Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiany związane z 5G i DVB-T2 w 2022r.

TechEkspert 13 Lip 2019 15:31 3381 26
    TechEkspert
    Redaktor
    Zmiany związane z 5G i DVB-T2 w 2022r.
    Pojawiają się informacje o zmianach w sposobie emisji telewizji cyfrowej w Polsce w 2022r. Zmiana będzie dotyczyła przejścia ze standardu DVB-T na DVB-T2. Wiele obecnie wykorzystywanych odbiorników jest gotowa na bardziej efektywny standard DVB-T2. To będzie druga migracja standardu w ostatnim czasie (TV analogowa na DVB-T, DVB-T na DVB-T2, nie licząc znacznie wcześniejszej zmiany SECAM->PAL w czasach telewizji analogowej). Przy pierwszej migracji do telewizji cyfrowej niektóre istniejące odbiorniki DTV również nie były zgodne z wprowadzonym standardem (MPEG-2) i po wdrożeniu nowego sposobu emisji odbierały jedynie dźwięk. Zobaczymy jak będzie z DVB-T2.
    Czy ponownie powrócą dekodery DTV tak jak miało to miejsce po wyłączeniu telewizji analogowej?

Druga zmiana to przeniesienie multipleksów DTV z zakresu 694-790 MHz na niższe częstotliwości, ponieważ wspominane pasmo 700MHz ma zostać przekazane na potrzeby sieci 5G.

Czy macie odbiorniki zgodne z DVB-T2, czy zmiana częstotliwości nadawania oraz sposobu modulacji może wpłynąć na zasięg DVB-T2?

Więcej informacji:
    https://businessinsider.com.pl/media/tv-radio...a-telewizja-cyfrowa-drugiej-generacji/78ep365

Źródło:
    Link
  • flexghzflexghz
    Tumiwisizm
    Poziom 25  
    Czyli jak mam telewizor w wbudowanym dekoderem DVB-T, to DVB-T2 nie będzie odbierał i będę zmuszony dokupić do niego zewnętrzny dekoder na DVB-T2?
  • flexghzflexghz
    Tumiwisizm
    Poziom 25  
    arturavs napisał:
    chyba że upgrade softu w TV załatwi sprawę.
    Dobrze, że o tym wspominasz. Z tego co sprawdziłem to telewizor ma taką funkcję. Pytanie czy prze kabel to zrobić? Jak wybieram aktualizację oprogramowania to szuka przez antenę (kierunkowa VHF/UHF), ale nie znajduje. W najgorszym razie jak sam nie ogarnę to kogoś młodszego poproszę o pomoc.
    Millaka
    Poziom 17  
    Ja przeżyłem tą „migracje” już przed kilku laty i z tego co wiem to nie ma możliwości „przeróbki” DVB-T na DVB-T2.
    Pozostaje tylko kupno nowego TV z DVB-T2, lub dekodera DVB-T2, wszystkie inne opcje to tylko TV kablowa.
    Z tych czasów pozostało mi kilka dekoderów DVB-T, które używam jako "magazyn" części, a TV działają na kablu.
    wiertacz
    Poziom 34  
    Tylko trzeba pamiętać o tym, że odbiornik musi mieć tuner DVBT-2 ale i dekoder H.265(HEVC).
    Część odbiorników posiada tuner T2 ale nie posiada dekodera H.265.
    Elektroniq11
    Poziom 2  
    Jeśli ktoś nie ma pewności co do swojego dekodera czy to w TV czy zewnętrzny można spróbować odebrać zagraniczne MUXy DVB-T2 np. Czeskie. Mam tuner co ma T2 ale nie posiada H.265
    TechEkspert
    Redaktor
    Zmiana kodeka lub sposobu modulacji spowoduje przyspieszone zakupy i wymiany telewizorów, więc dla producentów takie zmiany są bardzo pozytywne :)

Kiedyś zmiana OIRT na CCIR dawała pracę serwisom RTV przestrajającym odbiorniki radiowe, teraz możliwe że zakończy się zakupem nowego TV lub dokupieniem zewnętrznego dekodera...
    Jacekser
    Poziom 19  
    I znów "raj dla obrotnych" handlowców.Drukując instrukcję z info że dany odbiornik "posiada dekoder/kodek/głowicę ABCDEFGH...XYZ"(niepotrzebne skreślić) upchną sprzęt niekompletnie kompatybilny jak to wielokrotnie miało miejsce podczas wdrażania poprzednich standardów.
    Elektroniq11 napisał:
    Jeśli ktoś nie ma pewności co do swojego dekodera czy to w TV czy zewnętrzny można spróbować odebrać zagraniczne MUXy DVB-T2 np. Czeskie. Mam tuner co ma T2 ale nie posiada H.265

