Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmienienie zasilania głośnika przenośnego

14 Lip 2019 19:31 192 4
 • Poziom 3  
  Witam.
  Mam głośnik, który chcę zabrać w dzicz i potrzebuję zmienić jego zasilanie z akumulatorka 3,7V ( 300mAh) na zestaw baterii połączonych szeregowo, do napięcia ~4,5V (3 razy paluszek AA). Czy jeśli dodam stabilizator napięcia LM317 i wykieruję go na napięcie ~3,7V to... będzie ładnie działać wszystko? Trzeba dać rezystor przed stabilizatorem (oprócz tych, które są potrzebne do uzyskania końcowego napięcia stabilizatora)? Czy jest raczej dobrze wyliczony rezystor do prawidłowego działania stabilizatora ( zdjęcie z kalkulatora)? Jak nie będzie to działać to jaki może być zamiennik, żeby działał na te baterie albo jakieś inne baterie?
  Z góry dziękuję za wszystkie sensowne odpowiedzi.

  Zmienienie zasilania głośnika przenośnego Zmienienie zasilania głośnika przenośnego
 • Poziom 39  
  Korzystniej będzie zastosować zestaw akumulatorów 3 x 1,2V. Im większa pojemność, tym dłuższa przyjemność z muzyki...
 • Poziom 3  
  Niestety wyjeżdżam na długo i nie będę miał możliwości ładowania akumulatorów. Mam za to spory zapas baterii, których używam do wszystkiego.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Elektronowolt38 napisał:
  dodam stabilizator napięcia LM317 i wykieruję go na napięcie ~3,7V to... będzie ładnie działać wszystko?

  Nie będzie, (Vi - Vo)min dla tego regulatora jest równe 3 V.
  Elektronowolt38 napisał:
  zasilanie z akumulatorka 3,7V

  Naładuj go do pełna, jeżeli jest to typowe ogniwo Li-Ion to powinno być wówczas około 4.2 V.
  Jeżeli tak jest to moim zdaniem można spokojnie zasilić ten układ bezpośrednio
  Elektronowolt38 napisał:
  zestaw baterii połączonych szeregowo, do napięcia ~4,5V (3 razy paluszek AA)

  Jeżeli układy mogą pracować z napięciem 4.2 V to zapewne mogą pracować do 5 - 5.5 V maksimum albo nieco więcej, trzy szeregowo połączone baterie nie osiągną tego napięcia.
  Najlepiej byłoby Ci znaleźć dane katalogowe użytych podzespołów, jeżeli się nie da to dla bezpieczeństwa można dołączyć szeregowo jedną diodę, która da pożądany spadek napięcia.
  Baterie powinieneś dobrać doświadczalnie, byle jakie baterie mogą mieć zbyt dużą rezystancję wewnętrzną, przy większym prądzie będzie im mocno spadało napięcie.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Są stabilizatory low-drop (i pewnie trzeba by wybrać jakiś lepszy, o małym spadku napięcia). 3 baterie nowe mogą dać 4.9V; w pełni naładowany akumulator Li-ion 4.2V; wystarczyłoby włączyć diodę 1N4001, żeby stracić około 0.7V, tylko potem trzeba ją zewrzeć, jak napięcie zmaleje.

  Ale baterie sporo ważą, jak na swoją pojemność, akumulatory Li-ion powinny być dużo lżejsze. A pewnie nie jedziesz samochodem, bo miałbyś źródło energii do ładowania. Można jeszcze rozważyć zabranie paru powerbanków z ogniwami słonecznymi. Albo ładowanie z dynama rowerowego.