Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie do pilota led rgb 4 strefowego różnych źródeł światła

14 Lip 2019 18:45 144 2
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam nadzieję że, dobry dział wybrałem. Chciałbym do jednego pilota 4 strefowego rgb podłączyć 4 kontrolery które miały by obsługiwać całą elektrykę w pokoju. Czy to w ogóle jest możliwe???

1 strefa (najłatwiejsza)sterowanie taśmą led rgb. Tu za kontrolerem rgb podłączony jest wzmacniacz sygnału i wszystko działa zgodnie z przeznaczeniem, więc wszystko ok.

2 i 3 strefa tylko na zasadzie włącz/wyłącz 3 plafony led 230V po 12W
    Tu mam pomysł aczkolwiek nie wiem czy ma jakąkolwiek szansę realizacji.
    wyjścia z kontrolera R,B oraz G połączyć razem by uzyskać sygnał mono następnie użyć przekaźnika12V ze sterowaniem 230V

4 strefa obsługiwać by miała 8 halogenowych żarówek. problem w tym że chciałbym mieć włącznik przy wejściu a móc wyłączyć go pilotem. I tu nie mam pomysłu jak to rozwiązać
    Myślałem o użyciu włącznika dzwonkowego, przekaźnika bistabilnego oraz całego połączenia jak w strefie 2 i 3 jednak z takiego połączenia uzyskam sygnał ciągły na przekaźniku 12v/230v rozwiązaniem bylo by naciśnięcie na pilocie załącz i rozłącz.
    pytanie czy to w ogóle ma szanse zadziałać i może znacie prostsze rozwiązania.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Zdaje się, że te - jak to nazwałeś - różne źródła światła, chcesz podłączyć do jakiegoś (prawdopodobnie) modułu wykonawczego (nazwijmy go nibymodułem wykonawczym), który jest sterowany z tego pilota. A dokładniej, to z tego pilota masz możliwość sterowania takimi 4-ma nibymodułami wykonawczymi.

Pewnie kolegom z forum się łatwiej będzie czegoś domyślić, gdy napiszesz jaki masz model tych nibymodułów wykonawczych.

Generalnie wygląda na to, że tego typu rozwiązania podają na wyjściu na taśmę LED ze wspólną anodą:
    * na jednej żyle zasilanie DC - czyli tzw. plus zasilania
    * na 3 żyłach mogą podać niezależnie masę albo zostawić otwartą - tyle, że tam jest prawdopodobnie używany PWM, czyli w skrócie: zwarcie do masy pojawia się nie przez cały czas, tylko jak sobie ustawisz świecenie na 50%, to przez 50% każdej sekundy będzie zwarcie do masy, a przez kolejne 50% nie będzie zwarcia do masy - mowa o tym, co się pojawia na pinie wyjściowym

Czyli przebiegi na dowolnej parze VCC (plus prądu stałego) i tym pinie od RGB będą wyglądały tak:
    * przy wyłączonym danym kolorze: obwód ciągle otwarty
    * przy maksymalnej jasności danego koloru: obwód ciągle zamknięty
    * przy dowolnej innej janości danego koloru: obwód zamknięty przez x% jednostki czasu

Pierwsza kwestia, która mnie zastanawia - jak można podłączyć do takiego czegoś wzmacniacz sygnału - w sensie Twój punkt "1"?

Pozostałe kwestie: to co chcesz osiągnąć, wymaga wysterowania prawdziwego modułu wykonawczego - takiego opartego na zwykłym przekaźniku - ale takiego, żeby przekaźnik zamykał obwód 230V z możliwością odpowiedniego obciążenia, a żeby był sterowany tym, co wypluwają te nibymoduły wykonawcze z tego czegoś do LED.

Podejrzewam, że będzie taniej i sensowniej kupić za 30 zł w markecie pilota do sterowania tzw. gniazdkami załączanymi zdalnie.
  • Poziom 2  
    Myślałem o czymś takim:
    *pilot wraz z kontrolerami: Sterownik LED - RGBW /RGB+W - 4 strefowy - Pilot + odbiorniki - zestaw
    *wzmacniacz sygnału rgbw: Wzmacniacz sygnału RGBW LED 12V 288W
    *przekaźnik bistabilny: F&F PRZEKAŹNIK BISTABILNY NA SZYNĘ BIS411 230V
    *przekaźnik12v/230v PRZEKAŹNIK 12V/230V, 6A, STEROWANIE 230V, AWZ-514

czy wspomniany przez Ciebie pilot jest w stanie kontrolować taśmę led rgb?? Bo w sumie to to jest priorytet.