Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie dwoch domów do jednej pompy w studni głebinowej.

cysiu388 14 Jul 2019 15:01 11751 8
Automation24.pl
  • #1
    cysiu388
    Level 8  
    Witam. Potrzebuje pomocy/porady w rozwiązaniu podłącza wody do dwóch domów. Posiadam studnie głębinową która obecnie zasila jeden dom, potrzebuje podłączyć drugi dom do tej samej pompy. Planuje aby zasilanie było z jednego domu, wspólna pompa a zbiornik na wodę w każdym z domów. Chciałbym aby podczas mojej nieobecność drugi dom, korzystając z wody nie pompował równocześnie wody do mojego zbiornika nawet jeśli nie będzie u mnie ciśnienia. Prosił bym o pomoc w rozwiązaniu problemu, porady co kupić, jakiej firmy aby urządzenia były mało zawodne.
    Z góry dziękuje pozdrawiam.
  • Automation24.pl
  • Helpful post
    #2
    bumble
    User under supervision
    Jeśli nie będziesz miał ciśnienia to jak ma nie pompować. Możesz użyć zawór ciśnieniowy taki do samonapelniania i wtedy jak ciśnienie u ciebie się zrówna to zawór odetnie twój dom. To samo w drugim. Inaczej nie widzę tego.
  • #3
    cysiu388
    Level 8  
    Nie wiem czy dobrze to napisałem. Chodziło mi o to że jak spuszczę u siebie w domu wodę z układu np. na zimę to chciałbym aby ktoś w drugim domu mógł korzystać z wody ;)
  • Automation24.pl
  • Helpful post
    #4
    Mobali
    Level 41  
    Na wstępie radzę bardzo dokładnie rozważyć wejście w tego typu spółkę na dwa domy. Nie znam tej konkretnej sytuacji, ale... znam życie! I znam wiele tego typu konfliktów, które wybuchały o drobnostki, a skutecznie zatruwały życie na długie lata.

    Jeśli naprawdę nie ma innej możliwości, to wspólną studnię wywiercić można. Ale już wspólna pompa i hydrofor to nie jest dobry pomysł. No bo jak będziecie dzielić koszty za energię i konieczny serwis? Kto będzie nadzorował system, kto będzie odpowiadał? Proponuję więc podzielić się kosztami za studnię, a potem wprowadzić do niej dwie osobne pompy głębinowe. Do tego w każdym domu zainstalować własny hydrofor i indywidualną instalację. Plusem tego rozwiązania jest także większa niezależność i bezpieczeństwo w razie awarii - przy dobrych układach do momentu usunięcia problemu można korzystać z drugiego układu użyczając wodę od sąsiada.

    A jeśli już koniecznie musi być wspólna pompa, to jeden hydrofor zbiorczy można umieścić pod ziemią (oczywiście odpowiednio izolowany). W ten sposób nie ma dylematu u kogo ma stać i komu zbiornik zabierze cenne miejsce. Reasumując, przy takim układzie można zainstalować "w studni" pompę głębinową, zbiornik przeponowy i wyłącznik ciśnieniowy ("press controll"). Na wyjściu trzeba jedynie zainstalować rozgałęźnik do obu budynków. To zadziała, ale... Proponuję wciąż pamiętać o zasadzie, żeby instalować jak najmniej wspólnych części.

    Żeby zminimalizować ewentualne spory, układ można nieco bardziej rozbudować. Koszt nie wzrośnie znacząco. A więc wspólna studnia z zainstalowaną wspólną pompą, od której trzeba wyprowadzić dwie rury z zaworami zwrotnymi. Ich główną funkcją będzie kierowanie wody tylko w kierunku hydroforów, ale blokowanie powrotu w kierunku studni. Także pompy można zasilać z obu domów - mogą to realizować dwa dodatkowe styczniki, załączające pompę. Muszą to być jednak styczniki z wzajemną blokadą załączenia, by przy próbie włączenia z obydwu domów, załączyło się jedynie zasilanie tego odbiorcy, którego czujnik ciśnienia w hydroforze wysłał sygnał jako pierwszy. W tym układzie każdy z domów jest niezależnie rozliczany (bardziej sprawiedliwie) i w praktyce sam płaci za energię, którą zużył do pompowania własnego hydroforu. W przypadku
    zdarzających się sytuacji wzajemnego dopompowywania wody, koszty rozłożą się mniej więcej równo. Do układu można dołożyć także elektrozawory otwierające przepływ wody wyłącznie w momencie pompowania wody. Sądzę jednak, że to zbędne zwiększanie skali komplikacji układu.
  • Helpful post
    #5
    mietek654
    Level 27  
    Witam ale kombinujecie, wystarczy przed hydroforem z którego ma być spuszczana woda, zamontować zawór do odcinania.Zawór zwrotny razem z wyłącznikiem ciśnieniowym przenieść przed rozgałęzienie.pozdrawiam
  • #6
    cysiu388
    Level 8  
    Dzięki za pomoc ;)
  • #7
    Anonymous
    Level 1