Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y?

Artur-MIRA 13 Jul 2019 23:49 501 6
  • #1
    Artur-MIRA
    Level 11  
    Witajcie! Najnowsza zakupiona w TME partia tych scalaczków zaowocowała generowaniem fali około 4MHz nałożonej na "zerze" podłączającym diody LED na wyjściu driverów i także na lini zasilania +5V w reflektorze z 12-oma tymi sterownikami. Zbiegło się to z montażem nowej partii płytek PCB i nową dostawą drajwerów. Płytki na pewno są dobre i nie ma w nich błędów mogących doprowadzać do takich oscylacji. Od ponad trzech lat takie lampki montuję i było czyściutko. Wszystkie sterowniki mają wspólne sterowanie podobne do PWM-a, ale polegające na modulacji światła bardzo krótkimi impulsami (około 20us do 800us) ze stałą długą przerwą między nimi około 1ms, wychodzi to około 400Hz do prawie 2kHz w zależności od podprogramu, jaki jest ustawiony przez użytkownika. Nijak nie mogę tego uspokoić. Z ostatniego reflektora na drajwerach z poprzedniej partii wylutowałem te scalaczki i położyłem na nowych płytkach i ... zupełna cisza, wszystko pracuje dobrze. Zakładam, że to Chińczyk sknocił tę partię. Wszędzie, gdzie trzeba jest filtracja i dodatkowe kondensatory nie pomagają, a nawet zwiększają amplitudę tych oscylacji. Nie mogę wypuścić takich lamp do klienta, bo to psuje zamierzony efekt i grozi przegrzaniem wyjść drajwerów.

    Układ ten jest niepopularny w Polsce, nie mam od kogo takich scalaczków zakupić, aby zamknąć ostatnią partię płytek, według tego wzoru i schematu. Nowe lampki będą miały już inne rozwiązanie. Potrzebnych jest około 250 scalaczków.
    Moje dotychczasowe dobre są z partii: DM120611, EM114411, EO182611 a te "złe" to: BMEA00561.

    Na Elektrodzie nie wywołuje żadnego wyniku dla mojego zapytania, ale zakładam, że może jednak ktoś się znajdzie, kto będzie miał podobne problemy i pomoże mi je rozwiązać.

    Oczekuję i pozdrawiam, Artur.
  • #2
    krisRaba
    Level 31  
    A nie da się ich reklamować w TME?

    No i pytanie, czy używasz jakiejś standardowej topologii, czy może projekt wykorzystywał jakąś niespecyfikowaną przez producenta właściwość/parametr, który został sprawdzony empirycznie dla danej partii, ale ogólnie jest ruletką?

    Szukając po nazwie alternatywne źródło masz tutaj: https://www.elektronik.micros.pl/led-SCT2004CSOG-SOP08-6849.html
    Według informacji na stronie też są dostępne, tylko musiałbyś upewnić się, że to będzie ta sama obudowa.
  • #3
    Artur-MIRA
    Level 11  
    Dzień dobry, dziękuję za szybką reakcję na mój post :)

    Reklamacja na dzień dzisiejszy nic nie da dla dobra sprawy, ... będzie oczywiście później.
    Jestem stałym klientem biznesowym MICROS-a i bardzo dobrze układa się współpraca z tą hurtownią, ale obawiam się, że to będą te same scalaczki co w TME, bo ostatnio nie mieli tych moich i nawet spróbowałem drugiej wersji oznaczonej na końcu SSOG. Dwa razy słabszy drajwerek, ale i tak ja tylko do 30 mA prądu na kanał puszczam. No i z nimi jest taka sama historia, super oscylacje! Oczywiście w poniedziałek zapytam ich o serię tego dostępnego produktu.

    Będę obstawał, że najnowsze scalaczki mają jakieś zmiany w strukturze, bo najbardziej newralgiczna jest nóżka 7-ma. Mam działający taki reflektor, gdzie na poprzedniej wersji płytki, z pośród 12 drajwerów, tylko trzy są "nowe" i warunkowo układ pracuje stabilnie, impulsy wyjściowe są ładnie prostokątne, ale gdy zbliżam palec w okolice pina 7-mego tylko nowych scalaczków, to wzbudzają się drgania na wyjściu. Wspólny sygnał OE (pin 2) dociera do drajwerów czysty, a więc to nie z tej strony. Razem z generacją na wyjściu, współbieżnie, +5V ma takie same drgania. Oczywiście, właśnie tą drogą, powielają się oscylacje na starych sterownikach i całość sobie razem drga. Scalaczki ze starej partii nie są wrażliwe nawet na dotykanie szpilorkiem z gołej ręki.

    Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu zestawu tych płytek, jakie pozostają. W tym czasie projektuję całkiem nowy układ, na innych, pewniejszych podzespołach i prostszej konstrukcji. Tylko ten martwy okres mnie zasmuca, bo co tu klientom wysłać?

    Będę próbował w okolicy tego newralgicznego rezystora ograniczającego prąd (pin7) coś zmajstrować z filtracją kondensatorkami, może przestanie być pobudliwy.

    Dołączyłem pdf-a z ofertą tych lampek, to można zobaczyć jak to wewnętrznie wygląda.

    I zdjęcie z bliska, jak wokół scalaczka jest to poukładane, zgodnie do zaleceń producenta.
    SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y?

    Uprzedzając uwagi Kolegów co do jakości tego co widać na zdjęciu, nazwy producenta PCB nawet nie wymienię, bo jakość sami widzicie :( a i sama płytka bardzo oberwała przy tym ciągłym przelutowywaniu scalaczków, i tak bardzo na nią uważałem, aby szkód nie narobić.

    Jeżeli, jakieś sugestie przychodzą Kolegom do głowy, to bardzo proszę.
    Na razie dziękuję i idę szukać sposobu.

    Pozdrawiam serdecznie i życzę udanej i błogosławionej Niedzieli, Artur.
  • Helpful post
    #4
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Czort wie jak ten układ jest zbudowany, ale ...
    Artur-MIRA wrote:
    bo najbardziej newralgiczna jest nóżka 7-ma.

    z dokumentacji wynika, że jest tam opornik, który ustawia prąd wyjściowy. Może spróbuj na ten opornik nalutować jakiś eksperymentalnie dobrany kondensator.
  • #6
    Artur-MIRA
    Level 11  
    krzysiek_krm wrote:
    Czort wie jak ten układ jest zbudowany, ale ...
    Artur-MIRA wrote:
    bo najbardziej newralgiczna jest nóżka 7-ma.

    z dokumentacji wynika, że jest tam opornik, który ustawia prąd wyjściowy. Może spróbuj na ten opornik nalutować jakiś eksperymentalnie dobrany kondensator.

    Witaj Krzysztofie, zacząłem od 120pF i będę zwiększał wartość, na razie trenuję na tej płytce z "trzema złymi" scalaczkami, jak tylko zauważę wymierny efekt poprawy, to spróbuję oblutować wszystkie dwanaście sterowników na płytkach z najnowszą partią drajwerów.

    Poniżej zamieszczam zrzuty z ekranu oscyloskopu, aby zilustrować co tam się dzieje na "chorych" płytkach.

    SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y? SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y? SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y? SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y? SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y? SCT2004CSOG --- Kto z Kolegów pracował lub wykorzystywał te driver-y?
    Wykres niebieski pokazuje przebiegi w różnych miejscach opisanych w nazwie pliku, poniżej żółty to ciągle ten sam sygnał sterujący OE (impulsowy) i to co na nim się dzieje.
    Oczywiście, jak tylko opanuję problem, to podzielę się z Wami.

    Dziękuję za zauważenie mojej prośby, pozdrawiam, Artur.
  • #7
    Artur-MIRA
    Level 11  
    Witajcie, zasadniczo możemy ten wątek zamknąć. Wykonałem wiele sugerowanych odkłucań układu, ale nie pomogły, nawet troszeczkę. Dostałem partię 100 drajwerów z produkcji z przed kilku lat i jak ręką odjął. Układ przecuje stabilnie i nawet sztucznie nie można go wprowadzić w stan powodujący generację nieporządaną.
    Pozostanę zatem przy wniosku, że to najprawdopodobniej "chińczyk" sknocił coś w najnowszej parti produkcyjnej. Mam i próbowałem także scalaczki w wersji o połowę słabszej prądowo, z końcówką w nazwie SSOG --- były drgania prawie identyczne.

    Już opracowuję nowy model lampy z prostszym i pewniejszym sprzętowo sterowaniem LED-ów, chciałem na okres przejściowy mieć zagwarantowaną dla moich odbiorców ciągłość dostępności lamp.

    Jeszcze raz dzięki za podjęcie ze mną prób, pozdrawiam, Artur.