Mam jechać pod granicę z centralnej Polski by sprawdzić?
    szeryf3
    Poziom 19  
    W moim mieście było testowane wprowadzenie sygnału DVB-T i w tym okresie czasu miałem sygnał bardzo dobry, ale jak ten sygnał wszedł na cały kraj no to i jakość sygnału spadła. Teraz pozostało mi odbierać sygnał z satelity, lub się denerwować przy odbiorze telewizji naziemnej.
    michał_bak
    Poziom 17  
    szeryf3 napisał:
    W moim mieście było testowane wprowadzenie sygnału DVB-T i w tym okresie czasu miałem sygnał bardzo dobry, ale jak ten sygnał wszedł na cały kraj no to i jakość sygnału spadła. Teraz pozostało mi odbierać sygnał z satelity, lub się denerwować przy odbiorze telewizji naziemnej.

Nie tylko w Twoim, w moim też. Sygnał testowy był nadawany z nadajnika o mocy 1 kW. Po uroczystym przecięciu wstęg, mam sygnał z obiektu nadawczego o mocy 58 kW. Nie mam możliwości skierowania anteny bezpośrednio na nadajniki i muszę łapać sygnał z o odbić.
    Tragedia! Choć z drugiej strony, oferta telewizji naziemnej jest taka, że już wszystko widziałem co najmniej dwadzieścia razy.
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    Problemem przy sygnale dvb-t jest siła sygnału, jak jest za słaby lub za mocny to jest za duża stopa błędów i dekoder nie dekoduje go,
    dlatego pojawiły się specjalne zasilacze do wzm antenowych z regulacją napięcia aby nim regulować wzmocnienie i dopasować
    do sygnału, problem jest jak się odbiera kilka multiplexów z których jeden ma za mocny sygnał.
    sudione
    Poziom 9  
    ...ale będzie płacz i to z dwóch powodów:
    1. W 2022 roku będzie już mowa o DVB-T3, czy jak to się będzie nazywało z prawowitym następcą kodeku H.265 (HEVC).
    2. Jest duże prawdopodobieństwo, że polski rząd wybierze kodowanie dźwięku w AC-4 i to będzie kolejny klops, bo wszystkie dekodery, które mamy będzie można wyrzucić do kosza.
    ...i tak się kręci biznes.;)
    rosomak19
    Poziom 19  
    Czym tu się przejmować ,przecież na tych MUX-ach nic nie ma do oglądania! Ja TV kupiłem tylko jako monitor do kompa. Narobili tych stacji ,a nie ma na czym oka zawiesić , same starocie,powtórki i durnoty + spora ilość reklam. Jak by nie można było dać nawet 3-4 kanałów z jakimś sensownym programem.
    TechEkspert
    Redaktor
    Platformy telewizji/VOD IP nie są wrażliwe na zmiany modulacji... jeżeli tylko zasoby naszego laptopa pozwolą na aktualizację odtwarzacza to nadal mamy dostęp. IP + komputer ogólnego przeznaczenia (lub nawet smartfon/tablet) ma tutaj sporą przewagę co do elastyczności.

W przypadku zmian modulacji DTV zmiana firmware może nie być wystarczająca (np. ograniczenie sprzętowe tunera),
    podobnie zmiana kodeka może być problemem dla zasobów telewizora (np. potrzebna wydajność CPU lub brak akceleracji sprzętowej).
    Jarek 311
    Poziom 14  
    Witam

Jak dla mnie to co za różnica co wprowadzą do tv cyfrowej naziemnej jak już od dobrych 10 lat nie ma co oglądać albo same powtórki i powielanie tego samego na różnych kanałach. A myślę że w dobie świetnie rozwijającej się TV internetowej i platform do oglądania TV raczej nikt nie zapłacze z powodu tych zmian bo do 2022 r. albo stanieje i będzie dostępna możliwość dla większej liczby odbiorców TV internetowa albo tak jak przed laty każdy przesiadał się z tv analogowej na satelitarną bo więcej kanałów albo analog został wyłączony tak teraz z powodu awaryjności TV cyfrowej naziemnej każdy się przesiada nawet na droższą ale sprawną TV satelitarną albo bardziej "ludzką telewizje" internetową.

A tak czy siak będziemy musieli na pewno coś pozmieniać jak nie dekodery to telewizory albo co tam jeszcze wymyślą byle im tylko wprowadzenie DVB-T2 przyniosło zwrot kosztów i zarobek jak zawsze kosztem konsumenta...

