Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy opór, rezystory, napięcie, natężenie, zasilanie

14 Lip 2019 14:52 186 4
  • Poziom 3  
    Dzień przeciętny
    Nie mogę zrozumieć niektórych podstawowych rzeczy . Mam kilka pytań:
    1. Czy rezystorami można zmniejszać napięcie? (Np, zastąpić akumulator 3,7V zestawem baterii 4,5V łącząc je z rezystorem tak żeby wyszły 3,7V na wyjściu) (wiem że są stabilizatory napięcia i jeśli tak to czym by się różniły takie sposoby).
    2. Dlaczego można zasilać diodę led np 2V z baterii 9V tylko ograniczając prąd (czy napięcie spada razem z prądem czy coś?)
    3. Gdzie znaleźć informacje jakie jest max. natężenie pobierane z baterii bez uszkodzenia jej i jakie max napięcie i natężenie jej ładowania?
    4. Jak dobrać rezystor jeżeli np mam baterię 1,2V i podłączam ją np. do bazy tranzystora, która ma max. I - 3A i max. U- 2V albo 1,2V?
    Wiem, że napisane chaotycznie i nie do końca jasno, ale mam nadzieję że ktoś się połapie w tych pytaniach. Z góry dziękuję za każdą sensowną odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Cześć.
    1. Prawo ohma, jeśli masz stały pobór prądu to tak. I = 1A(przykładowo) U=4,5V-3,7V o tyle chcesz zmiejszyć napięcie R= U/I Dla jednego ampera twój rezystor powinien mieć 0,8 ohma. Ale jeśli prąd obciążenia spadnie do 0,5A to spadek napięcia na R zmiejszy się o połowę czyli z 0,8V do 0,4V. Bo U=I*R
    2.Dioda led ma stały pobór prądu, można w tym przypadku ograniczać napięcie rezystorem, 9V-2V=7V tyle należy uzyskać spadku na dobranym rezystorze. przykładowo dioda led pobiera podczas świecenia 0,01A to R które ograniczy napięcie do 2V powinno wynosić 7V/0,01A=700ohm
    3.Zależne jest to od rodzaju (materiału/składu) baterii, pojemności i napięcia znamionowego. Na przykładzie baterii żelowych bateria 12V 10Ah w sieci powszechne zapisy mówią maksymalny prąd ładowania 1/10 pojemności, czyli 1A max, ładowanie 13,7V przy ładowaniu ciągłym(stosowane w UPS).
    4. Nie rozumiem pytania.
  • Poziom 3  
    4. Spotkałem się z sytuacją, że napięcie potrzebne do zasilania czegoś powinno być takie same jak na baterii a prąd maksymalny jest duży (np. kamerka FPV 3,7V podłączona do akumulatora 3,7V i załóżmy, (wiem że kamerka potrzebuje mniej) że jej maksymalne natężenie pracy to 3A. Czy powinno się tam wstawić rezystor, np. żeby ochronić akumulator przed nadmiernym obciążeniem? To co mnie zdziwiło to przypadek układu samodławnego, w którym podłącza się rezystor do tranzystora, który ma prąd maksymalny 3A i napięcie maksymalne 5V a podłączony został do akumulatorka 3,7V.
  • Poziom 21  
    Cześć.
    4.Może chodzi ci o bezpiecznik rezystorowy? Wygląda jak rezystor, a jest bezpiecznikiem. Jeśli prąd przekroczy wartość max to się przepali.
    Układ samodławny-Generator samodławny? Oprócz elementów R występują w nich elementy C i L.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam,
    Ad1.- z prawa Ohma, na rezystorze przez ktory plynie prad wystepuje spadek napiecia ale dodatkowo tez wydziela sie moc w postaci ciepla. Ogolnie jezeli masz 4.5V a chcesz zrobic 3.7 czyli (4.5-3.7)=0.8V musisz zredukowac, mozna to rozwiazac na kilka sposobow:
    - rezystor o wartosci R= U/I = 0.8V/I prad jaki bedzi eplyna przez ten rezystor, wada rozwiazania - przy zmianie pradu obciazenia zmieni sie spadek napiecia na rezystorze.
    - jezeli to tylko 0.8V mozesz dac szeregowo diode krzemowa w kierunku przewodzenia (musisz dobrac model ze wzgledu na plynacy prad i spadek napiecia Uf przy tym pradzie), wada takze nastapi zmiana spadku napiecia przy zmianie pradu ale mniejsza niz w przypadku rezystora.
    - stabilizatory linjowe (pomijam ze 0.8V roznicy napiecia to nieco za malo dla wiekszosci ukladow), tu zaleta jest ze napiecie bedzie stale ale bedzie sie wydzielac cieplo jak w przypadku rezystora.
    - stabilizator impulsowy, napiecie bedzie stale i wydzielanie sie ciepla zerdukowane, ale uklad bedzie nieco bardziej skomplkowany, wymaga cewki.
    Ad2.- to wynika z charakterystyki diody, zobacz w datasheet'cie, ogolnie jezeli przez diode plynie prad to wystapi na niej spadek napiecia (podobnie jak z rezystorem ale tu zaleznosc jest nie linjowa), rezystor ograniczy prad do takiej wartosci aby na diodzie byl wymagany spadek napiecia 2V i wtedy wszystko bedzie dzialalo, na rezystorze bedzie spadek napiecia 9V-2V=7V.
    Ad3.- w datasheet'cie = nota katalogowa.
    Ad4.- nie do konca jasno to opisales, aby zabezpieczyc zasilacz/baterie stosuje sie bezpieczniki, moze byc topikowy, rezystorowy czy elektroniczny - ogranicznik pradu. Z tranzystorem to cos pomieszales. Jezeli masz tranzystor o max Ic=3A ale bedzie przez niego plynal prad o wiekszym natezeniu to go uszkodzisz a rezystor "w bazie" sluzy do jego sterowania.
    Pozdrawiam