej przetwornicy (impulsowa 12/325 na SG3525, uC sterujący mostkiem full-bridge IRF840 poprzez IR2110) i brakuje mi na wyjściu filtru, który by mi odciął wyższe składowe z przebiegu PWM. Jakiś pomysł na taki filtr? LC będzie miał chyba duże wartości i pojemności i indukcyjności, ciężko również będzie dobrać dokładne wartości elementów. Czy są jakieś alternatywy? Gotowe moduły?
 • #62
  dex
  Poziom 27  
  Filtr.. niby tak wymagany w falowniku, energia nonstop jest z sieci to i filtruje sie ukladami LC, nawet kilka sekcji w grupy laczone, strojone na najbardziej widoczne harmonicze. Ale kazdy filtr to strata mocy, lepiej produkowac 'lepszy' sinus lub to olać zwlaszca, gdy jest to przetwornica awaryjna zasilana z akumulatora a nie falownik nonstop zasilany z sieci.

  Jak trzeba to proponuje zasymulować w jakimś programie, sa nawet specjalizowane do projektowania filtrow, ale w gre beda wchodzic 'duze' elementy no bo moc 'duza' .
 • #63
  milosz47
  Poziom 14  
  Zbudowałem przetwornicę zgodnie z tematem:bez transformatora sieciowego. Na święta przyjechał mój szwagier programista.Zaprogramowaliśmy procesor Atmela sterującego dwa IR 2184 i dalej mostek IRF 740, kluczowany DC315V. Wybraliśmy dwie metody sterowania mostka.Okazało się że jedna z nich pozwala skuteczniej odfiltrować przebieg na wyjściu, przy czym zasada jest taka że im wyższa częstotliwość nośna PWM tym łatwiej ją wyfiltrować.Filtr zbudowałem w ten sposób że w szereg z obciążeniem wstawiłem cewkę dobraną eksperymentalnie o indukcyjności około 15mH a równolegle do obciążenia kondensator o pojemności 22nF.Na wyjściu z różnymi obciążeniami:żarówka 60W,silnik pompy CO 100W. otrzymałem czysty sinus.
  Jak się okazało nie potrzeba do tego rzeszy inżynierów w specjalistycznych zakładach jak pisano już w tym temacie.
  Pozdrawiam.
 • #64
  romoo
  Użytkownik obserwowany
  milosz47 to fajne miałeś święta tylko pozazdrościć.