Ja obecnie mam dekoder DVB-T i niby 16-18 kanałów a oglądać swobodnie bez zacinania sie mogę od 4 do 6 czasem 7 zaleznie od pogody i ruchu na szosie przy domu :D I Też się zastanawiam czy to wina mojego "całego sprzętu TV" czy może wina słabego sygnału albo miejscowości. A moje subiektywne zdanie na temat TV internetowej to takie że za dużo do oglądania też nie ma a czasem jest za drogo a jak już mam drwić to po co oglądać np. Sami Swoi nie dość że w kolorze, to z dźwiękiem 5.1 lub 7.1 THX i obrazem 4K FHD jak i tak to setny raz wałkowany ten sam film który był wałkowany 200 razy w tv jeszcze analogowej.
    To jest tylko przykład ale pasujący do wielu innych filmów i programów puszczanych w internecie i co za tym idzie zaraz też każdemu się znudzi. A jak mamy płacić za dostęp do strony z filmami lub koszt za jeden film to często jeszcze sporo za dużo a o nowościach nie wspomnę to się nie dziwię że są jeszcze ludzie kupujący płyty DVD z filmami gdzie za Blue Ray już wołają 20 zł w lombardach albo każdy szuka wersji pirat lub po ludzku na YT ogląda w gorszej wersji audio-video... Niż tak naprawdę mają płacić drugi abonament za TV internetową gdzie mają jeszcze TV DVB-T albo satelitarna.

I To moje subiektywne zdanie i zgodzić się z nim nikt nie musi ;)

Pozdrawiam
    Jacekser
    Poziom 19  
    Dla mnie wielkim zaskoczeniem i wręcz szokiem jest to że w www.DVB.org nie ma żadnej polskiej firmy czy organizacji rządowej.To tylko świadczy jaki jest nasz wkład w rozwój tych technologii.Spodziewałem się przynajmniej TVP czy Emitela.Pomijam EBU bo przynajmniej tam chyba obowiązkowo winniśmy być i jesteśmy.
    TechEkspert
    Redaktor
    Być może wprowadzenie DVB-T2 spopularyzuje rozwój telewizji IP i VOD?

Jeżeli ktoś kupił telewizor, który znów przestanie odbierać telewizje naziemną, to może się zdenerwować i np. kupi przystawkę typu Android TV, lub może się okazać że jego TV już natywnie obsługuje YouTube, Netflix, HBOGO itp.

Tym sposobem krok w kierunku IP TV może spowodować, że "zapomni się" o telewizji naziemnej gdyż telewizor tego nie odbiera, a skoro mamy internet to IP TV działa a VOD wygodniejsze...
    brofran
    Poziom 38  
    TechEkspert napisał:
    Być może wprowadzenie DVB-T2 spopularyzuje rozwój telewizji IP i VOD?

To powinno mieć przyszłość . No chyba ze przy okazji zmiany na DVB-T2 również wprowadzą do naziemnej VOD. W obecnej formie przeszukiwanie kanałów aby znaleźć coś sensownego to strata czasu. A już wszechobecne i coraz dłuższe bloki reklamowe to masakra.
    TV naziemnej w zasadzie nikt z młodych ludzi teraz nie ogląda. A i starzy ( do których ja się zaliczam ) poświęcają na ten archaiczny wynalazek ubiegłego wieku coraz mniej czasu ( przykładowo ja ze 4 h w tygodniu ) .
    TechEkspert
    Redaktor
    iq84
    Poziom 13  
    Elektroniq11 napisał:

A od kiedy Czesi nadają w DVB- T2? Bo jeśli nadają od samego początku to obecne odbiorniki tv będą odbierać obraz i dzwięk .
    wiertacz
    Poziom 34  
    Od nie tak dawna. Aktualnie nadają równolegle w starym dvbt jak i w nowym T2/H.265.
    miszelos
    Poziom 14  
    Czy do odbioru DVB-T2 konieczna będzie zmiana anteny?
    Co myślicie o tej antenie:
    rebelelectro.com/ant0559

Czy mieszkając w Warszawie ok. 15 km od centrum na wschód nie będę miał problemów z odbiorem wszystkich muxów?
    nomudrek
    Poziom 33  
    Antena zostaje taka sama, zmienia się tylko sposób kodowania sygnału.
    DiZMar
    Poziom 43  
    miszelos napisał:
    Czy do odbioru DVB-T2 konieczna będzie zmiana anteny?
    ...

Antena może i powinna zostać ta sama co była do odbioru analogowego czy obecnego cyfrowego jeżeli zapewniała prawidłowy odbiór programów analogowych (bez śnieżenia) lub obecny cyfrowy (bez lagów). Tylko marketingowo obecne anteny maja uwypuklony napis DVBT. Podobnie będzie teraz reklamowane jako anteny do odbioru nowego systemu co nie ma znaczenia chociaż literalnie kłamstwem nie jest. Coś jak swego czasu w reklamie niektórych margaryn było sformułowanie bez cholesterolu. To, że wszystkie margaryny nie zawierają cholesterolu to nieistotne.