Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Otwieranie bramy/furtki kodem oraz przyciskiem

ldomanski 15 Jul 2019 09:46 4641 3
Optex
 • #1
  ldomanski
  Level 7  
  Witam,

  chciałbym mieć możliwość otwierania bramy wjazdowej oraz furtki do ogrodzenia - jestem na etapie projektu domu.
  Czy możliwe jest połączenie tych założeń w jedną całość:
  - możliwość rozmowy z osobą stojącą przed furtką z domu - zakładam że będzie to domofon ponieważ wideofon nie jest konieczny, będę widział osobę przed furtką z okna
  - możliwość otwarcia furtki oraz bramy wjazdowej osobnymi przyciskami z domofonu
  - możliwość otwarcia furtki oraz bramy wjazdowej przyciskami dzwonkowymi z wewnątrz domu (w innej części domu niż domodon, przy drzwiach wejściowych)
  - zainstalowanie dwóch czytników kodów przy furtce - jeden wewnątrz działki, drugi na zewnątrz, które mają osobne dwa kody - jeden otwierający furtkę i drugi otwierający bramę wjazdową
  - możliwość awaryjnego otwarcia furtki kluczem, w przypadku braku prądu
  - pilot do bramy wjazdowej (to myślę że najmniejszy problem ;)
  Im prościej (analogowo) tym lepiej, wszelkie sugestie są mile widziane.
  Dziękuje


  Łukasz
 • Optex
 • #2
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tak,
  ldomanski wrote:
  możliwość rozmowy z osobą stojącą przed furtką z domu - zakładam że będzie to domofon ponieważ wideofon nie jest konieczny, będę widział osobę przed furtką z okna
  - możliwość otwarcia furtki oraz bramy wjazdowej osobnymi przyciskami z domofonu

  Z wideodomofonu:
  niektóre monitory posiadają wydzielony dedykowany przycisk do otwierania bramy. W innych tak jak commax wykorzystuje się do tego specjalny przekaźnik wykorzystujący przycisk interkomu ( rozmowy między monitorami). Zawsze też można dołożyć jakiś przycisk otwierania np od spodu monitora lub obok zwykły "elektryczny" monostabilny ( dzwonkowy) np obok w szeregu z innymi włącznikami np sterującymi oświetleniem

  Z domofonu:
  J/w przy czym znacznie większa ilość unifonów posiada drugi przycisk lub możliwość jego dołożenia. W domofonach analogowych często ten dodatkowy przycisk opisywany jest jako interkomowy, ale z racji tego że tak naprawdę wisi w powietrzu ( nie jest do niczego podłączony) można go wykorzystać do czego się tylko chce. Wybrane słuchawki mają, lub dają się rozbudować do kilku przycisków. Zobacz sobie polecane domofony:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422654.html
  ldomanski wrote:
  możliwość otwarcia furtki oraz bramy wjazdowej przyciskami dzwonkowymi z wewnątrz domu (w innej części domu niż domodon, przy drzwiach wejściowych)


  Bardzo dobrze. Wiele osób o tym zapomina. A takie przyciski we wiatrołapie czy garażu przydają się. Tu nie ma żadnych ograniczeń. W przypadku bramy do jej styków sterujących można oczywiście podłączyć ile się chce różnych przycisków w tym też radiowych.
  W przypadku furtki jest podobnie. Tyle, że tu można to realizować to jeszcze na inne sposoby, np przez wejście pod przyciski otwarcia dodatkowego lub wbudowanego w kasetę domofonu zamka szyfrowego czy czytnika RFID. Wszystko zależy do tego jaki domofon i zamki wybierzesz i co będzie u Ciebie najlepiej się sprawdzało. Ważne by przygotować okablowanie z zapasami żył i w sposób jak najbardziej uniwersalny ( nie jest to trudne)
  Furtkę czy bramę można otwierać też z systemu alarmowego ( klawiatura, sms, aplikacja mobilna)
  ldomanski wrote:
  zainstalowanie dwóch czytników kodów przy furtce - jeden wewnątrz działki, drugi na zewnątrz, które mają osobne dwa kody - jeden otwierający furtkę i drugi otwierający bramę wjazdową

  A więc szukamy zamka szyfrowego z dwoma strefami. Są to np niektóre zamki Vidosa. Raczej nie znajdziesz natomiast takich w ofercie Rogera. Mogą to być dwa zamki pracujące i programowane niezależnie. Nie muszą być nawet tej samej firmy. Jeden może być np wbudowany w kasetę domofonu. Druga opcja to zamki połączone ze sobą magistralą gdzie jeden jest np masterem a drugi slaw-em i oba można programować jednocześnie. Zazwyczaj taki zamek magistralowy określa się mianem kontrolera przejścia. Tych opcji jest zresztą znacznie więcej. Co do sterowania bramą z zamka szyfrowego umieszczonego na zewnątrz mam mieszane uczucia ;)
  To chyba na razie tyle .
  W tym temacie przedstawiono kilka sposobów sterowania furtką z dodatkowych przycisków. Zamek szyfrowy to z punku widzenia instalacji nic innego jak taki przycisk tylko że musi być zasilony i żeby go użyć po prostu trzeba podać kod lub przyłożyć identyfikator:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3576661.html
 • Optex
 • #3
  ldomanski
  Level 7  
  Dziękuje za szybką i pomocną odpowiedź. Zabieram się za lekturę podesłanych linków.
  "Co do sterowania bramą z zamka szyfrowego umieszczonego na zewnątrz mam mieszane uczucia ;) "
  Bardziej chodzi mi o wygodę w tym przypadku, żeby specjalnie nie iść do domu i otwierać bramę jeśli jest taka potrzeba będąc obok niej, niż kwestie bezpieczeństwa - okolica jest spokojna.
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Więc zastosuj przycisk zamiast zamka.