Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jakie złącze Speakon na przewód głośnikowy 4mm OFC?

15 Lip 2019 07:40 207 9
  • Poziom 3  
    Witam. Mam jeden mały problem. Jakie 4 wtyki Speakon powinienem kupić na przewód głośnikowy 4mm OFC do zestawu T.Amp E800 i LDM PDP 615? Na LDMach jest naklejka speakona 4 pin ale tylko 2 piny są użyte. Czy jest tak że na jednym przewodzie z obu stron mogą iść inne speakony? Czy kupić speakony 4 pin wszystkie takie same np Neutrik? Czy może kupić wszystkie wtyki takie same 2 pin? Dziękuję za pomoc i Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Kup dobre Neutrika, albo Amphenola. Czy 2 pin, czy 4 pin bez znaczenia, bo będziesz używał tylko dwóch pinów. Jeśli myślisz przyszłościowo to kup 4 pionowe, zawsze będziesz mógł pozostałe piny wykorzystać.
  • Poziom 43  
    Generalnie, do typowych połączeń wykorzystuje się piny 1+ i 1- złącza speakon.
    Piny 2+ i 2- są wykorzystywane do połączenia wzmacniacza z kolumnami w bi-ampie, lub w przypadku gdy wzmacniacz nie posiada osobnego gniazda wyjściowego BRIDGE, wtedy jedno z jego gniazd (A/LEFT) wyjściowych speakon, za pośrednictwem pinów 1+ i 2+, obsługuje taką (BRIDGE) opcję.
    Nie wiem jaką masz wersję E-800, ale starsze wersje miały właśnie taką opcję łączenia wzmacniacza z kolumną/kolumnami w trybie pracy BRIDGED.
    Nowsze wersje E-800, funkcję BRIDGE, mają zrealizowaną na czerwonych zaciskach terminali zakręcanych. W trybie stereo czy bi-amp, sygnał z gniazd speakon nowszej wersji końcówki E-800, można przesłać zarówno z pinów 1+ i 1-, jak i 2+ i 2-.

Jak pisze kolega @Shadowix kup cztero-polowe, są powszechniejsze a i bardziej uniwersalne.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedzi.Mój E800 to ten nowszy kupiony nowy w 09.2018 z Białą literką " T " , 2 x 500w / 4 ohm zamiast 2 x 440w / 4 ohm i z pinami zaciskami i właśnie pod czerwonymi pinami jest napis " - BRIDGE + " . Jest również przełącznik BRIDGE - STEREO - PARALLEL i jest on ustawiony na stereo(prawidłowo?).Miałem jeszcze taki pomysł bo mam 2 nowe wtyki speakon 4 pinowe ROXTANE RP031 które kupiłem kiedyś do rsp 30 ale je sprzedałem rsp i poprostu przykręcić do kabla głośnikowego tak jak na rysunku ldm czyli pin +1 i -1 i pod nie podłączyć a od strony e800 poprostu zarobione przewody pod piny zaciskowe + i - . Czy tak można ? To dużo by mi to ułatwiło sprawę.Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Doktor_Kotwica napisał:
    Jest również przełącznik BRIDGE - STEREO - PARALLEL i jest on ustawiony na stereo(prawidłowo?)

W Twoim wypadku - tak.

Doktor_Kotwica napisał:
    Czy tak można ?

Można.
    Ale w najbliższej przyszłości jednak dokup dwa wtyki speakon, to sporo bezpieczniejsze połączenie, przy częstym podłączaniu i odłączaniu kabli.
    Zacisków zakręcanych raczej używa się w stałych/stacjonarnych instalacjach.

Zawsze połączeń/odłączeń kabli głośnikowych dokonuj na wyłączonym wzmacniaczu a przed jego uruchomieniem sprawdź, czy kable na wyjściach kolumnowych nie są zwarte.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Witam ponownie i dziękuję za poprzednie odpowiedzi bo bardzo mi pomogły.Mam jeszcze pytanie co do ustawień E800.Na panelu tylnim są cztery suwaki do zmieniania ustawień końcówki i wszystko jest ustawione fabrycznie ale może coś da się poprawić.

Suwak nr 1 :

BRIDGE - STEREO - PARALLEL

Jest ustawiony na stereo

Suwak nr 2 :

LIFT - GROUND

Jest ustawiony na Ground

Suwak nr 3 :

1.4V - 26db - 0.77V

Jest ustawiony na 0.77V

Suwak nr 4 :

LIMITER ON - OFF

Jest ustawiony na on

Czy to są poprawne ustawienia dla E800 + PDP 615 grających całym pasmem?

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    1. Dobrze.
    2. Dobrze a jak z kolumn szumi/brumi, to przełączyć na LIFT
    3. Zależy z czego podajesz sygnał na wejścia końcówki. Jak z miksera estradowego, to 0,77V. Jak z miksera dj, to albo 0,77V, albo 1,4V. Jak np. z laptopa, to 1,4V, lub 26 dB.
    4. dobrze.
    5. Nie graj nigdy, na świecących ciągłym światłem diodach CLIP wzmacniacza. Miksera też. :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Dzięki.Nie,nie gram na diodach CLIP chociaż trochę mnie dziwi że diody SIG zaczynają mrugać/świecić dopiero po przekroczeniu połowy skali pokręteł CHANNEL A i B a to już trochę głośno jak na pokój 4 x 5 m ;) .Przeważnie muzykę puszczam z odtwarzacza xDuoo nano D3 lub z telefonu Xiaomi MI MAX 3.A propo xDuoo nano D3 ma 2 wyjścia Jack 3.5mm czyli PHONE i LINE OUT ale z którego lepiej korzystać?Nie mam mixera,poprostu kolumny do e800 a sygnał do e800 przez Jack 3,5 mm stereo - 2 x XLR/m( testowałem również Jack 3,5mm - 2 x Jack 6.3mm mono i nie słyszę znacznej różnicy między 6.3 a XLR/m).Czy w e800 wentylatory powinny pracować już od włączenia końcówki czy od "nagrzania" bo u mnie wirują od włączenia końcówki?
  • Poziom 43  
    Doktor_Kotwica napisał:
    diody SIG zaczynają mrugać/świecić dopiero po przekroczeniu połowy skali pokręteł CHANNEL A i B

Być może sygnał źródeł dźwięku jest zbyt słaby.

Doktor_Kotwica napisał:
    PHONE i LINE OUT ale z którego lepiej korzystać?

Line out.

Doktor_Kotwica napisał:
    Nie mam mixera

Jak sprzęt jest na imprezy, to mikser by się przydał. Jak tylko do domu ( :-( ), to niekoniecznie.

Doktor_Kotwica napisał:
    Jack 3,5 mm stereo - 2 x XLR/m( testowałem również Jack 3,5mm - 2 x Jack 6.3mm mono i nie słyszę znacznej różnicy

... i nie usłyszysz. :-)

Doktor_Kotwica napisał:
    u mnie wirują od włączenia końcówki?

Tak ma znaczna większość tanich i ew. bardzo starych wzmacniaczy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    DjMapet złoty z Ciebie człowiek :) .Dziękuję za wyjaśnienie i cierpliwość . Pozdrawiam .