Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rozdzielacz antenowy aktywny kupić ?

15 Lip 2019 19:45 726 17
  • Poziom 9  
    Witam. Kupiłem rozdzielacz antenowy firmy Metronic na 4 tv który w środku wygląda tak:
    Jaki rozdzielacz antenowy aktywny kupić ?
    W wejściu power supply podłączyłem kabel od zasilacza który idzie do pierwszego tv, natomiast w jedno z wyjść out kabel od dekodera dvb-t bez zasilacza. Efekt jest taki, że w telewizorze z zasilaczem obraz jest dobry na wszystkich trzech mux-ach, natomiast z dekodera odbiór jest zadowalający na kanałach tvp a na reszcie klatkuje. Dodam, że kable koncentryczne są podobnej długości (ok. 6 metrów). Jak można zapobiec braku sygnału i klatkowaniu na jednym z telewizorów? Czy zakupić jakiś lepszy rozgałęźnik czy też może w inny sposób?

• Poziom 43  
    Antena do którego wejścia podpięta?
  • Poziom 9  
    W wejście in, antenna booster.

• Poziom 43  
    Co to za antena, z jakim wzmacniaczem?
    DONIU305 napisał:
    W wejście in, antenna booster.

Środkowe rozumiem.
  • Poziom 9  
    Tak w środkowe. Antena to kierunkowa ATX 55s ze wzmacniaczem LNA 177.
  • Poziom 31  
    Jeśli antena ze wzmacniaczem to po co rozdzielacz aktywny?
    Wzmacniacz nie da rady przy rozdziale rozgałęźnikiem biernym 1/4 zasilić 4 odbiorników?
    Stosowanie podwójnych kaskad wzmacniających raczej nie jest wskazane...
  • Poziom 9  
    Kupiłem rozdzielacz aktywny telmor RTA-120 i wygląda to tak że na jednym telewizorze z zasilaczem odbiór jest bardzo dobry działają wszystkie trzy muxy a na drugim telewizorze 2 muxy działają dobrze a trzeci troche gubi sygnał więc pośrednio udało mi sie uzyskać to czego nie mogłem zrobić z rozdzielaczem firmy metronic!
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Sprawdzałeś odbiór na samym LNA z pominięciem rozgałęźnika? Stosowanie dwóch wzmacniaczy może spowodować więcej złego niż dobrego. Podejrzewam że po zamontowaniu RTA sygnał masz przesterowany lub na granicy przesterowania.
    DONIU305 napisał:
    w telewizorze z zasilaczem obraz jest dobry na wszystkich trzech mux-ach, natomiast z dekodera odbiór jest zadowalający na kanałach tvp a na reszcie klatkuje
    DONIU305 napisał:
    na jednym telewizorze z zasilaczem odbiór jest bardzo dobry działają wszystkie trzy muxy a na drugim telewizorze 2 muxy działają dobrze a trzeci troche gubi sygnał

Jak sam widzisz, po zmianie rozgałęźnika na aktywny, problem pozostał. Zatem nie o siłę sygnału chodzi.
    Jakie masz parametry sygnału poszczególnych mux-ów na obydwu odbiornikach.
    DONIU305 napisał:
    Łubno

Na który nadajnik ustawiona antena? Odbiorniki skanowane ręcznie czy automatycznie?
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem sygnał z ominieciem rozgałeznika i odbiór był podobny tzn wszystko było dobrze tylko czasami sygnał zanikał na niektórych muxach.Kanały były przeszukane automatycznie na obydwu odbiornikach i tylko na jednym mam mozliwosc podejrzenia jakosci sygnału ta skacze pomiedzy 80 a 100 procent wiec mozliwe jest przesterowanie.Antena nastawiona na nadajnik Sucha Góra w Krośnie oddalony o 25 km, po drodze jest jedna góra o przewyzszeniu ok 130m i mozliwy kontakt wzrokowy z nadajnikiem (mieszkam w dolinie a góra jest zalesiona).Ciekawi mnie również antena która jest tak skonstruowana że wzmacniacz nie styka sie bezpośrednio z elementami anteny ?Jak zatem zbiera sygnał z anteny?
  • Poziom 36  
    DONIU305 napisał:
    wzmacniacz nie styka sie bezpośrednio z elementami anteny ?

