Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica Volt SINUS 12V 1500/3000W

13 Lip 2019 16:02 585 2
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam problem z przetwornicą SINUS 12V 1500/3000W firmy Volt.
    Przeczytałem wpisy na forum dotyczące tego modelu i nie znalazłem odpowiedzi.

Sprzęt pracuje w następującym zestawieniu:
    Samochód kempingowy: alternator, NOWY akumulator 142Ah, penele fotowoltaiczne 600W + regulator MPPT Lumiax, expres do kawy o max poborze 1300W.

Sprawa wygląda tak, że po nieco ponad 2-u letnim użytkowaniu znacząco zmniejszył się zakres napięcia wejściowego pracy przetwornicy.
    Volt Polska na swojej stronie podaje, że zakres pracy na wejściu to 11V - 15V.
    U mnie jest tak, że przy spadku napięcia poniżej 11,7V urządzenie bez jakiegokolwiek sygnału dźwiękowego lub świetlnego na chwilę się wyłącza co powoduje reset kawiarki. Podobny efekt jest kiedy napięcie zasilania jest powyżej około 14V, czyli podczas pracy silnika i doładowaniu z alternatora.
    I teraz ciekawostka:
    W tej chwili kawiarka działa prawidłowo tylko w przypadku kiedy silnik jest wyłączony, akumulator w pełni naładowany, a auto stoi w pełnym słońcu tak że mam full ładowanie z paneli !!!
    Myślałem, że to wina zużytego lub zbyt słabego akumulatora, ale nie. Wymiana aku na nowy nic nie dała.
    Zmierzone napięcia:
    Akumulator naładowany do około 12,5V - brak słońca. Podczas pracy kawiarki spadek napięcia do 11,6V. Przetwornica po około 15s się wyłącza.
    Akumulator naładowany do około 13,5V - pełne słońce. Podczas pracy kawiarki spadek napięcia do 11,7V. Przetwornica działa prawidłowo.
    Akumulator naładowany do około 14V - uruchomiony silnik. Wiatraki kręcą się na maxa bez obciążenia. Przetwornica od razu się wyłącza po uruchomieniu kawiarki.
    Wiem (niestety po czasie), że te przetwornice nie lubią MPPT, ale do tej pory wszystko pracowało OK. Poza tym jak widać przetwornica działa tylko w przypadku pracy zestawu fotowoltaicznego.

Ostatnio trafiła w moje ręce przetwornica, w której podobne problemy również pojawiły się po około 2,5letnim okresie użytkowania w podobnym zestawie...

Moje pytanie:
    Czy jest jakiś prosty sposób przywrócenia wartości początkowych napięcia wejściowego tej przetwornicy, tak aby działała w zakresie przynajmniej 11-14,5V ??
  • Poziom 27  
    Prostym sposobem jest skorzystanie z usług serwisu importera/producenta tego badziewia.
    Link
    ze strony pobrać formularz zgłoszeniowy, urządzenie wysłać do firmy do Sopotu.

Nie wiem na jakim procesorze i w jakim układzie jest zrealizowana ta przetwornica, dlatego nie spodziewaj się dokładniejszych informacji.
  • Poziom 11  
    Takie rozwiązanie problemu to i ja znam.
    Nawet z nimi rozmawiałem telefonicznie, ale takich buców to już dawno nie słyszałem.
    Gdyby nie to, że w tej chwili jestem w trasie (dlatego pytałem o ewentualne proste rozwiązania) to pewnie jakoś sam bym sobie z tym poradził...