Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hyundai i30 - Smród z wentylacji mimo ozonowania?

MArian7070a 15 Jul 2019 15:06 4179 12
 • #1
  MArian7070a
  Level 6  
  Smród z wentylacji mimo ozonowania. Witam! Ostatnio z kratki wentylacyjnej zaczął dobiegać nieprzyjemny zapach (przez pierwszą minutę jazdy, później ustaje). Pomyślałem zagrzybiona klimatyzacja, więc wymieniłem filtr kabinowy i udałem się na ozonowanie. Po godzinnym ozonowaniu okazało się że kompletnie nic to nie dało. Zauważyłem też że gdy sam nadmuch jest włączony (bez klimatyzacji) to smród jest taki sam. Gdzie teraz szukać przyczyny? Czy możecie mi powiedzieć gdzie jest wlot powietrza do wentylacji z zewnątrz? Bo muszę chyba od tej strony zacząć szukać powodu nieprzyjemnego zapachu i poszukać czy coś tam nie zdechło. Słyszałem jeszcze o jakimś osuszaniu klimatyzacji, może to coś dać? A może ktoś miał podobny problem?
 • #2
  andrzej20001
  Level 43  
  Kamerką sprawdz stan parownika przez weście filtra kabinowego.
 • #3
  MArian7070a
  Level 6  
  No niestety kamery inspekcyjnej nie mam. I nie wiem czy jest sens ją kupować żeby raz użyć. A może jakiś preparat jest godny polecenia żeby do tego parownika wpuścić?
 • #4
  andrzej20001
  Level 43  
  Endoskop na telefon 40zł , jak masz grzyby to trzeba to zweryfikować.
 • #6
  helmud7543
  Level 43  
  Dłuższą trasa bez klimy, żeby przewietrzyć, potem dłuższą z klimą i na koniec osuszanie, tak że 20 min bez klimy, sam wentylator. Po kilku takich cyklach powinno ustąpić o ile nie masz kompresora że zmienną wydajnością tłoczenia.
 • #7
  MArian7070a
  Level 6  
  Sorry, że nie pisałem, ale problemy z kompem...
  Wiem, że wiele osób nie poleca rożnego rodzaju pianek i środków dezynfekujących, bo dużo o tym czytałem, ale zanim się o tym dowiedziałem to kupiłem już płyn przeciwgrzybiczny Wurth. A skoro już mam to go użyję. Tylko nie wiem, czy lepiej wpuścić go do rurki odprowadzającej skropliny (pewno tutaj?):
  Hyundai i30 - Smród z wentylacji mimo ozonowania?
  za schowkiem natomiast jest rurka, tylko ktoś bardziej obeznany może by się wypowiedział czy ona prowadzi do parownika ?
  Hyundai i30 - Smród z wentylacji mimo ozonowania?
 • #8
  andrzej20001
  Level 43  
  Nic to nie da. Preparat ma iść na parownik. Są preparaty typu bomba odpalane na dywaniku pasazera. I ozonowanie. Jak nie pomoże to mechaniczne usuniecie syfu
 • Helpful post
  #9
  omegolotC30NE
  Level 22  
  andrzej20001 wrote:
  Są preparaty typu bomba odpalane na dywaniku pasazera.


  Kolega chyba sobie żartuje , problem raczej jest w konkretnie zagrzybionym parowniku skoro ozonowanie nic nie dało ; ta bomba do niczego się nie nadaje. Poprawi tylko krótkotrwałe samopoczucie wydającego cirka trzy dychy na ten badziew.

  Dodano po 7 [minuty]:

  MArian7070a wrote:
  wiele osób nie poleca rożnego rodzaju pianek

  Ja polecam , serwisowa pianka japońskiego producenta jest bdb. Jeśli zamierzasz podać środek do wspornika tłumika ( foto 1 ) to nic to nie da.
 • Helpful post
  #10
  andrzej20001
  Level 43  
  Napisałem czyszczenie mechaniczne jak nic nie da. Od razu rwac deske?
 • #11
  MArian7070a
  Level 6  
  No faktycznie, wąż jest tutaj:)
  Hyundai i30 - Smród z wentylacji mimo ozonowania?
  Smród się dużo zmniejszył, ale jeszcze nie w 100% więc chciałym płyn jeszcze wpuścić od strony kabiny bo może nie doszedł do samej góry parownika. Tylko gdy wyciągnałem filtr kabinowy za schowkiem to pod spodem jest wentylator. Zdjęcie kiepskie bo kiepskie dojście:
  Hyundai i30 - Smród z wentylacji mimo ozonowania?
  czy płyn można wpuścić wkładając sondę w to miejsce czy trzeba rozkręcać i wyciągać ten wentylator?
 • Helpful post
  #12
  Henio10a
  Level 5  
  W kabinie możesz się dostać do kanału prowadzącego do parownika poprzez czujnik temperatury znajdującego się też za schowkiem (od spodu, obok wentylatora). Wykręcasz go i masz dostęp do kanału. Omijasz w ten sposób wentylator.
  Faktycznie dobrze Ci radzi andrzej20001 takim endoskopem na USB byś sobie w tym momencie dokładnie parownik zobaczył i z kabiny i od spodu auta. Widział byś też jak daleko i gdzie dokładnie sondę odgrzybiacza wprowadzić. A taki endoskop do niejednego Ci się jeszcze przyda. No i już nie pomylisz dziurek;)
 • #13
  MArian7070a
  Level 6  
  Dzięki! Spróbuje jeszcze w ten sposób, a jak nie zadziała to zostanie mi tylko fachowy serwis.
  A endoskop już idzie pocztą:)