Wrzuć zdjęcie jak to masz zamontowane i podłączone w puszce antenowej.
    DONIU305 napisał:
    Kanały były przeszukane automatycznie na obydwu odbiornikach
    DONIU305 napisał:
    Antena nastawiona na nadajnik Sucha Góra

Odbiorniki skanuj ręcznie na k. 29,32,52 - by uniknąć zaprogramowania innych, które mogą dolatywać z innego nadajnika, np. z Przemyśla (k.26,43).
  • Poziom 31  
    DONIU305 napisał:
    Kupiłem rozdzielacz aktywny telmor RTA-120 i wygląda to tak że na jednym telewizorze z zasilaczem odbiór jest bardzo dobry działają wszystkie trzy muxy a na drugim telewizorze 2 muxy działają dobrze a trzeci trochę gubi sygnał więc pośrednio udało mi się uzyskać to czego nie mogłem zrobić z rozdzielaczem firmy metronic!

Widocznie ten metronic ma większe wzmocnienie niż RTA. Rozgałęźniki RTA maja za zadanie skompensować stratę na rozgałęzieniu i ew. trochę ponieść/wzmocnić sygnał. Regulacja max do 10dB.
    Oznacza to, że dla RTA-120 kompensata straty 4dB na rozgałęzieniu i podbicie sygnału max o 6dB. Dla RTA-140 analogicznie - 8dB kompensata i 2dB podbicia.
    Być może przy wzmacniaczu LNA to za dużo i pewnie na samym wzmacniaczu też za dużo - ten wzmacniacz to 30dB.
    DONIU305 napisał:
    Sprawdzałem sygnał z ominieciem rozgałeznika i odbiór był podobny tzn wszystko było dobrze tylko czasami sygnał zanikał na niektórych muxach.

Kolega sprawdzał bezpośrednio na jednym TV czy przez rozgałęźnik bierny 1/2 (zwykły z przeniesieniem napięcia)?
  • Poziom 36  
    TELMOR_PL napisał:
    Widocznie ten metronic ma większe wzmocnienie niż RTA

Metronic raczej nie jest rozgałęźnikiem aktywnym. Ma tylko przejście DC.
    Załóżmy że do anteny dolatuje dosyć słaby sygnał o sile ok. 40 dBµV. LNA-177 daje wzmocnienie 24-30 dB, RTA to kolejne ok. 14 dB (max.), na 10 m w miarę dobrego przewodu i rozgałęźniku 1/2 tłumienie wynosi ok. 6 dB. Ostatecznie na gnieździe antenowym mamy 72-78 dBµV, czyli sygnał na pograniczu przesterowania. To tylko teoria, bo nie wiemy jaki sygnał faktycznie dociera do anteny. Założyłem że słaby, ale jeżeli jest mocniejszy - to jeszcze gorzej. Tak czy siak nie widzę potrzeby stosowania RTA (chyba że zamiast LNA :?:).
    @DONIU305 - masz symetryzator? Jesteś w stanie podać parametry sygnału na antenie pasywnej?
    DONIU305 napisał:
    trzeci troche gubi sygnał

Który? Jakie ma parametry (na obydwu odbiornikach)?
  • Poziom 31  
    Myślę, że sygnał na wyjściu z anteny jest większy. Może sama antena nie jest z mojej bajki ("za delikatna") ale jeśli to co piszą jest prawdą (zysk 14dB) a do silnego nadajnika Sucha Góra jest tylko 25km., to przy mocach nadawania po 100kW na każdy MUX raczej musi być więcej. Kto wie, może bez wzmacniacza (na samym symetryzatorze) i na rozgałęźniku biernym wszystko będzie dobrze działać...
  • Poziom 9  
    TELMOR_PL napisał:
    DONIU305 napisał:
    Kupiłem rozdzielacz aktywny telmor RTA-120 i wygląda to tak że na jednym telewizorze z zasilaczem odbiór jest bardzo dobry działają wszystkie trzy muxy a na drugim telewizorze 2 muxy działają dobrze a trzeci trochę gubi sygnał więc pośrednio udało mi się uzyskać to czego nie mogłem zrobić z rozdzielaczem firmy metronic!

Widocznie ten metronic ma większe wzmocnienie niż RTA. Rozgałęźniki RTA maja za zadanie skompensować stratę na rozgałęzieniu i ew. trochę ponieść/wzmocnić sygnał. Regulacja max do 10dB.
    Oznacza to, że dla RTA-120 kompensata straty 4dB na rozgałęzieniu i podbicie sygnału max o 6dB. Dla RTA-140 analogicznie - 8dB kompensata i 2dB podbicia.
    Być może przy wzmacniaczu LNA to za dużo i pewnie na samym wzmacniaczu też za dużo - ten wzmacniacz to 30dB.
    DONIU305 napisał:
    Sprawdzałem sygnał z ominieciem rozgałeznika i odbiór był podobny tzn wszystko było dobrze tylko czasami sygnał zanikał na niektórych muxach.

Kolega sprawdzał bezpośrednio na jednym TV czy przez rozgałęźnik bierny 1/2 (zwykły z przeniesieniem napięcia)?

Dodano po 6 [minuty]:

_kli_ napisał:
    TELMOR_PL napisał:
    Widocznie ten metronic ma większe wzmocnienie niż RTA

Metronic raczej nie jest rozgałęźnikiem aktywnym. Ma tylko przejście DC.
    Załóżmy że do anteny dolatuje dosyć słaby sygnał o sile ok. 40 dBµV. LNA-177 daje wzmocnienie 24-30 dB, RTA to kolejne ok. 14 dB (max.), na 10 m w miarę dobrego przewodu i rozgałęźniku 1/2 tłumienie wynosi ok. 6 dB. Ostatecznie na gnieździe antenowym mamy 72-78 dBµV, czyli sygnał na pograniczu przesterowania. To tylko teoria, bo nie wiemy jaki sygnał faktycznie dociera do anteny. Założyłem że słaby, ale jeżeli jest mocniejszy - to jeszcze gorzej. Tak czy siak nie widzę potrzeby stosowania RTA (chyba że zamiast LNA :?:).
    @DONIU305 - masz symetryzator? Jesteś w stanie podać parametry sygnału na antenie pasywnej?

DONIU305 napisał:
    trzeci troche gubi sygnał

Który? Jakie ma parametry (na obydwu odbiornikach)?

Sprawdzałem bezpośrednio na jednym telewizorze bez pomocy rozgałeznika tylko za pomocą tzw. beczki
    Symetryzator mam akurat na antenie vhf do odbioru muxa 8 ale bez rezultatu tzn. brak odbioru

Chodzi o mux 2 troche gubi sygnał na jednym tv a na drugim z zasilaczem wszystko jest ok
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    "Zanikanie sygnału" nie koniecznie musi oznaczać jego brak. Paradoksalnie za mocny sygnał również skutkuje zacinaniem. Przesterowana głowica generuje błędy i diametralne pogorszenie się parametrów jakościowych sygnału. Efekt może być różny - brak sygnału, zacinanie, pikseloza, stop-klatka... niepotrzebne skreślić.
    Wywalić wzmacniacz, dać symetryzator i sprawdzić najpierw na jednym TV, potem na rozgałęźniku biernym 1/2. Jak sygnału zbraknie dać rozgałęźnik aktywny RTA-120.... lub mniejszy wzmacniacz i rozgałęźnik bierny.
  • Poziom 36  
    DONIU305 napisał:
    mux 2 troche gubi sygnał

Nie wiem jak na wschód od Suchej Góry, ale w niektórych lokalizacjach na płd.-zach. od tego nadajnika, mux-2 na k.32 najłatwiej jest odebrać i ma najlepsze parametry. Emisja tego mux-a z SG odbywa się dookólnie z takimi samymi parametrami.